ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ «εμφανίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε την Ελσίνκι με υπογραφή Ντεσπόντοφ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa Conference League και έφυγε με το διπλό από το Ελσίνκι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο και με ανατροπή πήρε τη νίκη κόντρα στην Ελσίνκι στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League.

Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός και ήταν πρωταγωνιστής με γκολ και ασίστ. Ο Μπράντον Τόμας «κλείδωσε» τη νίκη, με τους Φινλανδούς να μειώνουν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον Δικέφαλο με πέντε αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον Άρη, δίνοντας φανέλα βασικού στον Κιρίλ Ντεσπόντοφ για πρώτη φορά. Παράλληλα, επέστρεψε στο δίδυμο ΣβαμπΤσιγγάρα στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Κεντζιόρα βρέθηκε στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Μουργκ να έχει ρόλο «δεκαριού».

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν… μουδιασμένοι στο ματς, προσπαθώντας να βρουν τα πατήματά τους στον πλαστικό χλοοτάπητα που φαινόταν να τους δυσκολεύει.

Όπως σε κάθε ματς, πήραν την κατοχή, ωστόσο αυτή αποδείχθηκε ανούσια, αφού υπήρχε πρόβλημα στις μεταβιβάσεις, αλλά και στην τελική προσπάθεια, με μία μόλις καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Ρουμάνος τεχνικός έδωσε για άλλη μία φορά φανέλα βασικού στον Σαμάτα, ο οποίος δεν τον δικαίωσε αφού ήταν ιδιαίτερα ακίνδυνος για τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και τιμώρησαν τους φιλοξενούμενους για την κακή αμυντική τους αντίδραση. Μετά από κόρνερ στο 35ο λεπτό, ο Μπαντέ με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Χωρίς αλλαγές, αλλά με μεγαλύτερη όρεξη μπήκαν οι παίκτες του Δικεφάλου στο δεύτερο μέρος.

Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν σε 45 λεπτά, το έκαναν στα πρώτα τρία, με δύο τεράστιες ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τους Ντεσπόντοφ, Σβαμπ και Έκονγκ να είναι πρωταγωνιστές.

Το ματς απέκτησε μία «άγρια» ομορφιά, με πολύ καλό ρυθμό και τους γηπεδούχους να απαντούν στην «ασπρόμαυρη» πολιορκία με δοκάρι.

Χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα πέντε λεπτά υπήρξαν έξι μεγάλες ευκαιρίες από τις δύο πλευρές.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο «βομβαρδίζοντας» την αντίπαλη εστία και αποκτώντας πλέον… ουσία στο επιθετικό τους παιχνίδι.

Έτσι έφτασαν και στο γκολ της ισοφάρισης με τον Κουλιεράκη να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκπληκτική σέντρα του Ντεσπόντοφ, ενώ ο Βούλγαρος έκανε φανταστικό ντεμπούτο ως βασικός αφού σκόραρε κιόλας για την ανατροπή και το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ από τις 2 τελικές του πρώτου μέρους, έφτασε στις 16 μέχρι το 80ο λεπτό, δείγμα της εκπληκτικής του εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ντεσπόντοφ ήταν αυτός που έκανε την μεγάλη ανατροπή, βάζοντας σε θέση οδηγού τους «ασπρόμαυρους», ενώ ο Μπράντον Τόμας που ήρθε από τον πάγκο «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη και ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο αυτό που δεν αποκλείεται να είναι και καθοριστικό ενόψει της συνέχειας.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, είναι να μειώσουν με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Ελσίνκι: Μάενπα (Οστ 13’), Τοΐβιο, Ντα Γκράσα, Ραϊτάλα, Σοΐρι , Κανελλόπουλος (Πάανεν 76’), Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (Ατόμ 62’), Χετεμάι (Τανάκα 62’), Μπαντέ (Κέσκινεν 62’), Ραντούλοβιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 67’), Σβαμπ , Α. Ζίβκοβιτς (Τάισον 67’), Ντεσπόντοφ (Βιεϊρίνια 85’), Μουργκ (Κωνσταντέλιας 75’), Σαμάτα (Μπράντον 75’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ «εμφανίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε την Ελσίνκι με υπογραφή Ντεσπόντοφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.