ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-1: Και στο τέλος μιλούν οι τερματοφύλακες

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, που έχασαν πέναλτι, μπορούσαν να «κλέψουν» το ματς οι φιλοξενούμενοι στο τέλος.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος: Το ήθελαν για τους δικούς τους λόγους ο καθένας. Πάλεψαν αρκετά, αλλά έμειναν με τον βαθμό σε ένα ματς πιο «γεμάτο» απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 1-1.

Μπορεί οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να ήταν ανώτεροι και να αισθάνονται ότι το αποτέλεσμα τους αδικεί, αλλά όπως ήρθαν τα πράγματα ο Ατρόμητος λίγο έλειψε στο τέλος να φύγει με το διπλό.

Για μία ακόμη φορά φέτος ματς του ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε και αυτό κόστισε. Η αμυντική αφέλεια είναι εκείνη που «πληγώνει» τους παίκτες του Θανάση Στάικου, την ομάδα που έχει δεχτεί τα περισσότερα γκολ στη Super League 1. Ο Ατρόμητος έχει δείξει πως παίζει πάντα μέχρι τέλους, αλλάζει αρκετά όταν δεν του βγαίνει το ματς και κάποιες φορές οι βαθμοί έρχονται από τον πάγκο του. Μεγάλη επέμβαση έκανε ο Γιαννιώτης στο πέναλτι του Νίνη χαρίζοντας έναν πόντο στην ομάδα του με αποτέλεσμα οι Περιστεριώτες να πάνε στο -4 από τον έκτο Βόλο.

Το ματς

Πολύ καλύτερα μπήκε στο ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίκτες του πάτησαν γκάζι από τα πρώτα λεπτά και στο 5′ ο Σόρια σκόραρε. Ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης του Μορέιρα. Η παράβαση διαπιστώθηκε μέσω χρήσης VAR.

Δεν πτοήθηκαν, πάντως, οι Ηπειρώτες. Συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Έπαιρναν τις μονομαχίες, πίεζαν τον αντίπαλο και έψαχναν το γκολ. Και πάνω που η ορμή των γηπεδούχων άρχισε να ξεθυμαίνει και ο Ατρόμητος να ισορροπεί, έγινε το 1-0. Σκόρερ ο Μπάλαν στο 32′ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Πήλιου.

Πολύ καλό ματς έκανε ο τελευταίος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Με τα ανεβάσματά του δημιουργούσε αριστερά υπεραριθμία και οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στο να το διαχειριστούν. Παρεμπιτόντως, εκείνοι ήταν εντελώς ακίνδυνοι στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάπως συνήλθε ο Ατρόμητος. Άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στο 52′ απείλησε με τους Στρούγγη και Κιάρτανσον. Κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά ήταν εμφανές πως επιθετικά κάτι του έλειπε. Δεν υπήρχε παίκτης που θα έκανε το κάτι παραπάνω.

Από ωραία ενέργεια του Πήλιου έχασε καλή φάση ο Ριένστρα στο 60′, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώνονταν για περισσότερο από ένα τέταρτο. Σε αυτό το χρονικό διάστημα έγιναν και αρκετές αλλαγές. Από μία εξ αυτών ο Ατρόμητος πήρε την ισοφάριση. Σκόρερ ο Τζοβάρας στο 77′ από σέντρα του Αθανασίου.

Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε ξανά μπροστά. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 80′ με τον Μορέιρα, μία ακόμη έξι λεπτά μετά με τον Νίνη και στο 88′ απειλήθηκε από τον Τζαβίδα. Ένα λεπτό μετά ο Γιαννιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Καραχάλιου και στο 90′ ο Χατζηισαΐας έκανε πέναλτι στον Τζίμα. Ο Νίνης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Γιαννιώτης του είπε «όχι». Στην τελευταία φάση του ματς ο Τσιντώτας έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Οικονομίδη.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-1

Σκόρερ: 32′ Μπάλαν – 77′ Τζοβάρας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Καραχάλιος, Μπακαδήμας, Πήλιος, Παντελάκης, Ριένστρα (83΄ Νίνης), Τζίνο (63΄ Λιάσος), Μορέιρα, Παμλίδης (72΄ Τζίμας), Μπάλαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (58΄ Οικονομίδης), Γκονζάλεθ, Φριντζόνσον (58΄ Κουέν), Ροτάριου (66΄ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (58΄ Τζαβίδας).

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

ΑΕΚ: Προβληματίζεται με τα στόπερ του ο Αλμέιδα

ΠΑΟΚ: Τότε θα πουληθεί ο Κουλιεράκης – Τότε ο Κωνσταντέλιας!

Ολυμπιακός: Ο γιος του Κωστούλα είναι παιδί θαύμα – Τον έχει «καπαρώσει» ο… Αντετοκούνμπο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-1: Και στο τέλος μιλούν οι τερματοφύλακες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.