ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Μποέμιαν 2-0: Έκανε το καθήκον του και πήρε την πρόκριση (vids)

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και με το 2-0 κόντρα στην Μποέμιαν με τα γκολ του Σβαμπ και του Μπίσεσβαρ, πήρε την πρόκριση στα playoff του Europa Conference League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε, ανέτρεψε μέσα σε ένα ημίχρονο το εις βάρος του σκορ του πρώτου ματς και πήρε την πρόκριση απέναντι στην Μποέμιαν στα playoff του Europa Conference League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο, ξέροντας πως πρέπει να πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση στα playoffs του UEFA Europa Conference League αποδίδοντας ποιοτικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, μπροστά στον κόσμο του που επέστρεψε μετά από ενάμισι χρόνο.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να μη προχωρήσει σε πολλές αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς, βάζοντας ωστόσο ποιοτικές… πινελιές που ήταν και καθοριστικές, όπως δηλαδή τη επιλογή του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ αντί του Καγκάβα.

Ο Πασχαλάκης έκατσε κάτω από τα δοκάρια, με τους Βαρέλα, Μιχαηλίδη, Ροντρίγκο και Βιεϊρίνια στην άμυνα, Σβαμπ και Κούρτιτς στο κέντρο, Ελ Καντουρί και Α. Ζίβκοβιτς στα πλάγια της επίθεσης, με τον Μπίσεσβαρ να είναι πίσω από τον Ολιβέιρα που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν με το… καλημέρα τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο με τον Βιεϊρίνια να κάνει το πρώτο σουτ στο 2ο λεπτό. Ο Στέφαν Σβαμπ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ δύο λεπτά αργότερα, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να βγάζει τη σέντρα και τον Αυστριακό με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο ο Μιχαηλίδης παραλίγο να… πληγώσει την ομάδα του, καθώς στο 15′ στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά, θα έστελνε στα δίχτυα τη μπάλα αν ο Πασχαλάκης δεν έδιωχνε δύσκολα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, η οποία ήταν και η μοναδική του πρώτου μέρους, με τον Μπακλεϊ να σουτάρει από πλάγια θέση και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 28ο λεπτό, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Ελ Καντουρί να του στρώνει εκπληκτικά τη μπάλα, κάνοντας το 2-0, σκορ δηλαδή… πρόκρισης.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν επαναπαύθηκαν, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί στο 34ο λεπτό να κάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια μέσα από τη γραμμή, ωστόσο ο διαιτητής Γιούλιαν Βάινμπεργκερ λανθασμένα δεν μέτρησε το γκολ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μαροκινός έχασε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία, καθώς το σουτ που έκανε από το ύψος του πέναλτι πήγε ψηλά άουτ.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου, ήταν πως ο ΠΑΟΚ είχε εννιά τελικές, έναντι μόλις δύο της Μποέμιαν.

Οι ταχύτητες… έπεσαν στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν τα πρώτα λεπτά να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή και τους «ασπρόμαυρους» να ανακτούν τον… έλεγχο ξανά λίγο αργότερα.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με κάποια σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς όμως επιτυχία. Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα πάρει εύκολα την πρόκριση, με τον Γουόρντ ωστόσο παραλίγο να… σοκάρει την Τούμπα, καθώς βρέθηκε μπροστά σε κενό τέρμα, όμως δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα και το ματς στην παράταση, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 4′ Σβαμπ, 28′ Μπίσεσβαρ

Κίτρινες: Ελ Καντουρί 75′, Μουργκ 88′, Εσίτι 90+/ Μπάκλεϊ 90+, Κορνγουέλ 90+

Κόκκινη:

MVP: Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό με την επιστροφή του στην Τούμπα, δικαιώνοντας τον Ραζβάν Λουτσέσκου για την επιλογή του να του δώσει φανέλα βασικού. Ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ στον Στέφαν Σβαμπ, ενώ πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Γενικότερα ήταν ιδιαίτερα δραστήριος.

UP: Πολύ καλή παρουσία από τον Ομάρ Ελ Καντουρί, ο οποίος πήρε θέση στα άκρα της επίθεσης και ήταν ιδιαίτερα σοβαρός στα καθήκοντά του. Έκανε παιχνίδι, ενώ έβγαλε και τη μπαλιά στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος σε τετ α τετ έκανε το 2-0. Παραλίγο να σκοράρει κιόλας, αν ο διαιτητής μετρούσε το γκολ που πέτυχε στο 34′.

DOWN: Ο Γουόρντ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στην παράταση στο 93ο λεπτό, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Πασχαλάκη και με κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο διαιτητής Γιούλιαν Βάινμπεργκερ αλλά και ο επόπτης χρεώνονται το μη καταλογισμό του γκολ του Ομάρ Ελ Καντουρί. Η μπάλα πέρασε τη γραμμή, όμως κανένας από τους δύο δεν έδειξε σέντρα, με τον ΠΑΟΚ να μπορεί να… καθαρίσει την πρόκριση σε εκείνο το σημείο αφού θα γινόταν το 3-0. Κάποια μικρολαθάκια έγιναν και στη συνέχεια, τα οποία ωστόσο δεν έπαιξαν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ροντρίγκο (Τέιλορ 85′), Σβαμπ, Κούρτιτς (Εσίτι 73′), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (Μουργκ 85′), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (Σφιντέρσκι 73′).

Μποέμιαν: Tάλμποτ, Μπρεσλίν, Φίνερτι, Κόρνγουολ, Λάιονς (Φίλι 85′), Μπάκλεϊ, Μπαρτ, Τίρνι (Λέβινγκστον 78′), Ντεβόι (Μαλόν 85′), Κουτ (Γουόρντ 62′), Κέλι.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΠΑΟΚ – Μποέμιαν: Αντικυβερνητικά συνθήματα στην Τούμπα και γνωστό σύνθημα κατά Μητσοτάκη

ΠΑΟΚ: Πανό με… νόημα στην Τούμπα – «Αρνούμαστε και αντιστεκόμαστε στις διακρίσεις»

Δημήτρης Ουγγαρέζος εκτός AΝΤ1 και ραδιόφωνο: «Αποχωρώ, γιατί πρέπει… Ναι, είμαι χ@@@@νος»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Μποέμιαν 2-0: Έκανε το καθήκον του και πήρε την πρόκριση (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.