ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-1: Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλά περισσότερα – Νέο σοκ με Κόντε!

Ισόπαλο (1-1) και το δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Super League. Στο Νοσοκομείο ο Πριόρ (διάσειση) και φόβοι για νέα ρήξη χιαστού ο Κόντε!

ΠΑΣ ΓιάννιναΛαμία 1-1: Ο ΠΑΣ προηγήθηκε αλλά δεν κέρδισε. Έχασε (εκτός από βαθμούς) και τους Πριορ, Κόντε. Για τον Ισπανό φορ εκφράζονται φόβοι για ρήξη χιαστού στο άλλο γόνατο! Η Λαμία που βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν έχασε. Χαμένος στο «Ζωσιμάδες» και ο διαιτητής Τσακαλίδης που εκτός από την κάρτα του, έχασε τα… αβγά και τα πασχάλια!

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία: Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Αν θα μπορούσαν να επιλέξουν οι Γιαννιώτες, θα προτιμούσαν να χάσουν το ματς και να έχουν υγιή τον Πέδρο Κόντε, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για νέο χιαστό, στο άλλο του γόνατο. Στο Νοσοκομείο για εξετάσεις και ο Πριόρ που δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι!

Η Λαμία από την άλλη, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά θα μπορούσε ακόμα και να κερδίσει το ματς, αφού στο δεύτερο ημίχρονο είχε ευκαιρίες για να την ολική ανατροπή, της ακυρώθηκε γκολ και φωνάζει για πέναλτι που δεν της έδωσε ο διαιτητής Τσακαλίδης που ήταν γενικώς… αλλού.-

Κατά τα άλλα, ωραίο το ματσάκι στα Γιάννινα, δεδομένης και της εποχής (τέλη Αυγούστου). Ειδικά το δεύτερο ημίχρονο είχε τα πάντα, με μελανό σημείο, τον τραυματισμό του Ισπανού επιθετικού των γηπεδούχων.

Εκείνος που δυσκολεύθηκε να το κρατήσει ήταν ο ρέφερι Τσακαλίδης. Αν και προαλείφεται για διεθνής, έχασε -εκτός από την κίτρινη κάρτα του- και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Έδωσε πέναλτι (υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα) που δεν ήταν και κίτρινη για «θέατρο» σε άλλη περίπτωση (υπέρ της Λαμίας) που δινόταν εύκολα!

O ΠΑΣ δεν ευτύχησε να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα στα 24 δευτερόλεπτα (!), μετά το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Τσακαλίδης, αφού ο Κορνέζος βρήκε μόνο μπάλα και καθόλου τον Παμλίδη, αλλά δεν άργησε να προηγηθεί.

Ο νεαρός στόπερ της Λαμίας, τα πήγε περίφημα στο μαρκάρισμα στον Παμλίδη στο πρώτο λεπτό, αλλά όχι εξίσου καλά σε εκείνο στον Εραμούσπε στο 14′. Το μπρα – ντε – φερ των δύο κεντρικών αμυντικών ανέδειξε νικητή εκείνον του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο «Ζωσιμάδες». Πρώτο γκολ για τον «Άγιαξ» στο φετινή Super League.

Mια διάθεση να αντιδράσει -κατά διαστήματα- η Λαμία, προσπάθησε να πληρώσει με το ίδιο νόμισμα, αλλά στην κεφαλιά του Κορνέζου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κιάκος ήταν εκεί που έπρεπε (πάνω στη γραμμή) και απομάκρυνε!

Νωρίτερα σωτήρια προβολή του Σιμόν (36′) στο τελείωμα του Ροσέρο και διαμαρτυρίες της Λαμίας για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε στο 43′. O διαιτητής Tσακαλίδης που έδειξε εύκολα και αβίαστα την άσπρη βούλα στο πρώτο λεπτό αλλά το πήρε πίσω, έδειξε κίτρινη για «θέατρο» στον Τσιλούλη! Αν ήταν ή δεν ήταν πέναλτι, σηκώνει κουβέντα, αφού ο Πριόρ βρίσκει τον επιθετικό της Λαμίας, «θέατρο» πάντως δεν ήταν ποτέ!

Ισοφαρίζει η Λαμία, νέο σοκ με Κόντε και ευκαιρίες για την ολικη ανατροπή!

Ντεφορμέ ο ρέφερι από την Χαλκιδική, που με την έναρξη της επανάληψης ακυρώνει γκολ του Μανούσου για επιθετικό φάουλ στον Πριόρ. Ο τελευταίος δέχεται χτύπημα στη συνέχεια στο κεφάλι από τον Σλίβκα και γίνεται αναγκαστική αλλαγή, με τον Σούλη να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια.

Μετά τον Παντελάκη στην πρεμιέρα, δεύτερος παίκτης του ΠΑΣ που χτυπάει στο κεφάλι και πάει με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο για εξετάσεις!

Το πέναλτι που ζήτησε ο Τσιλούλης δεν το πήρε, το γκολ του Μανούσου δεν μέτρησε, αλλά στην τρίτη απόπειρα για ισοφάριση, δεν σφύριξε ο Τσακαλίδης. Ο Νούνιες με κεφαλιά νίκησε τον «κρύο» Σούλη «γράφοντας» το 1-1. Πρώτο γκολ και για την ομάδα της Φθιώτιδας στο πρωτάθλημα!

Ο υπνωτισμένος ΠΑΣ «ξυπνάει» μετά το 1-1 και ψάχνει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά στη μεγάλη του ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, ο Σαράνοφ είπε «οχι» στο σουτ του Κιάκου.

Ο -σοβαρός όπως εκτιμά και το ιατρικό τιμ του ΠΑΣ – τραυματισμός του Κόντε που αποχωρεί με λυγμούς λίγο αργότερα, αποδιοργανώνει τελείως τους γηπεδούχους, με την Λαμία να δημιουργεί ευκαιρίες για την ολικη ανατροπή.

Στο 72′ η μπάλα φεύγει από τα χέρια του… ξαπλωμενου Σούλη, αλλά ο Τζανδάρης στέλνει τη μπάλα άουτ!

Τεράστια απόκρουση του πορτιέρε του ΠΑΣ στο 77′ στο σουτ του Τσιλούλη, που κρατάει το 1-1 στο ματς, σκορ που διατηρεί και στο 87′ στο σουτ του Τζανδάρη!

Η τελευταίες φάσεις στο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα, αρχικά με το ανάποδο «ψαλίδι» του Λώλη στο 89′ να περνάει άουτ και στη συνέχεια ο ίδιος ποδοφαιριστής από καλή θέση, να στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων!

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-1

Σκόρερ: 14′ Εραμούσπε – 58′ Νούνιες

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πριό (53′ Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Μπιλμπάο (79′ Τζήμας), Καραχάλιος, Ριένστρα (70′ Λιάσος), Κόντε (69′ Λώλης) , Ροσέρο, Παμλίδης (79′ Μορέιρα).

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σιμόν, Νούνιες (79′ Τσούκαλος), Μπεχαράνο (87′ Μπάμπης), Σλίβκα, Μανούσος (68′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (69′ Τζανδάρης), Τσιλούλης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-1: Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλά περισσότερα – Νέο σοκ με Κόντε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!