ΠΑΟΚ

Σαρλερουά – ΠΑΟΚ 0-2: Με σφραγίδα Μουργκ και Ολιβέιρα πέρασε το τεστ (vid)

Θετικό δεύτερο τεστ για τον ΠΑΟΚ επί Ολλανδικού εδάφους, καθώς νίκησε με 2-0 τη Σαρλερουά με γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα που άνοιξε λογαριασμό στα «ασπρόμαυρα». Τρομερό γκολ από Μουργκ.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους τη Σαρλερουά, δείχνοντας πολύ καλή εικόνα, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ στα «ασπρόμαυρα».

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, ξεκινώντας με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Βαρέλα Κρέσπο, Βιεϊρίνια και Ροντρίγκο στην άμυνα, Σβαμπ και Εσίτι θα είναι στο κέντρο, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα στα εξτρέμ, με τον Καγκάβα να είναι πίσω από τον προωθημένο Σβιντέρσκι.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο, με τον Δικέφαλο να στέκεται καλύτερα προσπαθώντας να αναπτυχθεί ορθολογικά.

Στο 18ο λεπτό ήρθε και η πρώτη φάση, με τον Ροντρίγκο να δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε άουτ, ενώ το παρόμοια φάση υπήρξε δύο λεπτά αργότερα με το έτερο μπακ, Αντρέ Βιειρίνια, που σούταρε και αυτός από μακριά.

Κάπου εκεί ξεκίνησε και η… πολιορκία του Δικεφάλου, ο οποίος στο 27′ έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία. Ο Ουάρντα έκανε εκπληκτική μπαλιά στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που σούταρε στην κίνηση από κοντά με τον πορτιέρο Κόφι να διώχνει εντυπωσιακά σε διπλή προσπάθεια και τον Εσίτι στη συνέχεια να αστοχεί με δυνατό σουτ.

Οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν για κάποιο γκολ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς κυρίως να ξεχωρίζει και τον Άμρ Ουάρντα να ακολουθεί, όμως ο πορτιέρο της Σαρλερουά ήταν ανίκητος με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ραζβάν Λουτσέσκου διατήρησε το 4-4-1-1 στο σχηματισμό αλλάζοντας όλη την ενδεκάδα. Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, με τους Μιχάι Μιχαϊλίδη, Τέιλορ και Περέιρα μπροστά του. Στο κέντρο, το δίδυμο Τσιγγάρας και Νινούα οργάνωσε το παιχνίδι ενώ σε ρόλο επιτελικού μέσου βρέθηκε ο Βρακάς. Μούργκ και Τζόλης ήταν στα «φτερά» ενώ ο Νέλσον Ολιβέιρα πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης.

Δύο μόλις λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου, ο Νέλσον Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα. Ο Μουργκ ήταν αυτός που εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Πορτογάλο να κάνει ένα εναέριο γυριστό σουτ και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν την κατοχή, με τον Χρήστο Τζόλη να κάνει εξαιρετική ενέργεια στο στοπάροντας τη μπάλα πρώτα με το κεφάλι και μετά με το κουντουπιέ, πάσαρε για τον Βρακά που από το ύψος της περιοχής σούταρε με τον Κόφι να αποκρούει ξανά. Λίγο αργότερα ο Χρήστος Τζόλης τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, αφήνοντας τη θέση του στον Λάμπρου.

Το κερασάκι στην… τούρτα έβαλε ο Τόμας Μουργκ στο 89ο λεπτό, με ένα εντυπωσιακό γκολ σουτάροντας έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-2.

ΓΚΟΛ: 47′ Ολιβέιρα

MVP

Ο Τόμας Μουργκ όχι μόνο έβγαλε ασίστ στον Νέλσον Ολιβέιρα που έκανε το 1-0, αλλά έβαλε τη δική του υπογραφή στη νίκη των «ασπρόμαυρων», πετυχαίνοντας ένα τρομερό γκολ για το 0-2, σφραγίζοντας το ματς.

UP

Ο Νέλσον Ολιβέιρα έδειξε θετική εικόνα και κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Σαρλερουά: Κόφι, Κνέζεβιτς, Ντεσολέιλ, Ανδρέου, Μάρκο, Μοριόκα, Ζιλέ (Χέντριξ 76′), Ζαρουρί, Καγιέμπε, Μπεντιά (Ριμπέιρο 62′), Τσατσούα (Φαν Κλέενπουτ 46′).

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Εσίτι, Σβαμπ, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Σφιντέρσκι.
ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Μούργκ, Τζόλης (Λάμπρου 82′), Βρακάς, Ολιβέιρα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Europa Conference League: Αυτοί είναι οι υποψήφιοι αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων

ΠΑΟΚ: Έφτασε Θεσσαλονίκη ο Κούρτιτς! (pics-vid)

Survivor: Ο Ηλίας Μπόγδανος… καρφώνει τον Τριαντάφυλλο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σαρλερουά – ΠΑΟΚ 0-2: Με σφραγίδα Μουργκ και Ολιβέιρα πέρασε το τεστ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.