ΠΑΟΚ

Με «μέταλλο» νικητή ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στο φινάλε κόντρα στον Ατρόμητο – «Χρυσό» γκολ Σβαμπ και «ζωγραφιά» Κωνσταντέλια

Σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε, ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαίο τρίποντο μέσα στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο με 0-2.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στον Ατρόμητο με 0-2 με τους Σβαμπ και Κωνσταντέλια να χαρίζουν το τρίποντο στην ομάδα τους στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και επιθετικό μονόλογο από τους «ασπρόμαυρους», χρειάστηκε να φτάσει μέχρι το 89ο λεπτό ώστε να καταφέρουν να διασπάσουν την άμυνα του Ατρομήτου, με τους Σβαμπ και Κωνσταντέλια να πετυχαίνουν τα γκολ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Τόμας Μουργκ στη βασική ενδεκάδα αντί των Κιρίλ Ντεσπόντοφ και Γιάννη Κωνσταντέλια.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση, προσπαθώντας να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι το 18ο λεπτό είχαν δύο δοκάρια με τους Μπράντον Τόμας και Τάισον, ενώ ο Σάστρε έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία σε κενή εστία. Η κατοχή στα πρώτα 20 λεπτά ήταν στο 47%-53%, με τις τελικές να είναι 0(0) – 5(0).

Το ματς είχε μετατραπεί σε επιθετικό μονόλογο απο τους φιλοξενούμενους, ωστόσο έλειπε η ουσία κάτι που αποτυπώνεται και στις τελικές οι οποίες στην ανάπαυλα ήταν 0(0)-9(0), ενώ η κατοχή στο 32%-68%.

Πήρε το τρίποντο με «χρυσές» αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχισαν με την ίδια διάθεση, ανεβάζοντας τα ποσοστά κατοχής, με λιγότερες ωστόσο καλές στιγμές.

Οι γηπεδούχοι κλείστηκαν στο δικό τους μισό, κλείνοντας τους χώρους και προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποια ευκαιρία μέσω αντεπιθέσεων.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να ρίχνει στη «μάχη» όλα τα… όπλα του, βάζοντας τους Κωνσταντέλια, Ντεσπόντοφ, Σαμάτα και Σβαμπ στο παιχνίδι. Μάλιστα, οι δύο τελευταίοι αποδείχθηκαν και «χρυσές» αλλαγές, με τον Σαμάτα να πασάρει μέσα στην περιοχή στον Αυστριακό, ο οποίος από κοντά και στο 89ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν πει την τελευταία… λέξη, με τον Κωνσταντέλια να πετυχαίνει ένα «μαγικό» γκολ, αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Τσιντώτα ο οποίος ήταν εκτός θέσης και σούταρε από τα 40 μέτρα διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Γκολ: Σβαμπ 89′, Κωνσταντέλιας 90+2′

Ατρόμητος: Τσιντώντας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (Φριντζόνσον 68’), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (Γκονζάλες 61’), Ρομπάϊγ (Κουέν 76’), Ντιρκς (Βαλένσια 61’), Βέργος (Αντιέλσκι 76’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (Σβαμπ 76’), Μεϊτέ, Αντρίγια (Ντεσπόντοφ 71’ ), Τάισον, Μουργκ (Κωνσταντέλιας 60’), Τόμας (Σαμάτα 60’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με «μέταλλο» νικητή ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στο φινάλε κόντρα στον Ατρόμητο – «Χρυσό» γκολ Σβαμπ και «ζωγραφιά» Κωνσταντέλια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.