Premier League: «Στάση» Νότιγχαμ για την Τσέλσι – Κόλλησαν στο 1-1 οι «Μπλε»

Γκέλα για την Τσέλσι στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ, με τους μπλε να μένουν στο 1-1 κόντρα στην ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη

Για την 18η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι κατάφερε να μην φύγει με τους τρεις πόντους από την έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ μένοντας στο 1-1, με το τελικό σκορ να διαμορφώνουν τα γκολ των Ραχίμ Στέρλινγκ (16′) και Οριέ (63′).

Από την μια ο Στιβ Κούπερ, ήθελε να σπάσει την αρνητική παράδοση, που θέλει τους Ουαλούς προπονητές να μην κερδίζουν στις 11 τελευταίες αναμετρήσεις κόντρα στην Τσέλσι στην Premier League, καθώς μετρούν εννέα ήττες ενώ από την άλλη η Τσέλσι ήθελε να κάνει το δύο στα δύο μετά την επανέναρξη των αγωνιστικών της υποχρεώσεων.

Η ομάδα του Γκρέιχαμ Πότερ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό και στο 16ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Πούλισιτς έκανε σέντρα, ο Μπολί με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Στέρλινγκ με ωραίο πλασέ κάνει το 0-1 δίνοντας κέφαλι στο σκορ στους μπλε.

Premier League: Ανατροπή σκηνικού στο 2ο ημίχρονο

Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με το 2ο να φέρνει ανατροπή σκηνικού και τους γηπεδούχους να βάζουν δύσκολα στην Τσέλσι.

Πιο συγκεκριμένα, στο 48′ ο Φρόιλερ βρήκε τον Άβονίγι μέσα στην περιοχή αλλά ο Κέπα μπλόκαρε το σουτ του επιθετικού της Φόρεστ ενώ στο 54′ ο Γέιτς έδωσε στον Γκιμπς και αυτός με ένα υπέροχο σουτ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού γκολκίπερ.

Το γκολ ήρθε εν τέλει στο 63΄με δράστη τον Οριέ που με ένα υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-1 για τη Νότιγχαμ.

H Φόρεστ κατάφερε να μπει πάρα πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και δίκαια να φέρει στα ίσα το σκορ κόντρα στην Τσέλσι!

Οι μπλε έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να διατηρούν το σκορ με σχετική άνεση και να βάζουν στο σακούλι τους έναν άκρως σημαντικό πόντο.

Με αυτή την ισοπαλία, η Τσέλσι έμεινε στην 8η θέση με 25 πόντους ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη βρίσκεται στην 18η θέση και στη ζώνη του υποβιβασμού με 14 πόντους.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: «Στάση» Νότιγχαμ για την Τσέλσι – Κόλλησαν στο 1-1 οι «Μπλε»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.