ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-1: Νίκη με το μυαλό στη Σλόβαν

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Παναιτωλικού με 2-1, χάρη στα τέρματα των συνήθως αναπληρωματικών Σφιντέρκι και Μίσιτς. Ο Πολωνός ξεκίνησε στην ενδεκάδα και δικαίωσε τον Αμπελ Φερέιρα ενώ ο Κροάτης σκόραρε μπαίνοντας ως αλλαγή. Παρά την ήττα, η ομάδα του Αγρινίου στάθηκε πολύ καλά, δημιούργησε ευκαιρίες και δικαιούταν ένα...

Ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Παναιτωλικού με 2-1, χάρη στα τέρματα των συνήθως αναπληρωματικών Σφιντέρκι και Μίσιτς. Ο Πολωνός ξεκίνησε στην ενδεκάδα και δικαίωσε τον Αμπελ Φερέιρα ενώ ο Κροάτης σκόραρε μπαίνοντας ως αλλαγή. Παρά την ήττα, η ομάδα του Αγρινίου στάθηκε πολύ καλά, δημιούργησε ευκαιρίες και δικαιούταν ένα τέρμα το οποίο πέτυχε στις καθυστερήσεις με τον Ντάλσιο.

Οι νταμπλούχοι είχαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο κατέβασαν ρυθμούς αλλά δεν… τιμωρήθηκαν χάρη στο εντυπωσιακό τέρμα του Μίσιτς στο 76΄. Στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έχασε τοην πρώτη του ευκαιρία όταν ο Ντόουγκλας έπιασε σουτ απο τα όρια της περιοχής με εξουδετερωμένο τον Κνετ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό έξψ απο την μικρής περιοχή και πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 5΄ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία όταν ο Μπίσεσβαρ έκανε λόμπα προς τον Πέλκα, ο τελευταίος επιχείρησε ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κνετ. Δύο λεπτά μετά ο Δικέφαλος είχε νέα καλή στιγμή. Πάσα του Λημνιού στον Σβιντέρσκι, η μπάλα έφυγε μετά την απομάκρυνση της άμυνας του Παναιτωλικού. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας και να πιέζει και στο 27΄ ήρθε το 1-0 με τον Κάρολο Σβιντέρσκι. Ο Πολωνός με το κεφάλι μετά από σέντρα του Γιαννούλη πέτυχε το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τους νταμπλούχους.

Στο 35΄ ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά όταν ο Βαρέλα έκανε λάθος οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας με τον Ρομάν να κάνει ένα καλό σουτ έξω απο τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Αλέξανδρου Πασχαλάκη. Στο 44΄ η ομάδα του Αμπελ Φερέιρα βρέθηκε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν ο Μάτος έσκαψε στον Λημνιό μέσα στην περιοχή αυτός γύρισε στον αμαρκάριστο Πέλκα που αστόχησε απο τα επτά μέτρα σε μία μοναδική ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να μπαίνει πιο δυνατά στο γήπεδο να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει την ισοφάριση με τον ΠΑΟΚ να παίζει πολύ άσχημα και τους παίκτες του να κάνουν πολλά ατομικά λάθη.  Κάπως έτσι ήρθε η μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του Αγρινίου στο 59΄ οταν μετά από σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπαΐροβιτς, έστειλε την μπάλα άουτ, δίπλα απο την εστία του Πασχαλάκη.

Αυτή η φάση… ξύπνησε τους παίκτες του ΠΑΟΚ που άρχιζαν να παίζουν πιο δυνατά και να επανακτούν τον έλεγχο της αναμέτρησης έστω και αν συνέχιζαν να μην μπορούν να απειλήσουν σοβαρά την αντίπαλη εστία. Αυτό ως το 76΄ της αναμέτρησης, όπου οι πρωταθλητές Ελλάδας “καθάρισαν” τη νίκη με τον Γιόζιπ Μίσιτς που είχε μπει στο 60΄ στη θέση του Μπίσεσβαρ.

Ο Κροάτης πήρε την μάλα απο τον Λημνιό απο τα δεξιά και με εκπληκτικό σουτ  απο πλάγια θέση και λίγο μέσα απο την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ, σημειώνοντας το 2-0, σε ένα απο τα ομορφότερα τέρματα της πρώτης αγωνιστικής της Super League. Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και συνέχιζαν να προσπαθούν να βρουν τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία . Ετσι η ομάδα του Κάστο έχασε δύο ευκαιρίες με  τον Μπαίροβιτς στο 78΄και τον Ντοάρτε στο 84΄ με τους δύο παίκτες να μην καταφέρνουν ωστόσο να βρουν δίχτυα.  Τελικά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Ντάλσιο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τπορσωπικη ενέργεια του Ντάλσιο αλλά ήταν πολύ αργά για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Το τέλος του αγώνα άφησε μια γλυκόπικρη γεύση για τους “ασπρόμαυρους” που ναι μεν επικράτησαν του αντιπάλου τους αλλά δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση του.

ΠΑΝΩ: O Σβιντέρκσι αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος βασικός και για πρώτη φορά στη θέση του που είναι αυτή του φορ και στην μία και μοναδική ευκαιρία που παρουσιάστηκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του

ΚΑΤΩ: O Κρίστοφερ Κνετ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και ευθύνεται και για τα τα δύο τέρματα που δέχτηκε η ομάδα του με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει δίχτυα χωρίς να δημιουρ΄γησει πολλές ευκαιρίες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λουσέρο, Ντουάρτε/Ντόουγκλας

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Γιαννούλης, Εσίτι, Ντόουγκλας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (60΄ Μίσιτς), Πέλκας (79΄Ζαμπά), Σβιντέρσκι (67΄  Σβιντέρσκι)

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Σανιά, Λουσέρο (78΄ Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ρομάν (68΄Ντουάρτε), Φυτόπουλος (46΄Μπιάι), Ντίαζ, Μπαΐροβιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-1: Νίκη με το μυαλό στη Σλόβαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.