Premier League: Τριάρες Άρσεναλ και Λίβερπουλ – Τρομερή Νιούκαστλ και ιστορικός Κέιν

Ακάθεκτη η πρωτοπόρος Άρσεναλ, σημαντικό τρίποντο η Λίβερπουλ. Γλίτωσε τον βαθμό η Τότεναμ, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Μπρέντφορντ. Νέα νίκη η Νιούκαστλ, τεράστιο διπλό η Γουλβς με Ποντένσε.

Η δράση στην Premier League επανήλθε μέσω της Boxing Day. Εκεί Άρσεναλ και Λίβερπουλ τα κατάφεραν νικώντας με το ίδιο σκορ (3-1). Η πρώτη στην έδρα της τη Γουέστ Χαμ και η δεύτερη εκτός την Άστον Βίλα.

Για τους «κανονιέρηδες», ένα προβληματικό ημίχρονο δεν ήταν αρκετό ώστε να γκελάρουν. Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε με πέναλτι του Μπενράχμα στο 27′, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο γύρισε τούμπα το ματς. Ο Σάκα σκόραρε στο 53′ από ασίστ του Έντεγκααρντ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαρτινέλι από πλάγια έκανε το 2-1. Στο 69′ με νέα ασίστ του Έντεγκααρντ ο Ενκέτια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για τη Λίβερπουλ, για ένα ακόμη ματς ο Νούνιες έχανε τα άχαστα, αλλά οι «κόκκινοι» πανηγύρισαν το τρίποντο. Ο Σαλάχ στο 5′ άνοιξε το σκορ από την 54η ασίστ του Ρόμπερτσον. Κανένας άλλος αμυντικός στην Premier League δεν έχει τόσες. Στο 37′ ο Σαλάχ έκανε την 50ή του ασίστ και ο Φαν Ντάικ σκόραρε, ενώ στο 81′ ο Μπάτσετιτς έκανε το τελικό 1-3 ανοίγοντας λογαριασμό με τη Λίβερπουλ. Ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Γουότκινς.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ θα μπορούσε να έχει ξεφύγει. Έχασαν αρκετές φάσεις οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν κάκιστοι στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Φλέρταραν με την ισοφάριση, αλλά μετά τις αλλαγές του Κλοπ ισορρόπησαν ξανά.

Ακάθεκτη η Νιούκαστλ

Σαν να μην πέρασε μία μέρα για τη Νιούκαστλ! Έκανε πλάκα στη Λέστερ νικώντας τη με 3-0 και ανέβηκε δεύτερη. Πήρε μία ακόμη νίκη, κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν και συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Το τελικό 0-3 έγινε από το πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ με πέναλτι ο Γουντ και ακολούθησαν το 0-2 του Αλμιρόν τέσσερα λεπτά μετά και το 0-3 του Ζοέλιντον με κεφαλιά από κόρνερ του Τρίπιερ. Απελπιστικά κακή η αμυντική λειτουργία της Λέστερ για ένα ακόμη ματς.

Με 0-3 έληξε και η λονδρέζικη μονομαχία ανάμεσα σε Κρίσταλ Πάλας και Φούλαμ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Μίτροβιτς με δύο ασίστ και ένα γκολ. Στον Κόρδοβα-Ριντ έδωσε την πρώτη και στο Ριμ τη δεύτερη πριν βρει δίχτυα ο ίδιος στο 80′. Οι «αετοί» έπαιζαν με δέκα από το 34′ λόγω αποβολής του Μίτσελ και στο 57′ αποβλήθηκε και ο Τόμκινς.

Στον τελικό των προβληματικών ομάδων, εκείνη που χαμογέλασε ήταν η Γουλβς. Με γκολ του Αΐτ Νουρί στο 90’+5 διαμορφώθηκε το τελικό 1-2 απέναντι στην Έβερτον, η οποία είχε προηγηθεί με τον Μίνα στο 7′. Στο 22′ ισοφάρισε ο Ποντένσε.

Τέλος, η Μπράιτον έκανε περίπατο στο Σαουθάμπτον όπως δείχνει και το τελικό 1-3. Λαλάνα, Περό με αυτογκόλ και Μαρτς έβαλαν τα γκολ για τους «γλάρους», ενώ ο Γουόρντ-Πράουζ σημείωσε το γκολ της τιμής για τους «Άγιους». Οι τελευταίοι φιγουράρουν πλέον στον πάτο της βαθμολογίας.

Ένα ακόμη ρεκόρ στην Premier League για τον Κέιν

Αν κάποιος ουδέτερος μπορούσε να επιλέξει με τι είδους παιχνίδι σε ό,τι αφορά το θέαμα θα ήθελε να ξεκινήσει η Boxing Day, ημέρα… λατρείας για το αγγλικό ποδόσφαιρο, τότε σίγουρα θα ήταν το Μπρέντφορντ – Τότεναμ!

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «Γκρίφιν Παρκ» στο πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος μετά την διακοπή, ανοίγοντας την όρεξη για τη συνέχεια!

Όπως φάνηκε πάντως, η διακοπή δεν άλλαξε μια… κακή συνήθεια της Τότεναμ, η οποία για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, ισοφαρίζοντας το αντίστοιχο αρνητικό ρεκόρ του 2014 υπό τις οδηγίες του Τιμ Σέργουντ.

Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Γιάνελτ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την όχι και τόσο καλή απομάκρυνση του Φόρστερ στο σουτ του Γιένσεν, παίρνοντας το ριμπάουντ και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα στο 15′.

Αντίθετα, για τους γηπεδούχους οι οιωνοί ήταν πολύ θετικοί, καθώς δεν είχαν ηττηθεί σε 16 παιχνίδια Premier League, όταν είχαν ανοίξει το σκορ. Κάτι τέτοιο έμελλε να επιβεβαιωθεί για άλλη μια φορά, με έναν τρόπο πάντως αρκετά περιπετειώδης.

Στο 54ο λεπτό ο Τόνεϊ με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, με την αντίστοιχη του Αντόνιο Κόντε πάντως να μην έχει πει την τελευταία της λέξη.

Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα ο Χάρι Κέιν με τρομερή κεφαλιά μείωσε σε 2-1, φτάνοντας τα 10 γκολ σε Boxing Day. Έτσι, είναι πλέον ο μοναδικός ποδοσφαιριστής με διψήφιο αριθμό τερμάτων σε αυτή την ημέρα!

Από ‘κει και πέρα, στο 72ο λεπτό τα πάντα ήρθαν σε ισορροπία, καθώς ο Χόιμπιεργκ έγραψε το 2-2, με τις δύο ομάδες εν συνεχεία να έχουν τις δικές τους στιγμές για να πάρουν τη νίκη, μένοντας εν τέλει στην ισοπαλία.

Με αυτόν τον τρόπο, τα «Σπιρούνια» αγνοούν τη νίκη στις 10 τελευταίες επισκέψεις σε έδρα ομάδων του Λονδίνου σε επίπεδο Premier League (0-4-6). Παρόλα αυτά, διατήρησαν το αήττητό τους στη Boxing Day, για 16η σεζόν!

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Μπρέντφορντ-Τότεναμ 2-2 (15′ Γιάνελτ, 54′ Τόνεϊ – 65, Κέιν, 72′ Χόιμπιεργκ)

Έβερτον-Γουλβς 1-2 (7′ Μίνα – 22′ Ποντένσε, 90’+5′ Νουρί)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 (32′ Ρέιντ, 71′ Ριμ, 80′ Μίτροβιτς)

Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 (3′ πεν. Γουντ, 7′ Αλμιρόν, 32′ Ζοέλιντον)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 (73′ Γουόρντ-Πράους – 14′ Λαλάνα, 35′ αυτ. Περό, 56′ Μαρτς)

Άστον Βίλα-Λίβερπουλ 1-3 (59′ Μπάισετιτς – 5′ Σαλάχ, 37′ Φαν Ντάικ, 81′ Μπάιγετιτς)

Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ 3-1 (53′ Σάκα, 58′ Μαρτινέλι, 69′ Ενκέτια – 27′ πέν. Μπενράχμα)