ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός 2-1: Πήρε τους βαθμούς, παίρνει τα πάνω του, θα πάρει και φορ!

Κατά κράτος καλύτερος ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στον Λεβαδειακό, πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα!

ΠΑΣ ΓιάννιναΛεβαδειακός: Αγωνιστική «ταυτότητα», πράγματα που δουλεύτηκαν το καλοκαίρι, αλλά και την… ψυχή των φίλων του μέχρι το γκολ του Εραμούσπε, έβγαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Επιθετική διάθεση, αλλά πολλά «κενά» και πάλι ο Λεβαδειακός που θα ψάξει αλλου την πρώτη του νίκη και πιθανότατα και… προπονητή!

Tην πρώτη τους νίκη στη Super League έψαχναν στο μεταξύ τους παιχνίδι, ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός. Οι Βοιωτοί και το πρώτο τους γκολ, αφού τις πρώτες τρεις αγωνιστικές δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν.

Οι Βοιωτοί σκόραραν, αλλά μέχρι εκεί. Χωρίς νίκη και τελευταίοι οι Βοιωτοί που θα ψάξουν αλλού το πρώτο τους τρίποντο και πιθανότατα και διάδοχο του Γιάννη Ταουσιάνη, αν δεν έρθουν αποτελέσματα.

Οι Γιαννιώτες έδειξαν οτι ρολάρει σιγά – σιγά το πράγμα. Βρήκαν την πρώτη τους νίκη, έχουν αγωνιστικούς προσανατολισμούς, θα έχουν σύντομα και φορ και λόγους να αισιοδοξούν για την συνέχεια!

Προφανώς και οι δύο ομάδες έχουν περιθώρια βελτίωσης, αλλά ο ΠΑΣ αν και καινούργια εντελώς ομάδα, έδειξε οτι η απόσταση που έχει να διανύσει μέχρι το επιθυμητό επίπεδο, είναι μικρότερη έναντι των «πρασίνων».

Οι συνθήκες στο «Ζωσιμάδες» άλλαξαν πολύ νωρίς με το γκολ του Ροσέρο στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Το πιο γρήγορο μέχρι στιγμής στη Super League, με τον Κολομβιανό να σκοράρει στα 83”, ένα λεπτό νωρίτερα από τον Βέρμπιτς στο Παναθηναϊκός – Ιωνικός.

Σύνδρομο Λαμίας δεν εμφάνισε κόντρα στους Βοιωτούς ο ΠΑΣ, παίζει ωραίο ποδόσφαιρο, χάνει ευκαιρίες με Παμλίδη, Ροσέρο, Μπιλμπάο σκοράρε ξανά με την κεφαλιά του Μπαγκαλιάνη από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπιλμπάο, αλλά εξαιρετική εξίσου και η απόφαση του Σαμοϊλη να υποδείξει οφσάιντ τον εκτεθειμένο για.. εκατοστά σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν «καθαρίζουν» το ματς από ημίχρονο, αλλά πάνε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 1-1! Στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μουτίνιο με ένα σουτ εκτός περιοχής, πετυχαίνει το πρώτο γκολ των «πρασίνων» και κανει… reset στο ματς.

Μονότερμα και «λύτρωση» με Εραμούσπε!

Ο Λεβαδειακός δεν παίρνει τα πάνω του από το γκολ στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν πτοείται από την ισοφάριση και το πιάνει από εκεί που το άφησε στην επανάληψη. Αλλά ούτε ο Ροσέρο, ούτε ο Μπιλμπάο αποκαθιστούν την… τάξη στο ταμπλό, στις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ δεν σκοράρει ούτε στην μοναδική ευκαιρία του Σταματελόπουλου στο 68′ όταν στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο τελευταίος λυτρώνεται με την ασίστ στον Εραμούσπε στο 73′ με τον Αργεντίνο από κοντά να σκοράρει κι αυτός με τη σειρά του να «λυτρώνει» τους γηπεδούχους που είδαν εν τέλει να μετουσιώνεται σε γκολ η πολύ καλή εμφάνιση που είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης!

ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός 2-1

Σκόρερ: 2′ Ροσέρο, 73′ Εραμούσπε – 45+1΄Μουτίνιο

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Μπαγκαλιάνης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (68′ Σταματελόπουλος), Μορέιρα (90+2′ Παντελάκης), Ροσέρο, Παμλίδης (60′ Tζίμας).

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Μεχία (46′ Χάμοντ), Μουτίνιο, Σβάρκα (46′ Λούα Λούα), Βήχος, Βρακάς (78′ Τορό), Δούμτσιος (78′ Τσιριγώτης), Κωνσταντινίδης (68′ Ντεντάκης), Μπελμόντ, Τζημόπουλος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Λεβαδειακός 2-1: Πήρε τους βαθμούς, παίρνει τα πάνω του, θα πάρει και φορ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!