ΠΑΟΚ

Κάρολ Σβιντέρσκι: Ο «Λούκυ Λουκ» του ΠΑΟΚ!

Σκοράρει πιο γρήγορα απ' τη σκιά του ο Πολωνός στράικερ

Ο Κάρολ Σβιντέρσκι μπήκε στο 76ο λεπτό της χθεσινής αναμέτρησης απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης και δύο λεπτά αργότερα σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Μετά από μία ατομική ενέργεια του Ανχελ Κρέσπο η μπάλα κατέληξε στον Πολωνό στράικερ, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Χουάντερσον, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ της ομάδας του στην επιβλητική νίκη με 5-1 της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Το ματς της Ριζούπολης ήταν ακόμη ένα δείγμα του τι μπορεί να κάνει ο 22χρονος επιθετικός, ο οποίος εξελίσσεται σε τρομερό «εκτελεστή» καθώς τα στατιστικά του είναι εντυπωσιακά. Σε μόλις 136 αγωνιστικά λεπτά έχει ήδη πετύχει τρία γκολ, έχοντας φοβερή αποτελεσματικότητα στις αναμετρήσεις που συμμετείχε.

Στις 27 Ιανουαρίου του 2019 αγωνίστηκε για εννέα κόντρα στον ΟΦΗ στο ντεμπούτο του με την «ασπρόμαυρη» φανέλα και εκείνο ήταν το μοναδικό ματς, στο οποίο ο πρώην άσος της Γιαγκελόνια δεν βρήκε δίχτυα. Από ‘κει και πέρα σε όλους τους άλλους αγώνες, που πήρε χρόνο συμμετοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα στην αντίπαλη εστία παρά το γεγονός πως έπαιξε λίγα λεπτά.

Τρεις μέρες μετά το ματς με τον ΟΦΗ ο Πολωνός «λύτρωσε» τον Δικέφαλο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, σημειώνοντας το 2-1 ενώ είχε μπει στο ματς στο 67ο λεπτό.

Στις 6Φεβρουαρίου στον αγώνα Κυπέλλου με τον Πανιώνιο αγωνίστηκε σε όλο το ματς και πέτυχε το μοναδικό γκολ των «ασπρόμαυρων» στη Νέα Σμύρνη ενώ χθες σκόραρε και πάλι δύο λεπτά αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις του ο Σβιντέρσκι δικαιώνει απόλυτα τους ανθρώπους του Δικεφάλου για τη συγκεκριμένη μεταγραφική επιλογή ενώ όπως όλα δείχνουν δεν θα αργήσει η στιγμή, που ο Πολωνός θα πάρει φανέλα βασικού.

Το χρονικό διάστημα της παρουσίας του στον ΠΑΟΚ συνέπεσε με τις φανταστικές εμφανίσεις του Τσούμπα Άκπομ και έτσι ο Σβιντέρσκι περιμένει… υπομονετικά τη σειρά του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κάρολ Σβιντέρσκι: Ο «Λούκυ Λουκ» του ΠΑΟΚ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.