Premier League: Η Λίβερπουλ φρέναρε τη Σίτι και η Άρσεναλ πήγε στο +4

Η Λίβερπουλ έκοψε το αήττητο σερί της Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League και κάπως έτσι η Άρσεναλ πήγε στο +4. Πέρασε από το Σαουθάμπτον η Τσέλσι, στο 0-0 κόλλησαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ.

Μπορεί η Λίβερπουλ να έκανε το χειρότερο ξεκίνημά της την τελευταία δεκαετία στην Premier League, μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να μην είχε ήττα, αλλά όλα αυτά από μόνα τους δεν έλεγαν τίποτα. Κάπως έτσι οι ψυχωμένοι «ρεντς» βρήκαν τον τρόπο να επικρατήσουν με 1-0 των πρωταθλητών Αγγλίας.

Το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού από την αρχή. Φάσεις είχαν και οι δύο ομάδες για γκολ, αλλά αυτό δεν ερχόταν. Τελικά ο Χάαλαντ έμεινε για δεύτερη φορά άσφαιρος μέσα στη σεζόν στην Αγγλία παρόλο που είχε τις ευκαιρίες του. Στο πρώτο μέρος με κεφαλιά σημάδεψε τον Άλισον, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ένα πλασέ του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας.

Ευκαιρίες μεγάλες είχαν και οι γηπεδούχοι. Στο πρώτο ημίχρονο μία κεφαλιά του Ζότα, ενώ στο δεύτερο τα περισσότερα προβλήματα προκλήθηκαν από τον Σαλάχ. Ο Έντερσον είπε «όχι» σε τετ α τετ με τον Αιγύπτιο, ενώ λίγο μετά με τρομερή μπαλιά εκείνος βρήκε τον Ζότα και ο τελευταίος αστόχησε.  Ενδιάμεσα γκολ του Φόντεν είχε ακυρωθεί για επιθετικό φάουλ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Σίτι πίεζε και η Λίβερπουλ άφηνε έξυπνα χώρους ώστε να βγαίνει σε αντεπιθέσεις. Από μία τέτοια έκανε στο 76′ το 1-0 ο Σαλάχ. Προς το φινάλε είχαν και άλλες καλές στιγμές οι γηπεδούχοι, αλλά οι επιλογές του Νούνιες σε δύο αντεπιθέσεις ήταν τραγικές. Κάπως έτσι το 1-0 έμεινε έως το τέλος.

Η Άρσεναλ ήταν η ομάδα που το εκμεταλλεύτηκε. Το παιχνίδι της με τη Λιντς ξεκίνησε με σημαντική καθυστέρηση λόγω μίας διακοπής ρεύματος. Παρόλα αυτά αυτό δεν επηρέασε τους πρωτοπόρους. Με γκολ του φορμαρισμένου Σάκα πήραν το τρίποντο. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, τα «παγώνια» δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Μπάμφορντ. Ο Άγγλος φορ είδε γκολ του να ακυρώνεται μέσω VAR, ενώ έχασε πέναλτι λίγο μετά.

Νέα νίκη πανηγύρισε η Τσέλσι με πρωταγωνιστική τον Μάουντ. Με δύο δικά του γκολ ήρθε το τρίποντο απέναντι στη Σαουθάμπτον. Αντιθέτως, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ έμειναν στο 0-0. Γκολ υπήρξε και το έβαλε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά ακυρώθηκε μέσω VAR.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο 15/10

Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 0-0

Γουλβς-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0 (56′ πεν. Ρούμπεν Νέβες)

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 2-2 (22′ Ντιόπ, 52′ πεν. Μίτροβιτς – 2′ Σολάνκε, 29′ Λέρμα)

Τότεναμ- Έβερτον 2-0 (59′ πεν. Κέιν, 86′ Μπεντανκούρ)

Κυριακή 16/10

Άστον Βίλα-Τσέλσι 0-2 (6′ και 65′ Μάουντ)

Λιντς-Άρσεναλ 0-1 (35′ Σάκα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιουκάστλ 0-0

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 1-1 (20′ Περό – 64′ Ράις)

Λίβερπουλ Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (76′ Σαλάχ)

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

ΠΑΟΚ: «Εγκλωβισμένος» αμυντικά ενόψει Ολυμπιακού, τι έγινε με Ράφα Σοάρες που «κόπηκε»

Ολυμπιακός: Περισσεύει ο Φορτούνης για τον Μίτσελ!

Άρης: Πέντε παίκτες βασικοί σε όλα τα ματς με Πάρντιου – 20 ποδοσφαιριστές έχουν ξεκινήσει στην 11άδα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Η Λίβερπουλ φρέναρε τη Σίτι και η Άρσεναλ πήγε στο +4», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.