ΠΑΟΚ

Με νέα ανατροπή κόντρα στην Ελσίνκι, ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στην Τούμπα και έγραψε ιστορία «πετώντας» για τους 16

Ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στην Τούμπα, επικρατώντας με 4-2 της Ελσίνκι και δίνοντας εκ νέου ραντεβού στους 16 του Europa Conference League.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε με νίκη τους ομίλους του Europa Conference League, επικρατώντας με 4-2 της Ελσίνκι και γράφοντας ιστορία αφού έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που έφτασε τους 16 βαθμούς σε ευρωπαϊκό όμιλο.

Ο Δικέφαλος κατέγραψε την πέμπτη του νίκη στη φάση των ομίλων, έχοντας μόλις μία ισοπαλία κόντρα στην Αμπερντίν.

Οι «ασπρόμαυροι» έριξαν αυλαία στους ομίλους όπως ακριβώς την άνοιξαν, με ανατροπή κόντρα στους Φινλανδούς, με τον Ραντούλοβιτς να ανοίγει το σκορ και τους Οζντόεφ και Κωνσταντέλια να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τοΐβιο έκανε με αυτογκόλ το 3-1. Ο Μουργκ ήταν αυτός που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νέα «ασπρόμαυρη» νίκη, με τον Χετεμαϊ να διαμορφώνει το τελικό 4-2 με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να προφυλάξει τον Ράχμαν Μπάμπα και τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη, με τους Γιάννη Μιχαηλίδη και Ράφα Σοάρες να παίρνουν φανέλα βασικού, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας επέστρεψε ο Τόμας Κεντζιόρα.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με διάθεση να «πολιορκήσουν» την αντίπαλη εστία. Ωστόσο, όχι μόνο δεν τα κατάφεραν, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκαν και γκολ, πληρώνοντας την κακή αμυντική του αντίδραση.

Ο Ραντούλοβιτς μπήκε μέσα στην περιοχή στο 6ο λεπτό και με πλασέ νίκησε τον Κοτάρσκι ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Το γκολ των φιλοξενούμενων φαίνεται πως επηρέασε τους παίκτες του Δικεφάλου, που δυσκολεύτηκε να βγάλει αντίδραση. Είχε την ανούσια κατοχή, όμως οι Φινλανδοί ήταν αυτοί που κατάφερναν να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Μιχαηλίδης σπατάλησε μία από τις λίγες ευκαιρίες των «ασπρόμαυρων», στέλνοντας στο δοκάρι τη μπάλα. Το θέαμα ήταν κακό στον αγωνιστικό χώρο, με τους «ασπρόμαυρους» να πιέζουν μετά το 30ο λεπτό, φτάνοντας και στην ισοφάριση με τον Οζντόεφ, ύστερα από εκπληκτική επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με την κατοχή στο 60%-40% και τις τελικές να είναι 10 (4) – 3(1).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε μέσα σε δύο μόλις λεπτά να φτάσει στην ολική ανατροπή. Ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που με σουτ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, ενώ οι «ασπρόμαυροι» δεν σταμάτησαν εκεί πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ έξι λεπτά αργότερα.

Ο Μιχαηλίδης έκανε μέσα από την μικρή περιοχή το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Τοΐβιο και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι «ασπρόμαυροι» έριξαν ρυθμό έχοντας «ασφαλές» σκορ, ωστόσο ο Μουργκ ήταν αυτός που δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε ακόμα ένα τέρμα, διαμορφώνοντας το 4-1 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Δικεφάλου.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χετεμαϊ, με το 4-2 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα (Μπάμπα 70’), Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Κεντζιόρα (Βιεϊρίνια 79’), Οζντόεφ (Μάρκος Αντόνιο 70’), Μεϊτέ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (Μουργκ 75’), Ντεσπόντοφ, Τόμας (Τζίμας 80’)

Ελσίνκι: Μάενπα, Χαμαλάινεν, Γκράτσα, Τοΐβιο, Κέσκινεν (Ολουσάνια 65’) , Σοΐρι, Λίνγκμαν (Πάανεν 80’), Κανελλόπουλος (Μπενισάν 65’), Μπαντέ, Χόστικα (Χετεμάι 65’) , Ραντούλοβιτς (Ολίλα 65’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με νέα ανατροπή κόντρα στην Ελσίνκι, ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στην Τούμπα και έγραψε ιστορία «πετώντας» για τους 16», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.