Premier League: «Τρελή» ανατροπή τίτλου με buzzer beater από την Άρσεναλ – Σε απόσταση ασφαλείας από την Μάντσεστερ Σίτι

Τρομερή νίκη πέτυχε η Άρσεναλ και «φωνάζει» πως πάει για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Premier League.

Μία σπουδαία νίκη, με τον τρόπο που ήρθε, πέτυχε η Άρσεναλ κόντρα στη Μπόρνμουθ στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» τη Νιούκαστλ και μείωσε προσωρινά τη διαφορά από την κορυφή, όμως οι «Κανονιέρηδες» αποδεικνύονται πολύ σκληροί για να «πεθάνουν.

Κι αυτό, αφού μέχρι το 62ο λεπτό βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ με 0-2, όμως κατάφεραν στο 90+7′ να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο και να διατηρήσουν τη διαφορά των πέντε βαθμών στην πρώτη θέση.

Η Μπόρνμουθ «πάγωσε» το Emirates ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9ο δευτερόλεπτο με τον Μπίλινγκ, πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα με τον Σένεσι στο 57ο λεπτό έχοντας πλέον βάσιμες ελπίδες να φύγει με ένα σπουδαίο τρίποντο και να βάλει «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Παρτέι αρχικά στο 62′ και τον Γουάιτ στο 70ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια. Δεν έμειναν όμως μόνο εκεί.

Στο 90+7′ ο Νέλσον με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς της νίκη με μία τρομερή ανατροπή.