ΠΑΟΚ – Βόλος 3-0: Τρίτος με τριάρα

Με άνεση ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τρίτη διαδοχική νίκη και ανέβηκε στη βαθμολογία νικώντας με 3-0 τον Βόλο. Χαμένο πέναλτι είχαν οι ηττημένοι, δύο εύστοχα οι νικητές.

ΠΑΟΚ – Βόλος: Ήταν αυτός που έπρεπε, «καθάρισε» το ματς ουσιαστικά από το μισάωρο και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο Φάληρο για να ανέβει βαθμολογικά.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 3-0 του Βόλου και έκλεισε ιδανικά την εβδομάδα του πριν τη διακοπή. Πήρε τρίτη σερί νίκη με συνολικό συντελεστή τερμάτων 8-0 και ανέβηκε τρίτος «έχοντας» στην ισοβαθμία τον Ολυμπιακό. Στην πέμπτη θέση έριξε τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να τον δυσκολέψουν.

Είχαν μία μεγάλη ευκαιρία, το χαμένο πέναλτι του Μπαριέντος. Από τη στιγμή που εκείνο δεν μπήκε, όλα τελείωσαν. Οι Θεσσαλοί δεν κατάφεραν να βγάλουν τις φάσεις που μας έχουν συνηθίσει και μοιραία δεν απέφυγαν την ήττα πρώτη τους εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ και από πολύ νωρίς βρήκε δίχτυα. Μόλις στο 6′ σημείωσε το πρώτο του γκολ με ωραία ενέργεια του Φελίπε Σοάρες, αλλά αυτό ακυρώθηκε μέσω VAR. Δεν πτοήθηκαν, πάντως, οι γηπεδούχοι. Συνέχισαν να απειλούν και να μην απειλούνται με εξαίρεση ένα σουτ του Ματίγια. Τελικά στο 27′ ο Αουγκούστο ανατράπηκε από τον Κότνικ. Στο επόμενο λεπτό ο Ολιβέιρα είχε ανοίξει το σκορ εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι.

Μέχρι να συνέλθει ο Βόλος είχε γίνει και το 2-0. Σκόρερ στο 30′ με τρομερό σουτ στην κίνηση ο Ζίβκοβιτς. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές θέλοντας να διαχειριστούν το προβάδισμά τους έως το φινάλε του ημίχρονου. Τελικά από μία ανύποπτη φάση λίγο έλειψε να μπει ξανά στο ματς ο Βόλος. Ο Κουλιεράκης έκανε χέρι-πέναλτι αλλά ο Μπαριέντος το εκτέλεσε κάκιστα στο 44′.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά δυνατά, είχε δοκάρι με τον Ζίβκοβιτς στο 51′ και περίπου ένα δεκάλεπτο μετά πήρε και νέο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ακουγούστο και έγραψε το τελικό 3-0.

Λίγο μετά άρχισαν αναμενόμενα οι αλλαγές από τους δύο προπονητές. Ξεκίνησε πρώτα ο Μπράτσος με τριπλή αλλαγή, συνέχισε ο Λουτσέσκου. Δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε άλλους ποδοσφαιριστές με αποτέλεσμα το ματς να θυμίζει περισσότερο φιλικό προετοιμασίας έως το φινάλε.

ΠΑΟΚ – Βόλος 3-0

Σκόρερ: 28′ πέν. Ολιβέιρα, 30′ Ζίβκοβιτς, 62′ πέν. Αουγκούστο

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Αουγκούστο (83’ Ντάντας), Φιλίπε (73’ Σβαμπ), Ελ Καντουρί (73’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (84’ Κουαλιάτα), Ολιβέιρα (73’ Τόμας).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα (87’ Λυμπεράκης), Μπαριέντος (66΄Μπατόκιο), Ματίγια, Μεταξάς, Π. Φερνάντες (66’ Νοκέρ), Οζέγκοβιτς (66’ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78’ Φερνάντεθ).