Premier League: Στις καθυστερήσεις με Χάαλαντ η Μάντσεστερ Σίτι – Βαθμό στο τέλος η Νότιγχαμ Φόρεστ

Ο Χάαλαντ έσωσε από γκέλα τη Μάντσεστερ Σίτι και την οδήγησε στην κορυφή της Premier League. Ισοπαλία πήρε η Νότιγχαμ Φόρεστ, μεγάλες ανατροπές για Λιντς και Μπράιτον.

Η εναλλαγή στην κορυφή της Premier League μεταξύ Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ συνεχίζεται. Οι πρωταθλητές τα κατάφεραν έστω και δύσκολα. Έκαμψαν με 2-1 την αντίσταση της Φούλαμ και πέρασαν πρώτοι έχοντας ματς παραπάνω.

Προηγήθηκαν σχετικά νωρίς. Μόλις στο 17′ το σκορ ήταν 1-0 με τον Άλβαρες. Παρόλα αυτά αγχώθηκαν αρκετά οι «πολίτες», αφού πριν το μισάωρο έμειναν με παίκτη λιγότερο. Αποβλήθηκε στο 27′ ο Κανσέλο κάνοντας πέναλτι και ένα λεπτό μετά ο Αντρέας Περέιρα ισοφάρισε από τα έντεκα βήματα.

Υπήρξαν φάσεις και για τις δύο ομάδες στην πορεία. Η Φούλαμ θα μπορούσε να ξαναπάρει το προβάδισμα. Τελικά όχι μόνο δεν το κατάφερε, αλλά έχασε με 2-1. Σκόρερ ο Χάαλαντ με πέναλτι στο 90’+5. Το κέρδισε ο Ντε Μπρόινε, σε μία φάση που συζητήθηκε και ο Βέλγος έπεσε αρκετά θεαματικά. Ο Νορβηγός είχε σκοράρει και νωρίτερα από ασίστ του Ντε Μπρόινε με το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα, η Νότιγχαμ Φόρεστ φλέρταρε με μία ακόμη ήττα, αλλά αυτή τη φορά στο φινάλε έμεινε όρθια. Άνοιξε το σκορ με τον Γκιμπς-Γουάιτ και στο 45’+3 ισοφάρισε η Μπόρνμουθ με πέναλτι του Εμπουεμό. Ο Γουίσα έβαλε μπροστά τις «σφήκες» στο 75′ και με αυτογκόλ στο 90’+6 ο Ζάνκα χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Τρομερά στη διακύμανσή τους ήταν τα άλλα δύο παιχνίδια. Η Λιντς μετά το διπλό στο «Άνφιλντ» νίκησε και την Μπόρνμουθ. Βρέθηκε να χάνει με 3-1, αλλά στο τέλος μ Σάμερβιλ έγραψε το 4-3. Γκολ και ασίστ για τους γηπεδούχους είχε ο Γκρίνγουντ. Τέλος, η Μπράιτον προηγήθηκε με τον Λαλάνα, βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τη Γουλβς, αλλά στο φινάλε πήρε τρίποντο με το εντυπωσιακό 2-3.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Σάββατο (5/11)

Γούλβς-Μπράιτον 2-3 (12’ Γκέδες, 35’ Νέβες – 10’ Λαλάνα, 44’ Μιτομά, 83’ Γκρος)

Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3’ Μορένο, 60’ Γκρίνγουντ, 68’ Κούπερ, 84’ Σάμερσβιλ – 7’ Ταβερνίερ, 19’ Μπίλινγκ, 48’ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (17’ Άλβαρες, 90’+5’ πέν. Χάαλαντ – 28’ Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20’, 90’+6’ Γκιμπς-Γουάιτ – 45’+3’ πέν. Εμπουεμό, 75’ Γουισά)

Έβερτον-Λέστερ (19:30)

Κυριακή (6/11)

Tσέλσι-Άρσεναλ (14:00)

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (16:00)

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Ολυμπιακός: Οι έντεκα και οι προβληματισμοί του Μίτσελ – Ο ρόλος του Άβιλα ως εξτρέμ και οι Βρσάλικο, Φορτούνη, Ελ Αραμπί

Διαιτησία: Την έχει την αποβολή ο διαιτητής του ντέρμπι – O διεθνής που δεν είχε εξουσιοδότηση!

Super League παρασκήνια: Γύρισε μπούμερανγκ στον Μπερτόγλιο – Δίνει καλά λεφτά ο Μπέος για 8άρι στον Βόλο – Ξέρει τα κουμπιά του Καρέλη ο Αναστασίου!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Premier League: Στις καθυστερήσεις με Χάαλαντ η Μάντσεστερ Σίτι – Βαθμό στο τέλος η Νότιγχαμ Φόρεστ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.