ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 0-4: Tης αμύνης τα παιδιά καθάρισαν στο «Ζωσιμάδες» – MVP Οντουμπάτζο, σκόραραν και οι δύο στόπερ!

Δεύτερη νίκη εκτός έδρας με Πάρντιου ο Άρης. «Βγήκε» στον Άγγλο η αλλαγή του Οντουμπάτζο, σκόραραν και οι δύο στόπερ. Γκολ και ο Πάλμα μετά το χατ τρικ κόντρα στη Λαμία!

ΠΑΣ ΓιάννιναΆρης 0-4: Κέρδισε πέναλτι, έβαλε και γκολ ο Οντουμπάτζο, σκόραραν ξανά Φαμπιάνο και Πάλμα, το πρώτο του με τη φανέλα του Άρη ο Ενκουλού! Αδικεί τους γηπεδούχους το τελικό σκορ!

Μετά την πεντάρα στη Λαμία, ο Άρης βάζει τέσσερα στον ΠΑΣ Γιάννινα, κρατώντας για δεύτερη διαδοχική φορά το μηδέν! Πρώτο διπλό με Πάρντιου και δεύτερο συνολικά στο πρωτάθλημα οι «κιτρινόμαυροι» που κλείνουν με το 2Χ2 τον πρώτο γύρο!

«Εγκλωβισμένος» στο αμυντικό… μποτιλιάρισμα που δημιούργησε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης βρήκε λύσεις.  «Χρυσή» αλλαγή ο Οντουμπάτζο που κέρδισε το πέναλτι και σκόραρε,  βρήκε και πάλι δίχτυα ο Φαμπιάνο που είχε σκοράρει στο ίδιο γήπεδο το μοναδικό γκολ που είχε πετύχει την περσινή αγωνιστική σεζόν, ενώ το πρώτο του γκολ με τα «κιτρινόμαυρα» βρήκε και ο Ενκουλού! Ο Πάλμα το τελικό 4-0! «Μέσα» στα τρία γκολ ο Γκρέι!  Τεράστιες ευκαιρίες έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα για να ισοφαρίσει στο 0-1!

Απέναντι στον «διαβασμένο» ΠΑΣ Γιάννινα, ο Άρης δυσκολεύεται!

Είχε φορ, αλλά δεν είχε επί της ουσίας στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης. Πέντε τελικες η ομάδα του Πάρντιου, μόλις μια μέσα από το «κουτί» με τον Ιβοριανό να είναι την περισσότερη ώρα εκτός περιοχής για να πάρει μπάλα, να την «σπάσει» και όχι  να τελειώσει φάσεις.

Δύο όμορφα δομημένες επιθετικά, ενέργειες, είχε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο και στις δύο είχε συμμετοχή ο Μανού Γκαρθία. Στο 5′ πάσα στον Καμάτσο και σουτ του τελευταίου άουτ, στο 25′ πάσα στον Πίρσμαν, συρτό γυρισμα του Βέλγου, κανείς συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα.

Από την μεριά ο ΠΑΣ Γιάννινα, με τρεις στόπερ και εξαιρετική αμυντική προσήλωση, ανάγκασε τον αντίπαλο του να μην παίξει κάθετο ποδόσφαιρο και να πάει κυρίως από τα πλάγια. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων και γενικά του πρώτου ημιχρόνου δεν καταγράφηκε ως τελική, αφού στο χαμένο τετ-α-τετ του Μορέιρα στο 11′, ο α’ βοηθός υπέδειξε οφσάιντ. Kανονικά στην ατζέντα του παιχνιδιού το σουτ του Σόρια με το εξωτερικό στο 34′, που πάλι απέκρουσε ο Κουέστα.

Άδεια η περιοχή, ο Πάρντιου βάζει μπακ και του «βγαίνει»!

Ο Άρης δεν έχει παίκτη στην περιοχή του ΠΑΣ, αλλά ο Πάρντιου βάζει στο ματς τον Οντουμπάτζο (!) αντί του Καμάτσο. Ούτε ο Γκρέι που παραμένει στον πάγκο, ούτε ο Ιτούρμπε οι πρώτες επιλογές για να αλλάξει η εικόνα του ματς! Ο Άγγλος ακυρώνει και την αρχική του επιλογή (Καμάτσο) για τον αντικαταστάτη του Μαντσίνι, αλλά και τον Τζαμαϊκανό που αν και πρώτος σκόρερ της ομάδας, δεν τον βάζει νωρίς στο ματς!

Η επιλογή του Άγγλου μπακ του «βγαίνει», αφού στο 58′ ο Οντουμπάτζο κερδίζει πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μπιλμπάο. Ο Φαμπιάνο εκτελεστής και 1-0 ο Άρης! O βραζιλιάνος είχε σκοράρει πέρσι το μοναδικό του γκολ στο εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα στα play off. Βρίσκει και πάλι δίχτυα στο ίδιο γήπεδο στην πρώτη τελική του δευτέρου ημιχρόνου η οποία γίνεται γκολ!

Περνάει δύσκολα ο Άρης, αντέχει και κάνει το… 3-0 κόντρα στην ροή του ματς!

Από το γκολ και μετά, η εικόνα αλλάζει. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κυριαρχεί στο γήπεδο. Ο Άρης περνάει δύσκολες στιγμές, αλλά έχοντας και μπόλικη τύχη, αντέχει στην πολιορκία των γηπεδούχων που χάνουν τεράστιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

Αρχικά στο 70′ με τον Μορέιρα και τον Παμλίδη να μην μπορούν να τελειώσουν τη φάση, εν συνεχεία στο 74′ με την διπλή χαμένη ευκαιρία στο σουτ του Τζίμα και του Μπαλάν και ένα λεπτό αργότερα με τον Μορέιρα!

Ο Άρης όχι μόνο γλιτώνει την ισοφάριση, αλλά βρίσκει άλλα δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο, κόντρα στην ροή του ματς. Αρχικά με την κεφαλιά του Ενκουλού στο 79′ και τρία λεπτά αργότερα με τον Οντουμπάτζο!

Το ματς κλείνει με θρίαμβο του Άρη και τον Πάλμα με κεκτημένη ταχύτητα από το χατ-τρικ κόντρα στην Λαμία να βρίσκει δίχτυα και στα Γιάννενα για το τελικό 4-0 των «κιτρινόμαυρων»

ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 0-4

Σκόρερ: 60′ Φαμπιάνο, 79′ Ενκουλού, 81′ Οντουμπάτζο, 90+1′ Πάλμα

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Aθανασιου, Μπαγκαλιάνης (64′ Ροσέρο), Παντελάκης, Εραμούσπε, Σόρια, Πήλιος, Μπιλμπάο, Τζίμας (88′ Τσίρης), Παμλίδης (87′ Φοφανά), Μορέιρα, Μπάλαν.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Εμπακατά, Πίρσμαν, Ετέμπο (90+2′ Σγούρος), Ματέο Γκαρσία, Μάνου Γκαρθία (73′ Νταμπό), Πάλμα, Καμάτσο (46′ Οντουμπάτζο), Ζερβίνιο (74′ Γκρέι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 0-4: Tης αμύνης τα παιδιά καθάρισαν στο «Ζωσιμάδες» – MVP Οντουμπάτζο, σκόραραν και οι δύο στόπερ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!