ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Λίνκολν 2-0: Απέφυγε τα…δράματα πήρε την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο για τα μπαράζ του Conference League μετά τη νίκη του επί της Λίνκολν

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Λίνκολν με 2-0 για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League και σε συνδυασμό με την ήττα της Σλόβαν στην Κοπεγχάγη (2-0), εξασφάλισε τη δεύτερη θέση που του έδωσε το εισιτήριο για τα μπαράζ, με στόχο την πρόκριση στους 16 του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός στο πρώτο 45λεπτο, συνεχίζοντας τις άσχημες εμφανίσεις του, παρόλα αυτά το γεγονός ότι είχε αντίπαλο του, μία πολύ αδύναμη ομάδα, τον βοήθησε στην προσπάθειά του να κερδίσει το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί 1-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 17′ ο Σίντκλεϊ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Σέρβος εξτρέμ κάρφωσε τη μπάλα με κεφαλιά στην αριστερή γωνία του Κούελινγκ.

Στο 28′ ο ΠΑΟΚ απειλησε με τον Μουργκ να πλασάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο Κούελινγκ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο δικέφαλος είχε νέα ευκαιρία με τον Αυστριακο και πάλι να βγαίνει επικίνδυνα από τα δεξιά και τον Σβαμπ να πατά περιοχή αλλά η εκτέλεσή του δεν δυσκόλεψε τον Κούελινγκ που μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεσε.στο ξεκίνημα την Λίνκολν και στο 55′ κατάφερε να σημειώσει το 2-0 με τον Στέφαν Σβαμπ.

Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Αυστριακός χαφ έπιασε δύσκολη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κούελινγκ, δοκάρι και στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον 31χρονο χαφ του «Δικεφάλου» στους ομίλους.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια είχε την κατοχή αλλά όπως και σε άλλα ματς δεν απείλησε σοβαρά την αντίπαλο του παράονο σεια φάση στο 87′ όταν ο Μπίσεσβαρ μόνος του έξω από τη μικρή περιοχή, “κατάφερε” να αστοχήσει. Παρόλα αυτά, το σύνολο του Λουτσέσκου, γνωρίζοντας και το αποτέλεσμα στη Δανία, δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή να χάσει την πρόκριση.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο, Μιχάι, Τέιλορ (Λύρατζης 60’), Σβαμπ (Τσιγγάρας 74’), Κούρτιτς, Αουγκούστο (Μπίσεσβαρ 67’), Μουργκ. Αν. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (Άκπομ 67’).
Λίνκολν: Κόλιν, Τοσκάνο, Τσιπολίνα, Λόπες, Σέρτζεντ, Ανόν, Γιαχάγια, Ρονάν (Καραλέρο 72’), Γουόκερ (Οκράν 65’), Γκόμεζ, Μπρίτο (Αράιζα 78’).

MVP: Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν για άλλον έναν αγώνα πολυτιμότερος παίκτης του ΠΑΟΚ. Σκόραρε το πρώτο γκολ, έδωσε την ασίστ για το δεύτερο και ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του δικεφάλου.

UP: Ο Σίντκλεϊ είχε καλή παρουσία και έδωσε και την ασίστ για το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ.

Down: Ο Κούρτιτς έκανε πολλά λάθη, είχε αδικαιολόγητα εκνευρισμό και έχασε και ευκαιρίες για γκολ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Λίνκολν 2-0: Απέφυγε τα…δράματα πήρε την πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.