Premier League: Ασταμάτητη η Άρσεναλ – Σόου από Χάαλαντ

Η Άρσεναλ νίκησε με 3-2 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας από τη Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League. Νέο χατ τρικ με την τελευταία ο Χάαλαντ.

Η Άρσεναλ συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να οδηγεί την κούρσα στην Premier League κρατώντας το +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι με ματς λιγότερο παρά το δύσκολο πρόγραμμά της.

Κόντρα στην ανεβασμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε τον τρόπο να πάρει άλλο ένα τρίποντο. Σε ματς που είχε πολλές φάσεις, οι γηπεδούχοι πήραν έστω και στο φινάλε μία πολύτιμη νίκη. Είχαν σημαντικές ευκαιρίες, ήταν συνολικά ανώτεροι και θα μπορούσε να πει κανείς πως το δικαιούνταν.

Με τρομερό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ ο Ράσφορντ στο 17′, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο Ενκέτια έφερε το ματς στα ίσα. Ο Άγγλος φορ, που μετά τον τραυματισμό του Ζεσούς βγήκε, μπροστά ήταν τελικά και ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Το δικό του γκολ στο 90′ έκρινε τον αγώνα, ενώ είχε λίγο νωρίτερα και μία πολύ σημαντική ευκαιρία. Είχαν προηγηθεί, όμως, δύο άλλα γκολ. Πρώτα η βολίδα του Σάκα στο 53′ και έξι λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μαρτίνες μετά το λάθος του Ράμσντεϊλ. Να σημειωθεί πως στο 70′ είχε δοκάρι ο Σάκα.

Λίγο νωρίτερα η Μάντσεστερ Σίτι είχε κάνει το καθήκον της κόντρα στη Γουλβς. Τη νίκησε με 3-0 έχοντας τον Χάαλαντ να σημειώνει ένα ακόμη χατ τρικ στην Premier League. Στην πρώτη του χρονιά στην Αγγλία έχει φτάσει ήδη τα τέσσερα!

Από ασίστ του Ντε Μπρόινε στο 40′ άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά μετά έκανε το 2-0 με πέναλτι. Στο 54′ ο Μαχρέζ του έδωσε την μπάλα και ο Νορβηγός τελείωσε υποδειγματικά τη φάση. Οι «λύκοι» μετά από μία ήττα εντός προγράμματος βρίσκονται ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού γιατί έχουν καλύτερη διαφορά τερμάτων από την Μπόρνμουθ.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο (21/1)

Λίβερπουλ-Τσέλσι 0-0

Γουέστ Χαμ-Έβερτον 2-0 (34’, 41’ Μπόουεν)

Λέστερ-Μπράιτον 2-2 (38’ Ολμπράιτον, 63’ Μπαρνς – 27’ Μιτόμα, 88’ Φέργκιουσον)

Μπόρνμουθ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (28’ Άντονι – 83’ Σάριτζ)

Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα 0-1 (77’ Γουότκινς)

Κρίσταλ Πάλας-Νιούκαστλ 0-0

Κυριακή (22/1)

Λιντς-Μπρέντφορντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 3-0 (40′, 50′ πέν. και 54′ Χάαλαντ)

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (24′ και 90′ Ενκέτια, 53′ Σάκα – 17′ Ράσφορντ, 59′ Λισάντρο Μαρτίνες)