ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στο Αγρίνιο και με σούπερ ανατροπή κόντρα στον Παναιτωλικό επέστρεψε στις νίκες

Ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Αγρίνιο.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη από το Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό με 1-3 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Δικέφαλος με μεγάλη ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς και επέστρεψε μετά από δύο ματς στις νίκες, παραμένοντας σε απόσταση… αναπνοής (σ.σ έναν βαθμό) από την ΑΕΚ που βρίσκεται στην κορυφή.

Σάστρε, Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλιας πέτυχαν τα γκολ για τους «ασπρόμαυρους», με τον Χατζηθεοδωρίδη να ανοίγει με φοβερό τέρμα το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε με αρκετές αλλαγές τον Δικέφαλο σε σχέση με το ματς Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό, προχωρώντας σε οκτώ αλλαγές, με τον Στέφανο Τζίμα μεταξύ άλλων να παίρνει φανέλα βασικού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έπιασαν στον «ύπνο» τον ΠΑΟΚ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τρομερό τέρμα του Χατζηθεοδωρίδη.

Τα δεδομένα στην αναμέτρηση άλλαξαν από τα πρώτα λεπτά, με τον Δικέφαλο να ψάχνει τον τρόπο προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Παρά το γεγονός πως η κατοχή ήταν συντριπτικά υπέρ των «ασπρόμαυρων» με 15%-85% μέχρι το 30ο λεπτό, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία εκτός από ένα δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ.

Οι παίκτες του Πετράκη έκλειναν εκπληκτικά όλους τους χώρους, «περιόρισαν» τους δύο δυνατότερους ποδοσφαιριστές των «ασπρόμαυρων», Κωνσταντέλια και Ντεσπόντοφ, τους οποίους δεν άφηναν να πάρουν στην κατοχή τους τη μπάλα.

Αντίθετα, τις μεγαλύτερες ευκαιρίες τις είχε ο Παναιτωλικός, ο οποίος ανέβασε «στροφές» στα τελευταία 15 λεπτά του ημιχρόνου και με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Ανατροπή μέσα σε ένα λεπτό για τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Αλί Σαμάτα αντί του Τζίμα.

Ο Δικέφαλος πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, ενώ ο Κωνσταντέλιας έστειλε στο 59′ τη μπάλα στα δίχτυα, όμως μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν…στροφές με την είσοδο Οζντόεφ και Ζίβκοβιτς, καταφέρνοντας να φτάσουν στην ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά. Αρχικά με τον Σάστρε στο 72ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα με τον Σέρβο να πετυχαίνει ένα πανέμορφο τέρμα με σουτ έξω από την περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο 29%-71%, έχοντας δύο δοκάρια και δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο μέρος. Άλλωστε, το 6(4) – 14(5) στις τελικές μαρτυράει και την εικόνα της αναμέτρησης.

Δεν σταμάτησαν εκεί, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» διαμορφώνοντας στο 90′ το τελικό 1-3.

Γκολ: Χατζηθεοδωρίδης 5’ / Σάστρε 72’, Αντρίγια 73’ , Κωνσταντέλιας 90’

Παναιτωλικός: Tσάβες, Μαλής, Μλάντεν, Στάγιτς, Λιάβας,Τορεχόν, Τσιγγάρας (Πέρες 81’), Χατζηθεοδωρίδης (Ντουάρτε 68’) , Χουάνπι (Μαυρίας 81’), Σενγκέλια (Ντίαζ 68’), Ζοάο Πέδρο (Λομονάκο 81’).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Σοάρες (Ότο 73’) , Μ.Αντόνιο (Οζντόεφ 63’), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (Σβαμπ 81’), Μούργκ (Αντρίγια 63’), Κωνσταντέλιας, Τζίμας (Σαμάτα 46’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στο Αγρίνιο και με σούπερ ανατροπή κόντρα στον Παναιτωλικό επέστρεψε στις νίκες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.