ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Παναχαϊκή 5-0: Πάρτι πρόκρισης

Ο Δικέφαλος με καλύτερο τον Λέο Ζαμπά πήρε εύκολα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ προσέφερε γκολ και θέαμα στην Τούμπα παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας την Παναχαϊκή με 5-0

Ο Δικέφαλος που ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι με 2-1, μπήκε στο γήπεδο με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, ώστε να αποβάλει το άγχος και να μην μπει σε περιπέτειες και το κατάφερε. Στο έκτο μόλις λεπτό ο Δικέφαλος σκόραρε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ ο Λέο Μάτος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

17΄ τετ α τετ του Ζαμπά μετά από πολυ καλή κάθετη πάσα του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Στο 19΄ Ακππομ. Στο 22΄ ο Κυνηγόπουλος απο το γύρισμα του Πολίμου έκανε την προβολή αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 25΄ο Μάτος παραλίγο να πετύχει το δέυτερο δικό του τέρμα πάλι με το κεφάλι αλλά αστόχησε. Στο 38΄ ωστόσο ο Άκπομ έκανε όμορφο κοντρόλ με το στήθος έξω απο την περιοχή, άφησε την μπάλα στον επερχόμενο Ζαμπά που μπήκε στην περιοχή ταχύτατα και πλάσαρε τον Καπούταγλη πετυχαίνοντας το 2-0. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μάτος με μακρινό σουτ και στη συνέχεια ο Σάχοφ εξ επαφής, δεν μπόρεσαν σε διπλή ευκαιρία να νικήσουν τον Καπούταγλη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ σφράγισε την πρόκριση σημειώνοντας το 3-0. Στο 46΄ Ο Ζαμπά την ασίστ από τα αριστερά, σκόρερ ο Λημνιός με ωραίο πλασέ. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν όμως εκεί καθώς στο 54΄ έγινε η σέντρα από τα δεξιά από τον Λημνιό, η μπάλα πέρασε από όλους, την πήρε ο Ζαμπά και με ωραίο σουτ έγραψε το 4-0. Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Ακπόμ να σκοράρει αλλά το τέτμα του ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ. Στο 67΄ ωστόσο ήταν αδύνατο να ακυρώσει κάποιος την γκολάρα του Γιόζιπ Μίσιτς που μπήκε στο 58΄ και εννιά λεπτά μετά έκανε το 5-0 με εκπληκτικό σουτ με φάλτσο έξω απο την περιοχή.

MVP: O Λέζο Ζαμπά ήταν ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής με δύο γκολ και ασίστ έκανε μία απο τις καλύτερες εμφανίσεις του

ΠΑΝΩ: Ο Ακπόμ ήταν απο τους καλύτερους των νικητών και έδωσε ποιότητα στην επίθεση της ομάδας του. Ο Αγγλος μάλιστα σκόραρε αλλα για άλλη μία φορά του ακύρωσαν οι διαιτητές λανθασμένα το κανονικό γκολ.

ΚΑΤΩ: Η άμυνα της Παναχαϊκής δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να σταματήσει την ορμή του ΠΑΟΚ και είχε πολύ κακή αντίδραση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μίσιτς/Αργυρόπουλος, Παπατόλιος, Μουστακόπουλος

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (68 Λύρατζης), Βαρέλα, Κρέσπο, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (73΄Καρέλης), Λημνιός, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (58΄ Μίσιτς), Ακπόμ.

Παναχαϊκής: Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Πολίμος, Παπατόλιος (56΄ Μουστακόπουλος), Πλέγας, Ελευθεριάδης (53΄ Μαυρίας), Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός (76΄ Μασούρας)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Παναχαϊκή 5-0: Πάρτι πρόκρισης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.