ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Ξόρκισε την κατάρα στις καθυστερήσεις!

Διαβάστε τι έγινε στη συναρπαστική αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Με πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς νίκησε για πρώτη φορά στους Ζωσιμάδες από το 2016!

Έπιασε πολύ καλή απόδοση ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας της Super League και άξιζε αυτή την επικράτηση.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός επανέρχεται στο +4 από την ΑΕΚ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 3′ με πλασέ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς, έπειτα από πάσα του Γιώργου Βαγιαννίδη, ενώ στο 4′ λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ ο Νώντας Παντελάκης (έδιωξε ο Τσιντώτας με υπερένταση).

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έπαιζαν σχεδόν πάντα από δεξιά, με τον Γιώργο Βαγιαννίδη να καταγράφει την καλύτερή του εμφάνιση, θέτοντας υποψηφιότητα για βασικός και στη συνέχεια.

Έπειτα από ένα σουτ του Μπερνάρ στο 22′ που πέρασε ψηλά άουτ, ο Βαγιαννίδης έκανε ένα εκπληκτικό σόλο στο 29′, έπιασε και το σουτ, υποχρεώνοντας τον Τσιντώτα να αποκρούσει σε κόρνερ.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Μπερνάρ έκοψε προς τον Βέρμπιτς, ο οποίος προσποιήθηκε ωραία, αλλά ο επερχόμενος Χουάνκαρ δεν σούταρε όπως θα έπρεπε, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Μάταια, ο Αχμάντ Μέντες Μορέιρα προσπαθούσε να αναστατώσει τους αντιπάλους του με τις συχνές κατευθύνσεις από αριστερά προς τα δεξιά και το ανάποδο. Ο ΠΑΣ υποχρεώθηκε να οπισθοχωρήσει και να παίξει πολύ κλειστά για να αντιμετωπίσει τον διαβασμένο του αντίπαλο. Ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος, όπως μαρτυρούν οι 3-9 τελικές και το 29%-71% κατοχή στο α’ μέρος.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, ισορρόπησαν αρκετά την κατάσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα στο β’ ημίχρονο και, μάλιστα, λίγο έλειψε να προηγηθούν κατά τύχη, όταν στο 66′ ο Μπαρτ Σένκεφελντ γλίστρησε στη μικρή περιοχή και ο Κλαούντιου Μπάλαν έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι με εξ επαφής προσπάθεια, προτού ο Αχιλλέας Πούγγουρας ανακόψει το νέο σουτ του Ντάαν Ριένστρα.

Στο τελευταιο τέταρτο ο Παναθηναϊκός έγινε πιο απειλητικός, αρχής γενομένης από την κεφαλιά του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 79′ και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ στο 86′ (αμφότερες οι προσπάθειες κατέληξαν άουτ).

Ώσπου, φτάνοντας στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κουρμπέλης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μορέιρα, ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης δεν είδε την ξεκάθαρη παράβαση, όμως, έπειτα από χρήση VAR δόθηκε η σωστή απόφαση και ο Σπόραρ χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1

Σκόρερ: 90’+5 πέν. Σπόραρ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα (77’ Λιάσος), Τζίνο, Μορέιρα, Παμλίδης (87’ Τζίμας), Μπάλαν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (74’ Πούχατς), Ρουμπέν (75’ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (58’ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Άρης: Η Ροστόφ έκανε πρόταση για Μαντσίνι – Αυτά προσφέρει!

ΠΑΟΚ: Ο ερχομός του Τάισον οδηγεί στην έξοδο Κούρτιτς και Ελ Καντουρί!

Παναθηναϊκός: Ακόμα στον «αέρα» Κουρμπέλης και Αϊτόρ – Τι γίνεται με τα συμβόλαιά τους;

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Ξόρκισε την κατάρα στις καθυστερήσεις!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.