ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Σαν «σίφουνας» ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες

Ο ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, κέρδισε με 2-0 και επέστρεψε στις νίκες.

Ο ΠΑΟΚ με πολύ καλή εμφάνιση επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ματς, επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε μόλις σε δύο λεπτά.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό του σχήμα, οι περισσότερες εκ των οποίων αναγκαστικές λόγω των τραυματισμών που υπάρχουν.  Οι Ράφα Σοάρες και Σάστρε βρέθηκαν στα άκρα της άμυνας, ο Σβαμπ πήρε τη θέση του Κούρτιτς, ενώ ο Ελ Καντουρί τοποθετήθηκε στη θέση «10» αντί του Αουγκούστο που έμεινε στον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να πάρουν κάτι στα πρώτα λεπτά. Οι «ασπρόμαυροι» κυκλοφορούσαν τη μπάλα άψογα, πήραν την κατοχή και μόλις στο 2ο λεπτό ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ του απέκρουσε ο Αθανασίου.

Η πολιορκία συνεχίστηκε και στο 8′ ήρθε και το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Ράφα Σοάρες έβγαλε πανέμορφη σέντρα μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Ίνγκασον με τρομερή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, αφού ένα λεπτό μετά ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι με τον Σβαμπ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-0.

Οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν τα ηνία της αναμέτρησης και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 23′ ο Κωνσταντέλιας μετά από μία ακόμα πανέμορφη συνεργασία δεν κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, καθώς το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα το μόνο που κατάφερε είναι να δημιουργήσει μία μόλις ευκαιρία στο 42′ με την κεφαλιά του Μπαλάν να καταλήγει άουτ.

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα: Κατέβασε ταχύτητα ο Δικέφαλος, δεν έβγαλε αντίδραση ο ΠΑΣ

Ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος, έχοντας και το υπέρ του σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να το εκμεταλλευτούν. Στο 50′ ο Ροσέρο έχασε καλή ευκαιρία, με τον Κοτάρσκι να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποιες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να εμπνέει ανησυχία στον Αθανασίου.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες που δεν κατάφεραν να αγωνιστούν στα προηγούμενα ματς.

Σκόρερ: 8′ Ίνγκασον, 10′ Σβαμπ

Κίτρινες: Κουλιεράκης 49’, Ελ Καντουρί 52’, Αντρίγια 56’, Σάστρε 68’ / Λιάσος 7’, Παντελάκης 34’, Σόρια 63’, Μορέιρα 83’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης (Νέσμπεργκ 63’), Ίνγκασον, Σάστρε, Σβαμπ, Ντάντας, Ελ Καντουρί (Φιλίπε 70’), Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 79’), Αντρίγια , Ολιβέιρα (Τόμας 79’).

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Λώλης (Παμλίδης 82’), Ροσέρο (Τσάβος 90′), Μπιλμπάο, Φοφανά (Μορέιρα 46’), Λιάσος (Τσίρης 90′), Πήλιος, Μπάλαν (Σταματελόπουλος 64’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Σαν «σίφουνας» ο Δικέφαλος επέστρεψε στις νίκες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.