ΠΑΟΚ

Επίδειξη δύναμης από τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Ιωνικό – Τρεις ασίστ ο «μαέστρος» Νάρεϊ, σκόραρε ο Τζίμας

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ιωνικό, ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και πέτυχε μία εμφατική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ιωνικό, είχε πρωταγωνιστή τον Νάρεϊ με τρεις ασίστ και… μισό γκολ και με το εμφατικό 6-0 πήρε τους τρεις βαθμούς στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Με γκολ των Κωνσταντέλια, Μπράντον Τόμας, Κεντζιόρα, Στέφανο Τζίμα και Αντρίγια Ζίβκοβιτς, αλλά και τρεις ασίστ του Κάλεντ Νάρεϊ, ο Δικέφαλος χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο ώστε να παραμείνει σε τροχιά κορυφής. Ο Ρομαό ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο τέρμα, αφού η μπάλα κόντραρε πάνω του μετά από σουτ του Γερμανού εξτρέμ. Αξίζει να σημειωθεί πως ο 17χρονος επιθετικός του Δικεφάλου πέτυχε το πρώτο του τέρμα σε επαγγελματικό επίπεδο, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν είχε στη διάθεσή του για άλλο ένα ματς τον Νέλσον Ολιβέιρα, τη θέση του οποίου πήρε ο Μπράντον Τόμας, ενώ ο Κετζιόρα ξεκίνησε αντί του Ζοάν Σάστρε που ήταν τιμωρημένος. Έκπληξη αποτέλεσε η επιλογή του Ιβάν Νάσμπεργκ στο κέντρο της άμυνας αντί του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη.

Το κλίμα στην Τούμπα ήταν… βαρύ μετά την τραγωδία στα Τέμπη, με τα συνθήματα κατά της κυβέρνησης και των υπευθύνων να κυριαρχούν, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή λίγο πριν τη σέντρα στη μνήμη των αδικοχαμένων συμπολιτών μας.

Στο αγωνιστικό, ο Δικέφαλος χρειάστηκε κάτι παραπάνω από ένα λεπτό προκειμένου να ανοίξει το σκορ και να πάρει ρόλο οδηγού στο ματς.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά, ο Νάρεϊ έκανε το σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να κοντράρει στον Ρομαό και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Ο ρυθμός στα επόμενα λεπτά έπεσε, με την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία να έρχεται για τους φιλοξενούμενους στο 15ο λεπτό, με τον Σεμπά να δοκιμάζει ένα σουτ από μακριά, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπράντον Τόμας με όμορφο τρόπο σκόραρε μετά από σέντρα του Ράφα Σοάρες, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ισπανός ήταν για λίγα εκατοστά εκτεθειμένος.

Ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό, προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες και στο 24′ πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Νάρεϊ από τα δεξιά έβγαλε όμορφη πάσα στον Γιάννη Κωνσταντέλια που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Οι «ασπρόμαυροι» σαν σε προπόνηση πέτυχαν ακόμα ένα γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Γερμανό εξτρέμ αυτή τη φορά να βγάζει τη σέντρα για τον Μπράντον Τόμας που από κοντά έκανε το 3-0 και «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη από νωρίς.

Το επιθετικό κρεσέντο και η απόλυτη ευστοχία συνεχίστηκε για τον Δικέφαλο, αφού στο 30′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν αυτός που έκανε το 4-0. Ο Νάρεϊ ξανά, μοίρασε για τον Σέρβο που με τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή «κρέμασε» τον Χουτεσιώτη.

Συνέχισε με «σπασμένα τα φρένα» ο ΠΑΟΚ

Με μία τεράστια ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, τον Μπράντον Τόμας να κάνει το πλασέ από κοντά, όμως ο Χουτεσιώτης έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

Στο 49′ ο Ιωνικός έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού ο Ζινεντίν Μασάς με μία ακατανόητη ενέργεια χτύπησε εντός φάσης τον Νάσμπεργκ στο πρόσωπο και είδε την δεύτερη κίτρινη.

Ο Ισπανός φορ του Δικεφάλου έχασε νέα τεράστια ευκαιρία στο 53′, με τον Ζίβκοβιτς να τον βγάζει μόνο απέναντι από τον Χουτεσιώτη, όμως άργησε να κάνει το σουτ με αποτέλεσμα να βγει ο Έλληνας πορτιέρο και να διώξει με τα πόδια.

Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ έκανε το 5-0, με τον Κεντζιόρα στην παρθενική του εμφάνιση ως βασικός να γράφει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Νάρεϊ έβγαλε ακόμα μία ασίστ, με τον Πολωνό να κάνει όμορφη προβολή και να διευρύνει ακόμα περισσότερο το σκορ.

Στο 68′ ο Τάισον λίγο έλλειψε να πετύχει ένα τρομερό γκολ, αφού έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ιωνικού.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στέφανος Τζίμας που με κεφαλιά στο 90ο λεπτό πέτυχε το πρώτο του τέρμα σε επαγγελματικό επίπεδο μόλις στα 17 του χρόνια και διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Αουγκούστο (Ελ Καντουρί 58’), Νάρεϊ (Τάισον 58’), Αντρίγια (Ρικάρντο 76’), Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 70’), Μπράντον (Τζίμας 70’ ).

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Αντούνες (Τσίμπσαχ 46’), Ρουμπουλάκου, Κάνιας, Λοβέρα (Πογοσιάν 77’), Μασάς, Σεμπά (Τσιριγώτης 77’), Μάντζης (Μάνος 77’) .

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επίδειξη δύναμης από τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Ιωνικό – Τρεις ασίστ ο «μαέστρος» Νάρεϊ, σκόραρε ο Τζίμας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.