ΠΑΟΚ

Αυτός ήταν ΠΑΟΚ – Μαγεία Κωνσταντέλια στο φινάλε – Ήρωας ο Κοτάρσκι

Με «μαγικό» Κωνσταντέλια, «δώρα» από τη Μπεϊτάρ και ήρωα Κοτάρσκι ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την πολυπόθητη νίκη μέσα στην έδρα της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και με το τελικό 1-4 πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, εκεί που τον περιμένει η Χάιντουκ Σπλιτ.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας στα 20 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε κατάφερε να γίνει ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Μαγικές ενέργειες και… ενάμισι γκολ (σ.σ το ένα αυτογκόλ) ήταν μερικά από τα πεπραγμένα του, «κλειδώνοντας» την πρόκριση.

Ο νεαρός ήταν εκεί, να αποβάλλει το άγχος από την ομάδα του, η οποία δεχόταν την πίεση των αντιπάλων και ενώ το γκολ ήταν στο 1-2.

Ο Ντομινίκ Κοτάρσκι από την άλλη, ήταν ο «ασπρόμαυρος» ήρωας, αφού απέκρουσε πέναλτι με το σκορ να είναι στο 0-1.

Ο Δικέφαλος είχε δύσκολο έργο, αφού το 0-0 της Τούμπας δεν έδινε κανένα προβάδισμα πρόκρισης και όλα ξεκινούσαν από το μηδέν.

Μάλιστα, το έργο ήταν ακόμα πιο δύσκολο αφού έπαιζαν μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με τους 30.000 οπαδούς των Ισραηλινών να δημιουργούν μία «καυτή» ατμόσφαιρα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τη μεγάλη «έκπληξη» και άφησε εκτός τον Κωνσταντέλια, αφού ο νεαρός δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στο πρώτο ματς, με τον Τάισον να παίρνει ρόλο δεκαριού χωρίς επιτυχία.

Μία από τα… ίδια για τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι είχαν την απόλυτη κατοχή από τα πρώτα λεπτά, χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία.

Το απόλυτο deja vu ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν ο Γκότλιβ πέτυχε ένα μυθικό αυτογκόλ και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ήταν αυτός που στο ίδιο ακριβώς λεπτό υπέπεσε σε πέναλτι στην Τούμπα, με τον Σβαμπ ωστόσο να μη μπορεί να σκοράρει.

Αυτή τη φορά, οι «ασπρόμαυροι» αποδέχτηκαν το… δώρο και έγιναν «οδηγοί» της κούρσας του ματς.

Τα ποσοστά κατοχής ήταν συντριπτικά υπέρ των παικτών του Ρουμάνου τεχνικού, με τις τελικές ευκαιρίες να παραμένουν μηδενικές. Οι οπαδοί δεν βοηθούσαν τους παίκτες να πιάσουν ρυθμό, αφού τα αντικείμενα που πετούσαν στον αγωνιστικό χώρο έγιναν αφορμή να διακοπεί τρεις φορές και να φτάσει ένα βήμα πριν το… οριστικό φινάλε από τον διαιτητή.

Ο Σβαμπ έκανε τρομερό λάθος, βγάζοντας ουσιαστικά σε θέση τετ α τετ παίκτη των γηπεδούχων, με τον Αουγκούστο να τον σταματάει και να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Για καλή τύχη του Δικεφάλου ο Κοτάρσκι έπεσε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι του Φράιντεϊ.

Αυτή ήταν και η στιγμή που το ματς πήρε «φωτιά», καθώς οι «ασπρόμαυροι» έκρυψαν τη μπάλα και ο Μπράντον Τόμας επέστρεψε στα γκολ, ενώ λίγο αργότερα ο Φράιντεϊ που έπαιζε… μόνος για τη Μπεϊτάρ με κεφαλιά νίκησε τον Μιχαηλίδη για το 1-2.

Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο μέρος κράτησε 55 και πλέον λεπτά.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, όμως η άμυνα λειτούργησε με τον ιδανικό τρόπο.

Ο Κωνσταντέλιας πέρασε στο 76ο λεπτό και έκανε «πλάκα» στους Ισραηλινούς. Μία μαγική ενέργεια βγαλμένη από fifa street και ένα γκολ ήταν αρκετά για να κάνει εμφατική τη νίκη και να υπογράψει την πρόκριση.

Η κάρτα του αγώνα Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ – ΠΑΟΚ

Γκολ: Φράιντεϊ 45’+7’ / Γκοτλίβ 12’ (αυτογκόλ), Μπράντον 45’+1 (σουτ), Τομά 90’+1(αυτογκόλ), Κωνσταντέλιας 95’+6 (σουτ)

Μπεϊτάρ: Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κρίαφ, Γκοτλίβ (Μίχα 45’+4), Μορόζοφ, Ασκενάζι (Τομά 56’), Αζάρια (Κάνιουκ 90’), Γιόνα (Νικολαέσκου 46’), Φράιντεϊ, Σούα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (Κουλιεράκης 46’), Εκόνγκ, Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (Κωνσταντέλιας 76’), Νάρεϊ, Τάισον (Τσιγγάρας 44’), Τόμας (Σαμάτα 60’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αυτός ήταν ΠΑΟΚ – Μαγεία Κωνσταντέλια στο φινάλε – Ήρωας ο Κοτάρσκι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.