ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ:Προς Ισπανία ο Πασχαλάκης-Παίρνει τερματοφύλακα!

Όπως έχει αποκαλύψει εδώ και καιρό το sportime ο ΠΑΟΚ θέλει να αποκτήσει τερματοφύλακα και πλέον επιβεβαιώνεται με τις εξελίξεις καθώς ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης βρίσκεται κοντά στην μετακίνηση του στο εξωτερικό. Ισπανική ομάδα ενδιαφέρεται έντονα για τον Έλληνα τερματοφύλακα όπως αναφέρει σήμερα η εφημερίδα FORZA, και έτσι ο ΠΑΟΚ τρέχει την περίπτωση αγοράς βασικού πορτιέρο....

Όπως έχει αποκαλύψει εδώ και καιρό το sportime ο ΠΑΟΚ θέλει να αποκτήσει τερματοφύλακα και πλέον επιβεβαιώνεται με τις εξελίξεις καθώς ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης βρίσκεται κοντά στην μετακίνηση του στο εξωτερικό.

Ισπανική ομάδα ενδιαφέρεται έντονα για τον Έλληνα τερματοφύλακα όπως αναφέρει σήμερα η εφημερίδα FORZA, και έτσι ο ΠΑΟΚ τρέχει την περίπτωση αγοράς βασικού πορτιέρο.

Ο δικέφαλος βρίσκεται σε προχωρημένες διαπραγματεύσεις με τερματοφύλακα (όπως αναφέραμε πριν έξι ημέρες) που μόλις κλείσει θα έρθει για να γίνει βασικός στην ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα.

Φυσικά η κίνηση αυτή είναι απόλυτα εξαρτημένη από την πώληση του Πασχαλάκη.

Όπως έχουμε τονίσει και πάρα τα όσα ακούγονται, ο ΠΑΟΚ δύσκολα θα προχωρήσει σε άλλη μεταγραφή μέχρι το ματς με την Μπεσίκτας, εκτός  αυτής του τερματοφύλακα και του Νινούα που θα ανακοινωθεί σήμερα.

Στις 7 Αυγούστου 2017, ο Πασχαλάκης υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ.[8] Στις 2 Δεκεμβρίου 2017, έκανε το ντεμπούτο του στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ξάνθης. Μια μέρα αργότερα, ανανέωσε το συμβόλαιο του με την ομάδα μέχρι το καλοκαίρι του 2020. Ο 28χρονος τερματοφύλακας αύξησε το μισθό του και η ρήτρα αποδέσμευσης ορίστηκε στα 5 εκατομμύρια ευρώ.

Αρχικά, είχε προγραμματιστεί πως θα είναι αναπληρωματικός του Αργεντινού Ροδρίγο Ρέι, αλλά από τη στιγμή που ο προπονητής Ραζβάν Λουτσέσκου του έδωσε μια ευκαιρία, έκανε τον εαυτό του αδιαμφισβήτητο βασικό τερματοφύλακα της ομάδας. Από τις 4 Φεβρουαρίου 2018, ο Πασχαλάκης κατέχει το ρεκόρ του ΠΑΟΚ για περισσότερα διαδοχικά λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ, με 971, εκτός του χρόνου καθυστερήσεων (συνολικά 1008), προτού δεχτεί ένα στην εκτός έδρας νίκη με 1-3 νίκες επί του ΠΑΣ Γιάννινα, για να ξεπεράσει τον Κώστα Χαλκιά με 859 διαδοχικά λεπτά.

Συνεχίζοντας την εξαιρετική σεζόν του 2017-18, ο Πασχαλάκης μετά από τη μέση της σεζόν 2018-19 έπαιξε κάθε λεπτό στους αγώνες πρωταθλήματος, έχοντας δεχθεί μόλις 6 γκολ σε 15 αγώνες, ενώ κράτησε ανέπαφη την εστία του 9 φορές. Στις 17 Ιανουαρίου 2019, επιβραβεύτηκε από την ομάδα με νέο συμβόλαιο μέχρι 2022. Οι καλές εμφανίσεις συνεχίστηκαν μέχρι και το τέλος της χρονιάς, με τον ίδιο να αναδεικνύεται σε έναν από τους κύριους παράγοντες για την κατάκτηση του νταμπλ από την ομάδα του ΠΑΟΚ, αφού πέρα από το πρωτάθλημα κατέκτησε και το κύπελλο, σε μία ονειρική χρονιά για τον ίδιο και την ομάδα. Η περσινή σεζόν δεν ήταν ιδιαίτερα καλή για αυτόν, ήταν ασταθής και έπεσε απότομα η απόδοση του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ:Προς Ισπανία ο Πασχαλάκης-Παίρνει τερματοφύλακα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.