ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 2-2: Ο Φορτούνης έλαμψε, αλλά οι Πειραιώτες τα έκαναν μαντάρα… μόνοι τους

Ο Φορτούνης σκόραρε δύο φορές, αλλά ο Ολυμπιακός δεν πήρε δικό του ματς χάρη σε μια κατάρρευση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (2-2)

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 2-2: Ένας… Φορτούνης δεν φέρνει την Άνοιξη σε ένα ματς που η ομάδα του Μίτσελ έβαλε τρικλοποδιά στον εαυτό της.

Μπορεί ένα 2-0 στο ημίχρονο να εγγυηθεί τη νίκη; Υπό άλλες συνθήκες, αυτό το αποτέλεσμα θα ήταν αρκετό στον Ολυμπιακό. Όχι όμως τον φετινό.

Ο Κώστας Φορτούνης ήταν εκπληκτικός για 45΄ πετυχαίνοντας δύο γκολ, αλλά μια αδικαιολόγητη κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο στοίχισε ανεπανόρθωτα στους Πειραιώτες που έχασαν κι άλλο έδαφος για τις δύο πρώτες θέσεις της Super League.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Το ματς

Πριν καλά – καλά προλάβουν να ζεσταθούν οι δύο ομάδες, μερίδα οπαδών στην κερκίδα των γηπεδούχων προκάλεσαν επεισόδια ρίχνοντας φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο.

Ο διαιτητής Κουμπαράκης έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ενώ κατά την επιστροφή των δύο στο γήπεδο, οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν συνομιλίες με τους οπαδούς του ΠΑΣ.

Μετά από μια διακοπή 22 λεπτών η δράση άρχισε ξανά, αλλά με προειδοποιήσεις από τον διαιτητή ακόμη και για οριστική διακοπή σε περίπτωση επανάληψης του σκηνικού που οδήγησε σε μεγάλη παύση το παιχνίδι.

Το παιχνίδι ουσιαστικά ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, ο οποίος επισφραγίστηκε με γκολ από τον Φορτούνη (34΄).

Ο μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών συνεργάστηκε με τον Ελ Αραμπί και νίκησε τον Σούλη γράφοντας το 0-1. Λίγο αργότερα, ο Έλληνας άσος πήρε το όπλο του και με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ
(Δείτε την ΕΔΩ) πιστοποίησε ότι αποτελεί τον δήμιο του κλαμπ των Ιωαννίνων (45΄).

Όποτε αντιμετωπίζει τους Γιαννιώτες, είτε σκοράρει, είτε δίνει τελική πάσα.

Ανεξήγητη κατάρρευση

Με το υπέρ του 2-0, το σύνολο του Μίτσελ χρειαζόταν να κάνει συντήρηση για να φτάσει στη νίκη. Φευ!

Το πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους κύλησε με τους Γιαννιώτες να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα είχαν και δοκάρι με τον Λιάσο (63΄), μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η οπισθοχώρηση του Ολυμπιακού, στοίχισε στους φιλοξενούμενους στην αμέσως επόμενη, καθώς ο ΠΑΣ σκόραρε με τον Παμλίδη βάζοντας φωτιά στο ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χάσει τη φρεσκάδα τους και αυτό ανάγκασε τον Μίτσελ να βάλει στο παιχνίδι τους Κασάμι και Μπακαμπού.

Ωστόσο, αυτό δεν άλλαξε πολλά πράγματα και πολύ περισσότερο δεν κώπασε την ορμή των γηπεδούχων. Ο Λιάσος ισοφάρισε στο 76ο λεπτό προκαλώντας τεράστιο σοκ στους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να συνέλθουν ποτέ.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΠΑΣ Γιάννινα να πανηγυρίζει και τους ερυθρόλευκους να χάνουν κι άλλο έδαφος από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 2-2: Η καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 64΄ Παμλίδης, 76΄ Λιάσος / 34΄, 45΄ Φορτούνης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Καραχάλιος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πήλιος, Λιάσος, Σόρια, Ριένστρα, Μορέιρα, Σταματελόπουλος (60΄ Μπάλαν), Παμλίδης (81΄ Ροσέρο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Βρουσάι (22΄ Ανδρούτσος), Ρέτσος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ (81΄Γ. Ροντρίγκες), Ινμπόμ Χουάνγκ (81΄ Μαρσέλο), Εμβιλά, Φορτούνης, Μπιέλ, Χ. Ροντρίγκες (70΄ Κασάμι), Ελ Αραμπί (70΄ Μπακαμπού).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 2-2: Ο Φορτούνης έλαμψε, αλλά οι Πειραιώτες τα έκαναν μαντάρα… μόνοι τους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.