Premier League: Γκέλα η Άρσεναλ και Νιούκαστλ τετράδας

Μεγάλη νίκη για τη Νιούκαστλ στο Λονδίνο επί της Τότεναμ, στραβοπάτησε η πρωτοπόρος Άρσεναλ στην Premier League.

Κακή μέρα για τις ομάδες του Λονδίνου στην Premier League η Κυριακή (23/10). Η Τότεναμ είδε τη Νιούκαστλ να νικάει με 2-1 μέσα στην έδρα της.

Δεύτερη διαδοχική ήττα γνώρισαν τα «σπιρούνια» κόντρα σε μία ομάδα που διαρκώς βελτιώνεται. Εξαιρετική η δουλειά που κάνει ο Έντι Χάου και κάπως έτσι η Νιούκαστλ μπήκε στην τετράδα.

Ο Γουίλσον στο 31′ άνοιξε το σκορ μετά το σοβαρό λάθος του Γιορίς και ο Αλμιρόν εννιά λεπτά μετά έκανε το 0-2. Μοναδική αντίδραση των γηπεδούχων ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2 με τον Κέιν στο 54′. Αρκετές ευκαιρίες είχαν οι Λονδρέζοι στο πρώτο ημίχρονο με τον Σον στο 0-0, ενώ πίεσαν και στο τέλος για την ισοφάριση.

Εν τω μεταξύ, τέλος στο νικηφόρο σερί της Άρσεναλ έβαλε η Σαουθάμπτον κρατώντας τη στο 1-1. Οι «Άγιοι» έμειναν έτσι για τρίτο διαδοχικό ματς αήττητοι προσθέτοντας έτσι ένα λιθαράκι στην προσπάθειά τους για παραμονή.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ δυνατά. Είχαν φάσεις από τα πρώτα λεπτά, σκόραραν με εντυπωσιακό σουτ του Τζάκα στην κίνηση στο 11′, ενώ απείλησαν και στη συνέχεια. Το σκορ στο ημίχρονο θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο.

Δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς οι παίκτες του Αρτέτα και το πλήρωσαν. Στην πρώτη της πραγματικά καλή στιγμή στο 65′ η Σαουθάμπτον ισοφάρισε με τον Στιούαρτ Άρμστρονγκ. Το ματς άνοιξε και χάθηκαν εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες. Η Άρσεναλ έβαλε γκολ με τον Έντεγκααρντ που ακυρώθηκε γιατί στο γύρισμα του Τίρνι η μπάλα είχε βγει, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους για την ανατροπή. Τελικά δεν άλλαξε κάτι.

Από εκεί και πέρα, στο πρώτο ματς μετά την απόλυση του Στίβεν Τζέραρντ η Άστον Βίλα διέλυσε την Μπρέντφορντ. Επιβεβαιώνεται αυτό και από το τελικό 4-0. Ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι ότι το 3-0 είχε γίνει πριν καν συμπληρωθεί ένα τέταρτο! Με το ίδιο εμφατικό σκορ επικράτησε και η Λέστερ της Γουλβς στο «Μολινό». Πολύτιμη ανάσα αυτή για τις «αλεπούδες», ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι ο Βάρντι έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος που σκοράρει 100 γκολ στην Premier League μετά το 30ό έτος της ηλικίας του.

Τέλος, ο Ροντρίγκο επέστρεψε στα γκολ, αλλά η Λιντς ηττήθηκε από τη Νιούκαστλ. Με το τέρμα του Ισπανοβραζιλιάνου προηγήθηκαν τα «παγώνια», αλλά οι Λονδρέζοι έκαναν την ανατροπή και σκαρφάλωσαν στην 7η θέση νικώντας με 3-2.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λίβερπουλ 1-0 (56’ Αβονίγι)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 3-1 (22’, 43’ πέν. Χάαλαντ, 75’ Ντε Μπρόινε – 53’ Τροσάρ)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (11’ Κάλβερτ-Λιούιν, 63’ Γκόρντον, 84’ ΜακΝιλ)

Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (87′ πέν. Ζορζίνιο – 90’+4 Κασεμίρο)

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Γουλβς-Λέστερ 0-4 (8′ Τίλεμανς, 19′ Μπαρνς, 65′ Μάντισον, 79′ Βάρντι)

Λιντς-Φούλαμ 2-3 (20′ Ροντρίγκο, 90’+1 Σάμερβιλ – 26′ Μίτροβιτς, 74′ Ντε Κόρδοβα-Ριντ, 84′ Ουίλιαν)

Σαουθάμπτον-Άρσεναλ 1-1 (65′ Σ. Άρμστρονγκ – 11′ Τζάκα)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 4-0 (2′ Μπέιλι, 7′ και πέν. 14′ Ινγκς, 59′ Γουότκινς)

Τότεναμ-Νιούκαστλ 1-2 (54′ Κέιν – 31′ Γουίλσον, 40′ Αλμιρόν)