ΠΑΟΚ

Μαρσέιγ-ΠΑΟΚ 2-1: ΠΑΟΚ μπορείς να προκριθείς!

Το γκολ του Ελ Καντουρί στο 48' δίνει ελπίδες πρόκρισης στον ΠΑΟΚ που ηττήθηκε από τη Μαρσέιγ με 2-1, αλλά είχε καλή εμφάνιση και πάλεψε ως το τέλος για την ισοφάριση.

Μαρσέιγ-ΠΑΟΚ 2-1: ΠΑΟΚ μπορείς να προκριθείς! Το γκολ του Ελ Καντουρί στο 48′ δίνει ελπίδες πρόκρισης στoυς «4» του UEFA Conference League.

H ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έχασε, αλλά είχε καλή εμφάνιση και πάλεψε ως το τέλος για την ισοφάριση.

Ενώ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο γήπεδο και σωστά τοποθετημένος, η Μαρσέιγ κατάφερε στο 13′ να ανοίξει το σκορ με σουτ Ζέρσον στο 13′.

Ένα λεπτό πριν το 1-0 μάλιστα μετά από σέντρα του Παγιέτ, ο Μπακαμπού παρενέβη, η μπάλα πέρασε από τον Πασχαλάκη, αλλά δεν τη βρήκε κανείς.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει μέτρα μέσα στο γήπεδο έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Παρά τη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ο δικέφαλος είχε την κατοχή και προσπαθούσε να βρει τρόπο να απείλησει τους Γάλλους.

Στο 30′ οι γηπεδούχοι είχαν βέβαια ευκαιρία όταν μετά από λάθος στο κέντρο βγήκαν στην αντεπίθεση αλλά ο Πασχαλακης έδιωξε το σουτ του Ουντέρ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να παίζει στα ίσια τη Μαρσέιγ αλλά του έλειπε το κάτι παραπάνω για να δημιουργήσει ευκαιρία. Αυτό το κάτι παραπάνω το είχε η Μαρσέιγ. Και το όνομα αυτού Ντιμιτρί Παγιέτ. Ο διεθνής Γάλλος ποδοσφαιριστής λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έπιασε μια φωτοβολίδα που έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Αλέξανδρου Πασχαλάκη για το 2-0 ένα αποτέλεσμα άδικο για τον ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή και γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λουτσέσκου έβγαλε τον Τσιγγάρα, πέρασε μέσα τον Ελ Καντουρί και αυτός σκόραρε στο 48′. Ο Ζίβκοβιτς πάτησε στον Ελ Καντουρί και ο Μαροκινός με σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό του Μανταντά για το 1-2! Το πέταλο των ΠΑΟΚτσήδων πήρε φωτιά οι 3.500 εκδρομείς πλέον ήταν οι μόνοι που ακούγονταν στο Βελοντρόμ και οι παίκτες του δικεφάλου πήραν αυτοπεποίθηση.

Στο 58′ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Άκπομ να χάνει μοναδικό τετ α τετ μετά από κάθετη του Αουγκούστο. Οι ασπρόμαυροι όμως δεν το έβαλαν κάτω και συνέχιζαν να προσπαθούν για ένα δεύτερο τέρμα έχοντας σωστή ανάπτυξη και κλείνοντας σωστά τους χώρους.

Στο 74′ ο Πασχαλάκης ήταν αυτός που κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ με δύο αποκρούσεις σε διπλή ευκαιρία μετά από εκτέλεση κόρνερ της Μαρσέιγ.

Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο ρυθμό με τη Μαρσέιγ να έχει πλέον περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της και να πιέζει στα τελευταία λεπτά την ελληνική ομάδα η οποία όμως κατάφερε να κρατηθεί όρθια ως το τέλος.

MVP: Ο Ομάρ Ελ Καντουρί με το γκολ που πέτυχε αμέσως μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο παίρνει με την αξία του το βραβείο του πολυτιμότερου.

UP: Ο Αλεξάνδρος Πασχαλάκης κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ παρά τα δύο γκολ που δέχτηκε με σωτήριες επεμβάσεις.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Λιρολα (Ροντζιέρ 63’), Σαλιμπά, Τσαλετά Τσαρ, Κολάζινατς (Καμαρά 63’), Γκεντουζί, Γκουεγιέ, Γκέρσον, Μπακαμπού, Παγιέτ, Ουντέρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας (Ελ Καντουρί 46’), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ ( Μιτρίτσα 75’), Άκπομ (Τσόλακ 75’).

Δείτε τα γκολ του αγώνα Μαρσέιγ-ΠΑΟΚ:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρσέιγ-ΠΑΟΚ 2-1: ΠΑΟΚ μπορείς να προκριθείς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.