ΠΑΟΚ

Τριάρα με υπογραφή Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στην πρεμιέρα της Stoiximan Super League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, επικρατώντας με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις και πέτυχε δύο γκολ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Τόμας Μουργκ που φαίνεται πως ενεργοποιείται ξανά.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε επτά αλλαγές σε σχέση με το ευρωπαϊκό ματς κόντρα στη Χάιντουκ Σπλιτ. Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ, Βιεϊρίνια, Μουργκ ξεκίνησαν για πρώτη φορά βασικοί φέτος. Μιχαηλίδης, Τάισον και Μπράντον Τόμας πήραν επίσης φανέλα βασικού.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με το γνωστό στυλ παιχνιδιού, παίρνοντας δηλαδή την κατοχή και προσπαθώντας να χτίσει επιθέσεις.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν κάποιες όμορφες συνεργασίες στα πρώτα λεπτά, οι οποίες ωστόσο ήταν… άκαρπες. Μάλιστα, λίγο έλειψε ο Αστέρας Τρίπολης κόντρα στη ροή του αγώνα να βρεθεί μπροστά στο σκορ, μετά από λάθος του Κοτάρσκι το οποίος διόρθωσε ο ίδιος με τρομερή απόκρουση.

Το γκολ που έψαχναν οι «ασπρόμαυροι» ήρθε στο 22ο λεπτό, με τον Μουργκ που ξεκίνησε βασικός μετά από περίπου ενάμισι χρόνο, να σκοράρει με πανέμορφο τρόπο. Εξαιρετική πρώτη κίνηση και σουτ, επέστρεψε στα γκολ.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Το 59%-41% κατοχή, αλλά και οι 5 (3) – 3(1) τελικές, μαρτυράνε και την εικόνα των πρώτων 45 λεπτών.

Παρόλα αυτά οι Αρκάδες έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μιριτέγιο, ο οποίος έστειλε στο δοκάρι τη μπάλα.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά πως οι επιθέσεις του Δικεφάλου είχαν ουσία. Έτσι, στο 54′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, μετά από ασίστ του Σβαμπ. Αυτό είναι και το 3ο γκολ του Σέρβου τη φετινή σεζόν.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σέρβος σκόραρε ξανά και έκανε το 3-0, με τον Μουργκ να κάνει εξαιρετική ενέργεια διανύοντας ολόκληρο το γήπεδο με τη μπάλα στα πόδια.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να κρατούν την κατοχή και να κάνουν διαχείριση του υπέρ τους σκορ.

Ο Ρουμάνος τεχνικός έδωσε χρόνο στο νεαρό Στέφανο Τζίμα, αλλά και τον Κυριάκο Γιαξή, οι οποίοι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στο 85ο λεπτό. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» αποκόμισαν ακόμα ένα πρόβλημα, με τον Σαμάτα να αποχωρεί δέκα λεπτά μετά την είσοδό του.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Μιχαηλίδης, Έκονγκ (Νάσμπεργκ 64’), Βιεϊρίνια, Σβαμπ (Γιαξής 85’), Οζντόεφ, Μουργκ, Τάισον, Αν. Ζίβκοβιτς (Κωνσταντέλιας 74’), Μπράντον (Σαμάτα 74’, Τζίμας 85’).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος (Σγουρής 62’), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Σίτο (Μπαρτόλο 74’), Καλτσάς, Μιριτέλο (Μάντσης 74’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τριάρα με υπογραφή Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.