Premier League: Η Νότιγχαμ «μπλόκαρε» την Μάντσεστερ Σίτι και η κορυφή παίρνει πάλι «φωτιά»

Ισοπαλία «σοκ» της Μάντσεστερ Σίτι από τη Νότιγχαμ Φόρεστ και «φωτιά» στην κορυφή της Premier League.

Με σημαντικές αναμετρήσεις και «εκπλήξεις» ξεκίνησε η 24η αγωνιστική της Premier League, με την κορυφή να έχει πάρει «φωτιά».

Η Νότιγχαμ του Βαγγέλη Μαρινάκη κατάφερε να «σοκάρει» τη Μάντσεστερ Σίτι και με γκολ έξι λεπτά πριν το τέλος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στερώντας μία πολύτιμη νίκη από τους «Πολίτες» και την ευκαιρία να πάνε στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν σχεδόν καμία τελική μέχρι το 84ο λεπτό και την κατοχή κοντά στο 20%, όμως μία φάση ήταν αρκετή για να στερήσει στους αντιπάλους της νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο πορτιέρο, Έντερσον, έκανε περισσότερες πάσες από ότι ολόκληρη η αντίπαλη ομάδα στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα σκόραρε στο 41ο λεπτό με τον Μπερνάρντο Σίλβα με τρομερό σουτ, ανοίγοντας το σκορ.

Όμως λίγα λεπτά πριν το φινάλε, ο Κρις Γουντ έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία μετά την ασίστ του Γκιμπς-Γουάιτ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Άστον Βίλα – Άρσεναλ

Σε ένα εκπληκτικό ματς, η Άρσεναλ έριξε τρεις «κανονιές στο δεύτερο μέρος και με ανατροπή πήρε τη νίκη με 2-4 επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο μέρος με γκολ του Γουότκινς στο 5΄και του Κουτίνιο στο 31′, κατάφερε όμως να χάσει το ματς. Ο Σάκα ήταν αυτός που σκόραρε αρχικά στο 13ο λεπτό.

Η δεύτερη ισοφάριση ήρθε από τον Ζιντσένκο στο 61′, ανοίγοντας και τον δρόμο για τη μεγάλη ανατροπή.

Αυτή, επιτεύχθηκε στο 93′ με εκπληκτικό σουτ του Ζορζίνιο που βρήκε στην πλάτη του Μαρτίνες, με τον Μαρτινέλι στο 97′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ που ήταν το 2-4.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής της Premier League:

Σάββατο (18/2)
Άστον Βίλα-Άρσεναλ 2-4 (5’ Γουότκινς, 31’ Κουτίνιο – 16’ Σάκα, 61’ Ζιντσένκο, 90’+3’ αυτ. Μαρτίνες, 90’+8’ Μαρτινέλι)

Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (90’+6’ Γιάνελτ – 69’ Έζε)

Μπράιτον-Φούλαμ 0-1 (88’ Σόλομον)

Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-1 (45’+1’ Γουόρντ-Πράουζ)

Έβερτον-Λιντς 1-0 (64΄Κόλμαν)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (84’ Γουντ – 41’ Μπερνάρντο Σίλβα)

Γουλβς-Μπόρνμουθ 0-1 (49’ Ταβερνιέ)

Νιούκαστλ-Λίβερπουλ (19:30)