ΠΑΟΚ

Πρόκριση για την Κ19 του ΠΑΟΚ, 1-0 την Μποέμιαν

«Χρυσός» σκόρερ με προβολή στο 50' ο Πανίδης, μετά από γύρισμα του Τάχατου.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του UEFA Youth League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε της Μποέμιαν με 1-0, με τον Πανίδη να χρίζεται «χρυσός» σκόρερ με προβολή στο 50′, μετά από γύρισμα του Τάχατου.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία είχαν την συμπαράσταση των περίπου 2.000 φίλων του Δικεφάλου, που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, χειροκροτώντας μάλιστα και τις δύο ομάδες, αλλά και τους λιγοστούς Ιρλανδούς που βρέθηκαν στη Θεσσαλονίκη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μπάγερν: Κατήγγειλε στην UEFA τα επεισόδια στο Ρέντη

Η Μποέμιαν μπήκε καλύτερα από τον ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε μόλις στο 5′, με τον Τίρνι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Η πρώτη φάση για τον Δικέφαλο ήρθε δύο λεπτά μετά με σουτ του Γαϊτανίδη, το οποίο μπλόκαρε ο Μπόχαν, ενώ η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε είκοσι λεπτά αργότερα, όταν ο Πανίδης νικήθηκε από τον Μπόχαν σε τετ-α-τετ.

Η Μποέμιαν είχε ακόμα μία ευκαιρία να βρεθεί μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ντεβόι αστόχησε από πλεονεκτική θέση στην περιοχή του Ταλιχμανίδη.

Η τελευταία καλή φάση για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήρθε στο 40′, με το σουτ του Τσοπούρογλου να απομακρύνεται από τα σώματα των παικτών της Μποέμιαν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Σύλληψη οπαδού για την εισβολή στου Ρέντη! (pics)

O Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 49′ μετά από γύρισμα του Καλουτσικίδη και προβολή του Πανίδη.

Θα μπορούσε μάλιστα, να προηγηθεί και με δύο τέρματα, αλλά οι ευκαιρίες των Τζόλη και Μιχαηλίδη σε 51′ και 53′ αντίστοιχα αποκρούστηκαν από τον Μπόχαν.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν την Μποέμιαν, έχοντας δύο καλές φάσεις και πάλι σε μικρό διάστημα, μετά από τα δύο σουτ του Τζόλη στο 63′ και στο 70′ που πέρασαν λίγο άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά ο Κούτσιας αστόχησε από πολύ κοντινή απόσταση στο τέλος του αγώνα.

Γκολ: Πανίδης 50′ (προβολή)

Κίτρινες: Τάχατος 57′

Κόκκινες:

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Μιχαηλίδης, Παναγιώτου, Τάχατος (Γρόσδης 62′), Καλουτσικίδης, Γιαξής, Τσοπούρογλου, Τσιγγάρας, Γαϊτανίδης, Πουρναράς (Θεοδωρίδης 69′), Πανίδης (Κούτσιας 69′).

Μποέμιαν: Μπόχαν, Σμιθ (Ο’Μπράιεν 68′), Μπέρν, Κέλι, Μαλόι (Μαχόν 82′), Τέρνι, Μπέρμινγχαμ, Ντεβόι, Μόιλαν (Φέργκιουσον 54′), Κονσιντίν (Μασίγκο 54′), Λάιονς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρόκριση για την Κ19 του ΠΑΟΚ, 1-0 την Μποέμιαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.