ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Νόρντζελαντ 3-0: Άρχισε τις τριάρες ο δικέφαλος

Πρώτη νίκη επί ολλανδικού εδάφους...

Κόντρα στη Νόρντζελαντ αγωνίστηκε ο ΠΑΟΚ, στο δεύτερό του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους και πήρε την πρώτη του νίκη με 3-0! Ο δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να βγάλει το πρόσωπο που ήθελε. Αλλά στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Φερέιρα έκανε αλλαγές και άλλαξε και η εικόνα της ομάδας.

Οι «ασπρόμαυροι» στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού έδειξαν να έχουν θέματα όσον αφορά την ανάπτυξή τους. Δεν είχαν τη δημιουργία που θα ήθελαν, με τους Κάτσε και Μίσιτς να δείχνουν ότι έχουν πρόβλημα στη μεταξύ τους συνεργασία. Γεγονός το οποίο έδινε χώρους στους Δανούς, τους οποίους όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν.

Παρόλα αυτά όμως ο ΠΑΟΚ μόλις στο 7ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Άκπομ. Από εκεί και πέρα όμως δεν μπόρεσε να βγάλει τις φάσεις που θα ήθελε για ένα δεύτερο γκολ. Από την άλλη, όπως αναφέραμε και παραπάνω, η Νόρντζελαντ ναι μεν είχε τους χώρους που της έδιναν οι Θεσσαλονικείς, αλλά δεν απείλησαν.

Έτσι κύλησε το ημίχρονο χωρίς ο ΠΑΟΚ να έχει να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ή πίεση από τους Δανούς.

Η αλλαγή προσώπων έφερε την αλλαγή εικόνας του ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο μέρος του φιλικού ματς, ο Αμπέλ Φερέιρα αποφάσισε να αλλάξει όλη την ενδεκάδα. Έβαλε στο παιχνίδι περισσότερους βασικούς ποδοσφαιριστές και η απόδοση του ΠΑΟΚ ανέβηκε αρκετά!

Φάνηκε αυτό και από το γεγονός ότι μέσα σε 17 λεπτά σημείωσε δύο γκολ για το 3-0.

Συγκεκριμένα, στο 69′ ο νεαρός Γαϊτανίδης «έγραψε» το 2-0. Και το τελικό 3-0 ήρθε τρία λεπτά μετά από τον Ζαμπά, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ελ Καντουρί.

Να σημειωθεί εδώ πως ο Μαροκινός αγωνίστηκε στον χώρο του κέντρου, δίπλα στον Ντούκλας. Και ο Ελ Καντουρί ήταν ο πρωταγωνιστής του δευτέρου ημιχρόνου. Ξεχώρισε με την εμφάνισή του και έχει κάθε λόγο να χαμογελά για αυτό ο Φερέιρα.

Το πιο σημαντικό συμπέρασμα του αγώνα έχει να κάνει με το σύστημα της ομάδας. Το 4-4-2 δείχνει πως αρχίζει να αποδίδει. Ο ΠΑΟΚ συνηθίζει να παίζει με αυτό το σύστημα. Και στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε θετικά μηνύματα για τη συνέχεια και τη δουλειά που γίνεται στην Ολλανδία. Θυμίζοντας την ομάδα της σεζόν που ολοκληρώθηκε και κατέκτησε το νταμπλ!

ΠΑΟΚ (πρώτο ημίχρονο): Πασχαλάκης, Δεληγιαννίδης (λ. τρ. 28′ Μάτος), Μιχάι, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Κάτσε, Μίσιτς, Λημνιός, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

ΠΑΟΚ (δεύτερο ημίχρονο): Μελίσσας, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον (75′ Χατζηϊσαΐας), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Ντόουγκλας, Ζαμπά, Στοχ, Γαϊτανίδης (81′ Λάμπρου), Πέλκας (81′ Σφιντέρσκι).

Νόρντζελαντ: Λάρσεν (70΄Γένσεν), Ρίγκααρντ, Ντονιόχ (46 Σανίχ), Ράσμουσεν, Ογκίστ, Κρίστενσεν, Ντάμσγκααρντ (25′ Άντερσεν), Μουμίν, Ατάνγκα, Φράνσις (85′ Ντιομαντέ) και Γένσεν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Νόρντζελαντ 3-0: Άρχισε τις τριάρες ο δικέφαλος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.