ΠΑΟΚ

Βέροια – ΠΑΟΚ 0-1: Φιλικό ξεμούδιασμα με γκολ Καγκάβα και ντεμπούτο των νέων

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στη Βέροια της τοπικής ομάδας με 0-1 και έδειξε έτοιμος για την έναρξη του πρωταθλήματος της Super League 1!

Βέροια – ΠΑΟΚ: Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να επικρατήσει της Βέροιας με 0-1, σε έναν φιλικό αγώνα που έδωσε την ευκαιρία στον Ραζβάν Λουτσέσκου να δοκιμάσει νέα πράγματα αλλά και να δώσει αγωνιστικά λεπτά σε παίκτες που δεν έχουν καταφέρει στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν να βρούνε ρυθμό.

Ντεμπούτο στα ασπρόμαυρα έκαναν και τα τελευταία τρία μεταγραφικά αποκτήματα του ΠΑΟΚ, με τους Αλεξάντρου Μιτρίτσα, Τσούμπα Άκπομ και Σίντκλεϊ να παίρνουν φανέλα βασικού από τον Ρουμάνο τεχνικό και να δίνουν έστω και ανεπίσημα μια πρώτη γεύση από τις δυνατότητες τους στο κοινό της ομάδας.

Ο Ρουμάνος για όσα λεπτά αγωνίστηκε φάνηκε ιδιαίτερα κινητικός ενώ ο Σίντκλεϊ από την αριστερή πλευρά είχε μια εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά ενώ κλήθηκε να συνεργαστεί και με Αντελίνο Βιεϊρίνια που τοποθετήθηκε από τον Λουτσέσκου στη θέση του αριστερού εξτρέμ.

Το πρώτο μέρος του αγώνα, δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ο ΠΑΟΚ με μια σύνθεση με πολλές αλλαγές δεν παρουσίασε και το καλύτερο δυνατό πρόσωπο απέναντι στην ομάδα της Super League 2 αν και θα μπορούσε να είχε καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα, μετά από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιτρίτσα στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, που έξυσε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ραζβάν Λουτσέσκου, άλλαξε το κεντρικό δίδυμο της άμυνας, δίνοντας την ευκαιρία σε δύο νεαρά παιδιά όπως ο Άγγελος Ζίλος και ο Κυριάκος Γιαξής να περνούν στη θέση του Φερνάντο Βαρέλα και του Χοσέ Κρέσπο αντίστοιχα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σε μεγάλο ποσοστό σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί για πρώτη φορά στο 65′ με πρωταγωνιστεί τον Σίνζι Καγκάβα που θυμήθηκε τον παλιό του εαυτό, καθώς ντρίμπλαρε τρεις παίκτες της Βέροιας έσπασε τη μπάλα με τακουνάκι στον Μουργκ όμως εκείνος αστόχησε.

Ότι δεν κατάφερε σε αυτή την φάση, πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Μπίσεσβαρ να κερδίζει πέναλτι, που εκτέλεσε ο Καγκάβα πετυχαίνοντας το πρώτο του (ανεπίσημο) γκολ με τον Δικέφαλο στο στήθος.

Δείτε την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σίνζι Καγκάβα:

H Bέροια στάθηκε με αξιοπρέπεια στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στο γκολ στο 79′ έπειτα από κεφαλιά του πρώην ασπρόμαυρου, Γιάννη Μυστακίδη, που με μια κεφαλιά ανάγκασε τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς σε μια εντυπωσιακή απόκρουση, με το 0-1 όμως να παραμένει ως το τέλος του αγώνα.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο (Γιαξής 46′), Βαρέλα (Ζίλος 46′), Τέιλορ, Σίντκλεϊ, Εσίτι, Σβαμπ, Μουργκ, Καγκάβα (Βιεϊρίνια 74′), Μιτρίτσα (Μπίσεσβαρ 62′) και Άκπομ

Βέροια: Βελλίδη, Μπουκουβάλα, Πεταυράκη, Δημόπουλο, Σκόνδρα, Οικονόμου, Γαβριηλίδη, Ορφανίδη, Πασά, Πόζογλου, Μπαϊντού

Κούρτιτς: «Αισθάνομαι καλά στον ΠΑΟΚ, ο καθένας πρέπει να είναι έτοιμος όποτε του ζητηθεί»

Μαλέσκου για Χεζόνια: «Δεν φταίω που έφυγε, τόσες ύβρεις και σχόλια δεν προλάβαινα να σβήνω» (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βέροια – ΠΑΟΚ 0-1: Φιλικό ξεμούδιασμα με γκολ Καγκάβα και ντεμπούτο των νέων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.