ΠΑΟΚ

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-0: Δοκάρια και Τσιντώτας έβαλαν «στοπ» στον Δικέφαλο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε «στοπ» στην έδρα του και στον ΠΑΟΚ, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε «στοπ» στον ΠΑΟΚ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος είχε ευκαιρίες και δύο δοκάρια, όμως ο ΠΑΣ είχε τον Παναγιώτη Τσιντώτα σε εξαιρετική ημέρα και πήρε το αγαπημένο του αποτέλεσμα, που δεν είναι άλλο από την ισοπαλία (σ.σ 11η στο φετινό πρωτάθλημα). Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η 6η σερί ισοπαλία της ομάδας του Στάικου.

Οι «ασπρόμαυροι» συνεχίζουν το… σκωτσέζικο ντουζ, αφού μετά τη μεγάλη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ «στραβοπάτησαν» και έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν σε τροχιά κορυφής.

Δικαίως ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν δόθηκε μετά από χέρι του Πήλιου, με τη φάση να μην ελέγχεται ούτε από το VAR.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, αφού επέλεξε στη μεσαία γραμμή τον Φιλίπε Σοάρες και τον Τάισον στη θέση του Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Παράλληλα, αναγκαστική ήταν και η παρουσία του Μπράντον Τόμας μετά τον τραυματισμό του Νέλσον Ολιβέιρα, ενώ στο τέρμα κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς αντί του τιμωρημένου Ντομινίκ Κοτάρσκι.

Από την άλλη πλευρά, ο Θανάσης Στάικος δεν είχε στη διάθεσή του τον Παντελάκη, με τον 22χρονο Μπακαδήμα να παίρνει τη θέση του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή, όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που πήρε την κατοχή, αλλά και μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Ήταν φανερό πως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, καθώς αρκετά ήταν τα λάθη των παικτών των «ασπρόμαυρων».

Στο 20ο λεπτό ήρθε και η πρώτη τεράστια ευκαιρία για τον Δικέφαλο. Ο Σάστρε βγήκε ταχύτατα από τα δεξιά, έβγαλε πάσα «πάρε-βάλε» στον Μπράντον Τόμας, ο οποίος από κοντά έστειλε άουτ τη μπάλα.

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 26ο λεπτό, με τον Μπάλαν να μένει αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

Στο 32′ οι γηπεδούχοι «έχασαν» τον Καραχάλιο ο οποίος έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας, με τον Λιάσο να παίρνει τη θέση του.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου μέρους είναι πως οι δύο ομάδες είχαν από μία μόνο καλή στιγμή.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για χέρι του Πήλιου μέσα στην περιοχή, στις καθυστερήσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ:  «Ασπρόμαυρη» πολιορκία, όμως Τσιντώτας και δοκάρια «κράτησαν» τον ΠΑΣ

Με αλλαγή ξεκίνησε ο Δικέφαλος στο δεύτερο μέρος. Ο Φιλίπε Σοάρες που δεν έκανε καλό ημίχρονο, άφησε τη θέση του στον Στέφαν Σβαμπ που άλλαξε και την εικόνα των φιλοξενούμενων.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και πήραν τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο, πολιορκώντας την περιοχή του Τσιντώτα, ενώ στο 60′ ήρθε και η πρώτη τεράστια ευκαιρία. Ο Ράφα Σοάρες εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, με τον Τάισον να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει ελάχιστα άουτ τη μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κωνσταντέλιας με εξαιρετική πάσα στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος ωστόσο έκανε ένα γύρισμα στα «τυφλά», με τη μπάλα να φεύγει μακριά.

Δευτερόλεπτα μετά, ο Δικέφαλος κατέγραψε άλλη μία τεράστια ευκαιρία. Ο Σάστρε έβγαλε τη σέντρα, με τον Μπράντον Τόμας να κάνει μία τρομερή ενέργεια, αφού επιχείρησε ένα εναέριο γυριστό σουτ, όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Στέφανο Τζίμα και ο 17χρονος ήταν πρωταγωνιστής στη μεγαλύτερη στιγμή της αναμέτρησης μέχρι εκείνη τη στιγμή, αφού ανάγκασε σε τρομερή επέμβαση τον Έλληνα πορτιέρο, με τη μπάλα να σταματάει στη συνέχεια στο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Τσιντώτας κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του. Ο Αουγκούστο έκανε ένα σουτ, ο 29χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα και λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα έδιωξε ξανά «καθαρίζοντας» τη φάση.

Η «ασπρόμαυρη» πολιορκία δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 90ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ έκανε εκπληκτικό σουτ  το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης και τον ΠΑΣ Γιάννινα να βάζει ακόμα ένα «στοπ» στην έδρα του μετά τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ που δεν κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από τους «Ζωσιμάδες».

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Σόρια, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος (Λιάσος 33’), Ριένστρα, Τζίνο, Μορέιρα, Λώλης (Ροσέρο 58’, Φοφανά 80’)), Μπάλαν.

ΠΑΟΚ: Z. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες (Σβαμπ 46’), Νάρεϊ (Αντρίγια 68’), Τάισον (Τζίμας 85’), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (Μπίσεσβαρ 85’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 0-0: Δοκάρια και Τσιντώτας έβαλαν «στοπ» στον Δικέφαλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.