ΠΑΟΚ

Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2: Άνετος και ωραίος ο Δικέφαλος πάει στον «τελικό» κόντρα στον Ολυμπιακό

Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στον Βόλο, που πάει για «τελικό» κόντρα στον Ολυμπιακό.

Βόλος – ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ πέτυχε άνετη νίκη κόντρα στον Βόλο, στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League, μία στροφή πριν το τέλος και πάει στον «τελικό» κόντρα στον Ολυμπιακό.

Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Μπράντον Τόμας ήταν οι δύο ποδοσφαιριστές που πέτυχαν τα γκολ για τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι απέδωσαν όμορφο ποδόσφαιρο.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες και έτσι έδωσε φανέλα βασικού στον Βιεϊρίνια, τον Μπίσεσβαρ, αλλά και τους Κετζιόρα και Νάσμπεργκ.

Ο Δικέφαλος ήταν ο μόνος που είχε βαθμολογικό κίνητρο από την εν λόγω αναμέτρηση, αφού κυνηγάει την 3η θέση.

Αυτό φάνηκε και εντός του αγωνιστικού χώρου, με τους «ασπρόμαυρους» να πολιορκούν από τα πρώτα λεπτά την αντίπαλη εστία, χάνοντας αρκετές σπουδαίες ευκαιρίες.

Μπράντον Τόμας και Γιάννης Κωνσταντέλιας ήταν αυτοί που απειλούσαν περισσότερο, χωρίς όμως επιτυχία.

Το γκολ που έψαχναν οι «ασπρόμαυροι» ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Ντάντας πάσαρε στον Σέρβο ο οποίος με όμορφη κίνηση εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Αυγερινό.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στο 39ο λεπτό λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, καθώς ο Ζίβκοβιτς γύρισε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, ο Κωνσταντέλιας έκανε επαφή με τη μπάλα από πολύ κοντά αλλά δεν κατάφερε να εκτελέσει όπως ήθελε.

Οι γηπεδούχοι έμειναν και με παίκτη λιγότερα λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, αφού με χρήση VAR ο ρέφερι έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Πιρές μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς.

Βελτιωμένος ο Βόλος, την ουσία ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος έριξε ρυθμό, ωστόσο είχε την ουσία καθώς στο 57ο λεπτό κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το ματς.

Ο Σβαμπ άδειασε τον αντίπαλο αμυντικό, έκανε γλυκιά σέντρα στον Μπράντον Τόμας που με γυριστή κεφαλιά πέτυχε ένα πανέμορφο δεύτερο γκολ.

Οι ταχύτητες στα επόμενα λεπτά έπεσαν, όπως ήταν λογικό, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Στέφανο Τζίμα και Αντρέ Ρικάρντο.

Στο 84ο λεπτό ο Φιλίπε Σοάρες έχασε μεγάλη ευκαιρία να προσθέσει και αυτός το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ, αφού το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και σταμάτησε στο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, με τον Δικέφαλο να παίρνει τους τρεις βαθμούς με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

ΝΠΣ Βόλος: Αυγερινός, Σι, Πίρινεν, Ασλανίδης, Οικονομόπουλος (Τριανταφύλλου 63’), Μεταξάς, Κάτσε (Λούνα 87′), Τάχατος, Καρτάλης (Τσοκάνης 75’), Πιρές, Μεσκίδα (Άλκο 75’) .

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Νέσμπεργκ, Κετζιόρα, Λύρατζης, Ντάντας, Σβαμπ (Φιλίπε Σοάρες 70’), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (Τζίμας 79’ ), Αν. Ζίβκοβιτς (Ελ Καντουρί 70’), Τόμας. (Ρικάρντο 81′)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2: Άνετος και ωραίος ο Δικέφαλος πάει στον «τελικό» κόντρα στον Ολυμπιακό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.