ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Οι αγώνες που «στιγματίστηκαν» από εισβολή οπαδών στην Τούμπα

Αυτοί είναι οι αγώνες που σημειώθηκαν σοβαρά επεισόδια στην Τούμπα, με αποτέλεσμα τη διακοπή τους.

Με αφορμή τη διακοπή στο ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη και τα επεισόδια στην Τούμπα, το Sportime θυμάται ορισμένες «μαύρες» σελίδες.

Δεν είναι λίγες οι στιγμές που η κερκίδα της Τούμπας… αγρίεψε. Οι διαιτητικές αποφάσεις, αλλά και οι εμφανίσεις της ομάδας ήταν οι αφορμές για το «ξέσπασμα» των οπαδών. Παρακάτω, ορισμένες από τις «εκρήξεις» των οπαδών.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2018

Το πιο σημαντικό παιχνίδι στη σύγχρονη εποχή του Δικεφάλου του Βορρά. Το γκολ του Βαρέλα στο τελευταίο μέρος του αγώνα ακυρώνεται, με μεγάλη καθυστέρηση. Ακολουθεί εισβολή του Ιβάν Σαββίδη στον αγωνιστικό χώρο, ζητώντας την ομάδα του να αποχωρήσει από το γήπεδο. Μάλιστα, χρειάστηκε και η επέμβαση των ΜΑΤ, σε ένα παιχνίδι που παιζόταν ουσιαστικά ο τίτλος του πρωταθλητή εκείνης της σεζόν.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2016

Στα ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού πάντα το κλίμα στην Τούμπα είναι τεταμένο. Στο σχετικό παιχνίδι κυπέλλου, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του Μακ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε στη συνέχεια να ανατρέψει το σκορ, κάνοντας το 1-2.

Στο τελευταίο μέρος, ο Μακ ανατράπηκε από τον Καπίνο, όμως ο διαιτητής αποφάσισε πως δεν υπάρχει πέναλτι. Η απόφαση εξόργισε τους οπαδούς, που εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΑΟΚ – Ραπίντ Βιέννης 2012

Σοβαρά επεισόδια μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων σημειώθηκαν πριν την έναρξη του σχετικού αγώνα. Οπαδοί της Ραπίντ που φιλοξενήθηκαν στη Θύρα 8 της Τούμπας πέταξαν αντικείμενα και φωτοβολίδες στη Θύρα 7. Έπειτα, ακολούθησε η εισβολή της Θύρας 4 με μέτωπο προς την κερκίδα των φιλοξενούμενων. Ακολούθησε ρήξη αντικειμένων και στο τέλος η επέμβαση της αστυνομίας, για να ξεκινήσει ο αγώνας.

ΠΑΟΚ – Παρί Σεν Ζερμέν 1992

Η παλαιότερη από τις παραπάνω περιπτώσεις σημειώθηκε σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι, το βράδυ της 1ης Οκτωβρίου του 1992. Το κλίμα των οπαδών με τη τότε διοίκηση ήταν τεταμένο. Το προβάδισμα της γαλλικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο που έφερε ουσιαστικά και τον αποκλεισμό στον δικέφαλο εξόργισε τους οπαδούς.

Με τη λήξη του ημιχρόνου ξεκίνησαν σοβαρά επεισόδια, ενώ επενέβησαν και τα ΜΑΤ, μπαίνοντας μέσα στη Θύρα 4! Έπειτα από εκείνη τη βραδιά ο ΠΑΟΚ γνώρισε πενταετή αποκλεισμό από τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της UEFA.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Οι αγώνες που «στιγματίστηκαν» από εισβολή οπαδών στην Τούμπα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.