ΠΑΟΚ

Είχε «μάγο», θέλει δουλειά για τ’… αστέρια

Αρκετές δοκιμές από τον Λουτσέσκου στη φιλική ισοπαλία κόντρα στη Γάνδη

Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στη Γάνδη στο πέμπτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, με τον Λέο Ζαμπά να πετυχαίνει φανταστικό γκολ και τη γενικότερη εικόνα του να δείχνει πως… θέλει δουλειά ενόψει Βασιλείας.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, με τον Ροντρίγκο Ρέι να είναι ο κορυφαίος της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και να σώζει ουκ ολίγες φορές την «ασπρόμαυρη» εστία.

Έπαιξαν Πρίγιοβιτς και Ουάρντα στην επιστροφή τους μετά το Μουντιάλ, όμως έδειξαν πως χρειάζονται χρόνο…

«Μουδιασμένα» μπήκε ο Δικέφαλος στον αγωνιστικό χώρο, με μία ενδεκάδα, η οποία για πρώτη φορά αγωνίστηκε μαζί, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να δοκιμάζει διάφορα πρόσωπα και πράγματα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» σημειώθηκε στο 16ο λεπτό όταν Κίτσιου και Ζαμπά συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει τη σέντρα και τον Ουάρντα να μην προλαβαίνει τελευταία στιγμή να σπρώξει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 23′ ο Βιεϊρίνια έκλεψε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ απείλησε την εστία του Κούζμαν, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Το σκορ για τον Δικέφαλο άνοιξε στο 29′ ο Λέο Ζαμπά, ο οποίος «χόρεψε σάμπα» την άμυνα της Γάνδης, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε εύστοχα για να κάνει το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ροντρίγκο Ρέι πραγματοποίησε διπλή εντυπωσιακή επέμβαση κρατώντας ανέπαφη την εστία του Δικεφάλου.

O Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε σταδιακά εξ ολοκλήρου τη σύνθεση της ομάδας του, με τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς να αγωνίζεται σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα να χάνει κλασική ευκαιρία στο 64′, όταν πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ όμως το πλασέ του δεν είχε τη δύναμη που έπρεπε για να καταλήξει στα αντίπαλα δίχτυα.

Η Γάνδη πίεσε τον Δικέφαλο σε αρκετά μεγάλο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Ροντρίγκο Ρέι ήταν εξαιρετικός και κράτησε το μηδέν μέχρι το 95′ όταν ο Πλαστούν ισοφάρισε σε 1-1.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ (Α’ ημίχρονο): Γλύκος, Βιεϊρίνια, Χατσερίδης, Βαρέλα, Κίτσιου, Κάνιας, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Ζαμπά, Μυστακίδης

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ (Β’ ημίχρονο): Ρέι, Μάτος, Μπαλογιάννης, Χατσερίδης, Μιχόγιεβιτς, Χαρίσης, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς

Η σύνθεση της Γάνδης: Κούζμαν, Ρόστιτ, Πλάστουν, Τσακβετάντζε, Ντόμπε, Νταβίντ, Γιάρεμτσουκ, Ασάρε, Αντιάσεβιτς και Ράσκιν