Premier League: Ξανά στο +5 η Άρσεναλ, γκέλα για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει η Άρσεναλ στην Premier League! Πέρασε από την έδρα της Φούλαμ με το εμφατικό 0-3 και πανηγύρισε πέμπτο σερί τρίποντο. Πήγε έτσι ξανά στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι Λονδρέζοι μπήκαν καλά στο ματς, είχαν ένα ακυρωθέν γκολ νωρίς και στο 21′ έκαναν το 0-1 με κεφαλιά του Γκάμπριελ...

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει η Άρσεναλ στην Premier League! Πέρασε από την έδρα της Φούλαμ με το εμφατικό 0-3 και πανηγύρισε πέμπτο σερί τρίποντο. Πήγε έτσι ξανά στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν καλά στο ματς, είχαν ένα ακυρωθέν γκολ νωρίς και στο 21′ έκαναν το 0-1 με κεφαλιά του Γκάμπριελ από κόρνερ του Τροσάρντ. Ο Βέλγος έβγαλε και τις τρεις ασίστ! Η επόμενη ήρθε στο 26′, όταν τροφοδότησε τον Μαρτινέλι και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-3 έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Έντεγκααρντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ έκανε διαχείριση. Μπήκε κάποια στιγμή και ο Ζεσούς, ο οποίος έχασε και μία μεγάλη ευκαιρία. Σημαντική η επιστροφή του Βραζιλιάνου, που δεν είχε παίξει μετά το Μουντιάλ.

Την ίδια ώρα αγωνιζόταν και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήρθε ισόπαλη εντός έδρας (0-0) με την τελευταία Σαουθάμπτον. Στο 34′ αποβλήθηκε ο Κασεμίρο για επικίνδυνο μαρκάρισμα και αυτό αποδιοργάνωσε τους «κόκκινους διαβόλους».

Για δεύτερο σερί ματς της Premier League η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ έμεινε στο μηδέν επιθετικά και είδε την Τότεναμ να την έχει πλησιάσει αρκετά. Το θετικό για εκείνη είναι πως έχασε η Λίβερπουλ, την οποία προσπέρασε η Νιούκαστλ.

Η τελευταία μετά από καιρό πανηγύρισε τρίποντο! Προηγήθηκε στο 26′ με τον Ισάκ από φάουλ του Τρίπιερ, αλλά στο 70′ ο Χουάνγκ ισοφάρισε. Ενδιάμεσα είχαν χάσει σημαντικές ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ήταν τυχεροί που δεν δόθηκε σε βάρος τους πέναλτι στο 0-0. Τελικά στο 79′ ο Αλμιρόν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο (11/3)

Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 1-0 (28′ Μπίλινγκ)

Έβερτον-Μπρέντφορντ 1-0 (1′ ΜακΝιλ)

Λέστερ-Τσέλσι 1-3 (39′ Ντάκα – 11′ Τσίλγουελ, 45’+6′ Χάφερτς, 78′ Κόβατσιτς)

Λιντς-Μπράιτον 2-2 (40′ Μπάμφορντ, 78′ Χάρισον – 33′ ΜακΆλιστερ, 61′ αυτ. Χάρισον)

Τότεναμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 (19′, 35′ πέν. Κέιν, 62′ Σον – 81′ Γουόραλ)

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι (19:30)