ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1: «Χ»ωρίς ζακέτα στην Ευρώπη!

ΠΑΟΚ και Σλόβαν κοντραρίστηκαν για την 2η αγωνιστική του Conference League, με την ζακέτα του Λουτσέσκου να μην φέρνει αυτή τη φορά τη νίκη στον Δικέφαλο.

ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβας: Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Σλόβαν Μπρατισλάβας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της νεοσύστατης διοργάνωσης του Europa Conference League ,μένοντας στο 1-1, με το μοναδικό τέρμα του Δικεφάλου στο παιχνίδι να πετυχαίνει ο Τσούμπα Άκπομ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να παρατάξει τον ΠΑΟΚ, στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από την εστία, τους Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδη και Σίντκλεϊ από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, τους Εσίτι και Στέφαν Σβάμπ στο κέντρο ενώ στην επιθετική γραμμή τοποθέτησε δεξιά τον Α.Ζίβκοβιτς, αριστερά τον Μιτρίτσα και τον Αουγκούστο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Τσούμπα Άκπομ.

Στον αντίποδα, για τους Σλοβάκους, ο Βλάντιμιρ Βάις επέλεξε τους Τσόβαν, Πάουσεκ, Μπόζικοφ, Κάσια, Μεντβέντεφ, Γκριν, Κανκάβα, Ντε Καμπς, Ντράζιτς, Χέντι και Ντα Σίλβα.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι μετά τις τελευταίες νίκες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη ασκώντας ασφυκτική πίεση στην Σλόβαν που έφερε πολύ σύντομα αποτέλεσμα.

Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος του βορρά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Τσούμπα Άκπομ. Σε ένα κατέβασμα από τα δεξιά, ο Λούκας Τέιλορ έβγαζε τη σέντρα και όπως στο Γιβραλτάρ, έτσι και σήμερα έδωσε την ασίστ στον Άκπομ που με εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Πέντε λεπτά όμως αργότερα, σε μια ολιγωρία της ασπρόμαυρης άμυνας, ο Χέντι σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης έκανε μια φανταστική απόκρουση, αλλά κανείς δεν ακολούθησε τη φάση με αποτέλεσμα ο Γκριν να φέρει το ματς στα ίσια.

Στο 16′ ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο να πετύχει το δεύτερο του γκολ, με τον Σβαμπ να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσόβαν.

Στη συνέχεια οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που ήλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια νέα μεγάλη φάση στα καρέ της Σλόβαν, με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Τσούμπα Άκπομ, λίγο έξω από την περιοχή, στο 31′ που κατέληξε άουτ.

Η ομάδα από την Σλοβακία ήταν αυτή που έφτασε όμως πιο κοντά στο γκολ, στο 44′, όταν ο Ντράζιτς βρέθηκε μπροστά από τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ είπε όχι, σε αυτή την πολύ μεγάλη ευκαιρία, παραχωρώντας το κόρνερ, με τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα να κυλούν χωρίς κάποια ιδιαίτερη εξέλιξη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον ΠΑΟΚ να έχει την μπάλα στα πόδια του και να προσπαθεί να ξεκλειδώσει την άμυνα της Σλόβαν.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να ανακατέψει λίγο την τράπουλα, προκείμενου ο ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, περνώντας στο παιχνίδι τους Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια, Γιασμίν Κούρτιτς και Σβιντέρσκι.

Στο 73′ ο Δικέφαλος κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να βγάζει μια εξαιρετική πάσα στον Μιτρίτσα, που μπήκε στη περιοχή, μη μπορώντας όμως να στείλει την μπάλα, με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κούρτιτς δοκίμασε το πόδι του εξαπολύοντας ένα καλό σουτ που όμως κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Οι Σλοβάκοι κατάφεραν να φανούν στο ματς στο 79′, με τον Ζμρέχαλ να επιχειρεί το σουτ από τα δεξιά, χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Σλόβαν άγγιξε το γκολ, μετά από λάθος του Εσίτι και ένα γλίστρημα του Μιχαηλίδη, με τον Κωνσταντέλια να βάζει στοπ στον Μραζ κάνοντας εύκολη τη δουλειά του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Ο Λουτσέσκου προσπαθούσε με φωνές να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών του, προκειμένου να κάνουν ένα τελευταίο σπριντ για τη νίκη, με τον Κωνσταντέλια να παίρνει στο τέλος του αγώνα μερικές φάσεις πάνω του, φανερώνοντας το θράσος που έχει στο παιχνίδι του.

Οι ασπρόμαυροι πίεσαν στο τέλος κερδίζοντας αναπωτά κόρνερ με την Σλόβαν να νιώθει την πίεση, χωρίς όμως να καταφέρει η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πετύχει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ, μένοντας στο 1-1.

Κίτρινες: Μιτρίτσα 68′ /Ντε Καμπς 17′, Μεντβέντεφ 40′, Χέντι 85′, Μραζ 92′

Κόκκινες: –

MVP: Ο Τσούμπα Άκπομ κατάφερε να πετύχει γκολ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο Conference League και να είναι ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ στο γήπεδο.

UP: Ο Άντερσον Εσίτι ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, με τον Νιγηριανό μέσο να απολαμβάνει την εμπιστοσύνη του Ραζβάν Λουτσέσκου και να αρπάζει την ευκαιρία, αποκτώντας τον δικό του ρόλο στην ομάδα.

DOWN: Ο Αλεξάντρου Μιτρίτσα, κινήθηκε σε ρηχά νερά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, χωρίς να καταφέρει να μπορέσει να δώσει σήμερα το κάτι παραπάνω στον ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (Βιεϊρίνια 68′), Εσίτι, Σβαμπ (Κούρτιτς 68′), Α.Ζίβκοβτς, Μιτρίτσα (Κωνσταντέλιας 74′), Αουγκούστο (Μπίσεσβαρ 58′), Άκπομ (Σβιντέρσκι 74′)

Σλόβαν Μπρατισλάβας: Τσόβαν, Πάουσεκ, Μπόζικοφ, Κάσια, Μεντβέντεφ (Αμπένα 82′), Γκριν (Τσάβριτς 82′), Κανκάβα, Ντε Καμπς (Άγκμπο 32′), Ντράζιτς (Ζμρέχαλ 70′), Χέντι, Ντα Σίλβα (Μραζ 70′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1: «Χ»ωρίς ζακέτα στην Ευρώπη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.