ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Οι φάσεις της νίκης κόντρα στη Λίνκολν (vid)

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ από την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στην Λίνκολν για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League.

«Σβηστά» πήρε το τρίποντο ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Λίνκολν, με τέρματα των Τσούμπα Άκπομ και Αλεξάντρου Μιτρίτσα.

Έχοντας και την παρουσία των οπαδών του, ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο με αντίπαλο τη Λίνκολν στο Γιβραλτάρ. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παράταξε τον ΠΑΟΚ του με εκπλήξεις.

Ο αγώνας:

Η πρώτη σπουδαία φάση του αγώνα άνηκε στους «ασπρόμαυρους». Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τον Άκπομ. Στο 15ο λεπτό ο Ντιέγκο Μπίσεβαρ έδωσε ιδανική κάθετη πάσα στον Άγγλο επιθετικό. Ο τελευταίος είχε τον χώρο για να «εκτελέσει», όμως ο Σολέρ απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Έπειτα, ήρθε η «απάντηση» των γηπεδούχων. H Λίνκολν έπιασε στον «ύπνο» τους παίκτες του ΠΑΟΚ, με τον Καραλέρο να νικά τον Πασχαλάκη. Όμως, το γκολ ακυρώθηκε αμέσως, ως οφσάιντ.

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα.

Ειδικότερα, στο 24ο λεπτό ο Μιτρίτσα έχασε την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Οι παίκτες της Λίνκολν σε μια κόντρα επίθεση «άγγιξαν» το γκολ, με σουτ του Γκόμεζ.  Στην επόμενη φάση το τέρμα ήρθε, όμως δεν μέτρησε ποτέ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου όμως αντέδρασε σωστά. Ο Άγγλος επιθετικός εξιλεώθηκε για το χαμένο τετ α τετ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ειδικότερα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Τέιλορ «χόρεψε» την άμυνα και ο Άκπομ «εκτέλεσε» για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ήρθε η σειρά του Μιτρίτσα για να σκοράρει για τον Δικέφαλο. Συγκεκριμένα, οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν κόρνερ, με τον Μουργκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Μιχαηλίδης πήρε τη πρώτη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Στην επαναφορά ο Ρουμάνος εξτρέμ σκόραρε με γυριστό σουτ, για να κάνει το 0-2 για την ομάδα του, στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός.

Στο 58ο λεπτό ο Πασχαλάκης έσωσε τον ΠΑΟΚ, σε τετ α τετ του Γκόμεζ. Στο 72ο λεπτό, ο Έλληνας τερματοφύλακας ανταποκρίθηκε και πάλι σωστά, μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων.

Ο νεαρός Κωνσταντέλιας είχε την ευκαιρία του, όμως το σουτ που επιχείρησε στο 78ο λεπτό σταμάτησαν στη γραμμή οι αμυντικοί της Λίνκολν. Στη συνέχεια ο Μουργκ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από τα πλάγια.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Τσιπολίνα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μιχάι έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη PAOK FC (@paok_fc)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Οι φάσεις της νίκης κόντρα στη Λίνκολν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.