ΠΑΟΚ

ΕυρωΠΑΟΚ να γουστάρεις! «Ξέρανε» ξανά την Άιντραχτ και εξασφάλισε την κορυφή

Ο ΠΑΟΚ έγραψε ξανά ιστορία και έφυγε με τεράστιο διπλό από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ευρωπαίος ΠΑΟΚ δεν σταματάει πουθενά και πήρε μεγάλο διπλό κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 1-2, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Europa Conference League.

Οι «ασπρόμαυροι» παρά το γεγονός πως βολεύονταν και με την ισοπαλία, πήγαν για τους τρεις βαθμούς και το κατάφεραν.

Με τα γκολ των Κεντζιόρα και Ζίβκοβιτς, αλλά και τον Ντομινίκ Κοτάρσκι σε μεγάλη ημέρα, έγραψαν άλλη μία ιστορική νίκη στην Ευρώπη.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές για ακόμα μία φορά, αφήνοντας εκτός τον Έκονγκ και τοποθετώντας Κεντζιόρα και Κουλιεράκη στο κέντρο της άμυνας. Μεϊτέ και Οζντόεφ επέστρεψαν στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Σαμάτα βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης αντί του Μπράντον Τόμας.

Οι Γερμανοί έχοντας ως μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς της νίκης, ξεκίνησαν προσπαθώντας να επιβάλουν γρήγορα τον ρυθμό τους, παίρνοντας την κατοχή.

Ωστόσο, βρήκαν τον Κοτάρσκι σε εξαιρετική ημέρα, αποσοβώντας τον κίνδυνο όσες φορές χρειάστηκε στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Δικέφαλος από την άλλη είχε και αυτός τις στιγμές του, με μεγαλύτερη αυτή του Μουργκ στο 29ο λεπτό, όπου ο Τραπ απομάκρυνε σωτήρια.

Ο Δικέφαλος κρατούσε το υπέρ του σκορ, με την κατοχή στο 60%-40%, δείγμα και της εικόνας του πρώτου μέρους.

Ό,τι δεν έκαναν από άποψη αποτελεσματικότητας οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, το έκαναν μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό, έγιναν επικίνδυνοι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κεντζιόρα μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ωστόσο, η απάντηση των Γερμανών ήταν άμεση, με τον Μαρμούς να νικάει με κεφαλιά τον Κοτάρσκι τρία λεπτά αργότερα.

Ήταν εμφανέστατο πως το «κρύο» γκολ που δέχτηκε ο Δικέφαλος έπαιξε ρόλο και στην ψυχολογία των παικτών, αφού οι Γερμανοί πήραν την απόλυτη κατοχή και πολιόρκησαν τα επόμενα λεπτά την εστία του Κροάτη πορτιέρο.

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην ασφυκτική πίεση που κράτησε δέκα περίπου λεπτά και κατάφερε στο 73ο λεπτό να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ. Οι δύο αλλαγές του Λουτσέσκου, Μπράντον Τόμας και Κωνσταντέλιας, άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα και μετά το σουτ που έγινε, ο Ζίβκοβιτς πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά έκανε το 2-1.

Ο Δικέφαλος κράτησε το υπέρ του σκορ μέχρι το φινάλε και έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό μέσα από τη Γερμανία, εξασφαλίζοντας την κορυφή και παίρνοντας την πρόκριση απευθείας στους 16 της διοργάνωσης.

Άιντραχτ: Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τούτα (Μπούτα 74’), Ενκουνκού, Εμπιμπέ (Φέρι 86’), Λάρσον, Σκίρι (Γιάκιτς 54’), Γκέτσε (Αάρανσον 75’), Τσάιμπι, Μάρμους.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Εκόνγκ 79’), Οζντόεφ (Σβαμπ 79’), Μεϊτέ, Τάισον (Ντεσπόντοφ 83’), Μουργκ (Κωνσταντέλιας 66’), Αντρίγια, Σαμάτα (Τόμας 66’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΕυρωΠΑΟΚ να γουστάρεις! «Ξέρανε» ξανά την Άιντραχτ και εξασφάλισε την κορυφή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.