Πέναλτι η Μπράιτον, γκολάρες η ΑΕΚ και μυθική νίκη 3-2 μέσα στην Αγγλία! (vids)

Απίστευτη βραδιά για την ΑΕΚ στο Μπράιτον, καθώς οι Άγγλοι ισοφάρισαν δύο φορές με πέναλτι, αλλά η Ένωση απάντησε με τρία γκολ και πήρε μια ιστορική νίκη!

Μπορεί η Μπράιτον να αποτελεί το «θαύμα» της φετινής Premier League, ούσα στην 5η θέση μετά από 5 αγωνιστικές, όμως απόψε στο Falmer Stadium το θαύμα ήταν η ΑΕΚ! Τι κι αν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές με πέναλτι, η απίστευτη Ένωση είχε και νέα απάντηση κάθε φορά, παίρnοντας εν τέλει μυθική νίκη με 3-2 στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Ένα σχεδόν άριστο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η ΑΕΚ, παρά την αναγκαστική «αλχημεία» του Αλμέιδα στο κέντρο της άμυνας με Σιμάνσκι – Μήτογλου, λόγω των σοβαρών απουσιών. Επιπλέον ο Αργεντινός τεχνικός δεν φοβήθηκε να παρατάξει και μια επιθετική 11άδα (και με Λιβάι Γκαρσία και Αραούχο) και οι παίκτες του τον δικαίωσαν.

Στο πρώτο 45λεπτο η Ένωση σημείωσε δύο εξαιρετικά γκολ (11′ Σιντιμπέ, 40′ Γκατσίνοβιτς), έχασε ακόμη τρεις ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ (δύο με Αλμέιδα και μία με τον Πινέδα), ενώ δημιούργησε πολύ μεγάλα προβλήματα στο δημιουργικό κομμάτι στους γηπεδούχους που φάνηκαν γενικότερα… αδιάβαστοι.

Αν δεν υπήρχε και αυτό το μαρκάρισμα του Χατζισαφί στον Ζοάο Πέδρο στο 30′ τότε η Μπράιτον πιθανότατα δεν θα είχε καν ισοφαρίσει ένα λεπτό αργότερα με τον ίδιο (1-1).

Η ΑΕΚ έτρεχε παντού, έπαιζε τη μπάλα με τη μία και αμυνόταν σχεδόν υποδειγματικά, κλείνοντας κάθε διάδρομο προς την εστία της. Η συνεργασία των Σιμάνσκι και Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας ήταν άψογη, ηγετική παρουσία είχε ο Σιντιμπέ, ενώ πολύ καλοί ήταν  οι Πινέδα και Γιόνσον.

Έλα όμως που απόψε ήταν η βραδιά των… πέναλτι για τη Μπράιτον. Ενώ η ΑΕΚ πήγε το ματς πολύ καλά και στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου μέρους, ήρθε ένα ακόμη πέναλτι από το πουθενά. Αυτή τη φορά από μαρκάρισμα του εξαιρετικού απόψε Σιμάνσκι, και πάλι στον Ζοάο Πέδρο (66′) για μια ακόμη «κρύα» ισοφάριση από τα 11 βήματα.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Μπράιτον πήρε τα ηνία και πίεσε έντονα, με την ελληνική ομάδα να γυρίζει πίσω καθότι κουρασμένη, αλλά και «πληγωμένη» καθώς ο Χατζισαφί αποχώρησε με πρόβλημα στον αυχένα, φορώντας μάλιστα κολάρο.

Ο Αλμέιδα απέσυρε όλη σχεδόν την επιθετική γραμμή του (Λιβάι, Αραούχο, Γκατσίνοβιτς και Πινέδα), παίζοντας με νέο επιθετικό δίδυμο Πόνσε και Τσούμπερ και είδε πάλι καρπούς!

Παρά την πίεση των Άγγλων η ΑΕΚ κρατούσε καλά στα μετόπισθεν και χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη μεγάλη φάση των Άγγλων στο Β’ μέρος ήρθε αργά, στο 78′ (τεράστια απόκρουση του Στάνκοβιτς στον Πέδρο).

Η ΑΕΚ έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα καθώς έδειξε ότι μετά από τέτοια προσπάθεια δεν έχει καμία διάθεση να αρκεστεί στην ισοπαλία. Η Μπράιτον ήταν όπως είπαμε φλύαρη και η Ένωση την τιμώρησε στο 84΄ (2-3) μετά από έναν άψογο συνδυασμό των Πόνσε και Ελίασον  και σκόρερ των πρώτο, σε μια σεμιναριακή αντεπίθεση!

Οι παίκτες του Αλμέιδα δεν λύγισαν ούτε στα 13 λεπτά των καθυστερήσεων που ακολούθησαν, με τον Στάνκοβιτς να λέει «ΌΧΙ» και πάλι «ΌΧΙ» όπου χρειαζόταν με μεγάλες επεμβάσεις!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της ΑΕΚ, τον Αλμέιδα και τους οπαδούς τους που ταξίδεψαν μαζικά στο Μπράιτον να γίνονται «ένα» και να πανηγυρίζουν ατελείωτα στην καταρρακτώδη βροχή που έπεφτε σε όλη τη διάρκεια!

Σκόρερ: 31’πεν., 67πεν. Ζοάο Πέδρο – 11′ Στιντιμπέ, 40′ Γκατσίνοβιτς, 84΄ Πόνσε

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Στιλ – Μίλνερ (55′ Λάμπτεϊ), Φαν Χεκ, Ίγκορ, Εστουπινιάν – Μαρτς, Γκίλμουρ (86′ Μπουονανότε), Μιτόμα (86′ Αντιγκρά) – Γκρος, Φάτι – Ζοάο Πέδρο (82′ Γουέλμπεκ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Χατζισαφί (62′ Μοχαμάντι) – Άμραμπατ, Γιόνσον, Πινέδα (79′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (79′ Ελίασον) – Γκαρσία (68′ Πόνσε), Αραούχο (68′ Τσούμπερ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πέναλτι η Μπράιτον, γκολάρες η ΑΕΚ και μυθική νίκη 3-2 μέσα στην Αγγλία! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.