Premier League: Στραπάτσο για Λίβερπουλ – Νίκες για Τότεναμ και Τσέλσι

Νέα δεδομένα στη μάχη της τετράδας για την Premier League μετά τις νίκες των Τσέλσι, Τότεναμ και την ήττα της Λίβερπουλ.

Οι εκπλήξεις στην Premier League δεν σταματούν! Η Λίβερπουλ, που μία βδομάδα νωρίτερα διέλυε με 7-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχασε από την Μπόρνμουθ. Τα «κεράσια» όχι μόνο ήταν τελευταία, αλλά είχαν χάσει και στο «Άνφιλντ» με 9-0.

Στο πρώτο 20λεπτο πιέστηκαν αρκετά, άντεξαν και στο 28′ άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Μπίλινγκ από γύρισμα του Ουαταρά. Στη συνέχεια είχαν 1-2 ευκαιρίες για άλλο γκολ και φυσικά δέχτηκαν αρκετές. Ωστόσο, αμύνθηκαν μαζικά και μπλόκαραν τη Λίβερπουλ. Για την τελευταία είχε στο 69′ χαμένο πέναλτι ο Σαλάχ με κάκιστη εκτέλεση.

Έτσι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχασε νέο έδαφος για την τετράδα. Η Τότεναμ αύξησε τη διαφορά επικρατώντας με 3-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ. Ακυρώθηκε νωρίς γκολ του Ριτσάρλισον, αλλά στο 19′ ο Κέιν έκανε το 1-0 από ασίστ του Πόρο. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 35′ ο Άγγλος φορ έκανε το 2-0 και από ασίστ του Ριτσάρλισον γράφτηκε το 3-0 στο 62′ με τον Σον. Μείωσε ο Γουόραλ στο 81′ και στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι ο Αγιού για τους φιλοξενούμενους.

Ξεμπλόκαρε και η Τσέλσι πανηγυρίζοντας τρίτη σερί νίκη. Με τους Τσίλγουελ, Χάβερτς και Κόβασιτς επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Λέστερ. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις για τις «αλεπούδες» που είναι ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πολύτιμη νίκη με γκολ του ΜακΝιλ από το πρώτο λεπτό πήρε η Έβερτον, ισόπαλες 2-2 ήρθαν Λιντς και Μπράιτον.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο (11/3)

Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 1-0 (28′ Μπίλινγκ)

Έβερτον-Μπρέντφορντ 1-0 (1′ ΜακΝιλ)

Λέστερ-Τσέλσι 1-3 (39′ Ντάκα – 11′ Τσίλγουελ, 45’+6′ Χάφερτς, 78′ Κόβατσιτς)

Λιντς-Μπράιτον 2-2 (40′ Μπάμφορντ, 78′ Χάρισον – 33′ ΜακΆλιστερ, 61′ αυτ. Χάρισον)

Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 (19′, 35′ πέν. Κέιν, 62′ Σον – 81′ Γουόραλ)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι (19:30)