«Άλμα» τελικού ο Άρης με Βέλεθ!

Χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 64ο λεπτά ο Φραν Βέλεθ, ο Άρης επικράτησε με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό.

Σαφές προβάδισμα για την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Άρης, καθώς στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο Αγρίνιο, νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό. Σκόρερ ο Φραν Βέλεθ στο 64ο λεπτά μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μανού Γκαρσία.

Ο Παναιτωλικός είχε ανώτερος στο πρώτο 25ο λεπτο, έχοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύθηκε και ο Θεός του πολέμου τον τιμώρησε γι αυτό. Στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι ισορρόπησαν, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο όπου δεν δέχθηκαν ιδιαίτερη πίεση και έστω και χωρίς να… βγάλουν μάτια πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Στις 6 Μαρίου ο επαναληπτικός στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Παναιτωλικός – Άρης: Πώς παρατάχθηκαν

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε αμυντικενές σχήμα (3-5-2) με τρία στόπερ και τους Σενγκέλια – Πέδρο δίδυμο στην επίθεση. Συγκεκριμένα. Οι Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς θα είναι στα στόπερ, ο Λιάβας δεξιός μπακ-χαφ, ο Τορεχόν αριστερός, οι Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι στον άξονα και οι Σενγκέλια, Ζοάο Πέδρο φορ.

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με 4-3-2-1. Συγκεκριμένα τον Κουέστα στην εστία, τους Μπράμπετς και Βέλεθ στα στόπερ και τους Οντουμπάτζο-Μοντόγια δεξιά και αριστερά αντίστοιχα στα πλάγια μπακ. Στα χαφ το δίδυμο συνέθεσαν οι Βερστράτε – Νταρίντα, ενώ πιο μπροστά τους ήταν ο Μανού Γκαρθία. Στα εξτρέμ αγωνίστηκαν Σαβέριο και Σουλειμάνοφ αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και στην κορυφή της επίθεσης ο Μορόν. Να σημειωθεί ότι στην αποστολή συμπεριλήφθηκε και ο Ανσαριφάρντ.

Πεντάλεπτο… τρόμου για τον Άρη

Ενώ τα πρώτα 8-9 λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα επόμενα 4-5 λεπτά το γήπεδο ξαφνικά έγειρε, με τον Άρη να δείχνει μεγάλη μεσοαμυντική αστάθεια και τον Παναιτωλικό να κερδίζει κόρνερ και δημιουργεί συνεχώς φάσεις. Αυτή η μίνι-πολιορκία ολοκληρώθηκε με διπλή μεγάλη ευκαιρία του Τορεχόν (κεφαλιά και πλασέ) στα οποία είπε «όχι» ο Κουέστα με μεγάλες επεμβάσεις!

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε μέχρι περίπου και το 25′, διάστημα στο οποίο έβρισκαν αρκετούς χώρους ώστε να φτάνουν έξω από την περιοχή και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις, είτε με γεμίσματα είτε με σουτ έξω από την περιοχή.

Σιγά σιγά ο Άρης ισορρόπησε και ειδικά από το ημίωρο και μετά άρχισε να γίνεται και εκείνος απειλητικός, καθώς μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να φτιάξει επιθέσεις κυρίως με τον Μανού Γκαρσία. Ο Θεός του πολέμου είχε δύο μεγάλες στιγμές, η πρώτη με κεφαλιά του Μπράμπετς (στο 30′) και το τετ α τετ του Σαβέριο (στο 41′).

Ανέβασε την απόδοσή του ο Άρης στο Β’ μέρος και σκόραρε

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, ωστόσο την πρώτη κίνηση απο τον πάγκο έκανε ο Μάντζιος, περνώντας τον Σαμόρα αντί του Σαβέριο. Ο Άρης πατούσε σαφώς καλύτερα, έχοντας περισσότερη κατοχή της μπάλας, χωρίς πάντως να μπορεί να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες.

Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός έπαιζε πιο πίσω σε σχέση με το α’ μέρος,  ωστόσο όποτε του δινόταν η ευκαιρία έβγαινε μαζικά στις αντεπιθέσεις όντας αρκετά επικίνδυνος.

Ο Άρης άνοιξε εν τέλει το σκορ στο 64ο λεπτό με τους δύο κορυφαίους του στο γήπεδο απόψε. Ο Μανού Γκαρσία «σέρβιρε» και ο Βέλεθ που προωθήθηκε στην επίθεση βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τσάβες σε ένα εξαιρετικό τέρμα από τους κιτρινόμαυρους.

Η εξέλιξη αυτή έφερε αλλαγές και από τους δύο προπονητές. Ο Πετράκης έριξε μέσα τους Φρεντ Ντουάρτε και Λομόνακ (έκανε ντεμπούτο παίζοντας στην επίθεση), ενώ λίγο αργότερα μπήκαν οι Πέρες και Καρέλης. Ο Μάντζιος είχε βάλει λίγο νωρίτερα τον Ρόουζ αντί του Μανού, με τον Βέλεθ να ανεβαίνει και να παίζει πλέον στα χαφ.

Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Πετράκης (τελευταία αυτή του Μαυρία) οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν επί της ουσίας μετά το γκολ του Άρη. Ο Άρης διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι, κράτησε τη μπάλα, έβγαινε μπροστά κάνοντας κάποια σουτ και εν τέλει διαφύλαξε το άκρως πολύτιμο 0-1.

Λίγο πριν τις καθυστερήσεις Καρίμ Ανσαριφάρντ πέρασε στο ματς αντί του Μορόν, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού επιδόθηκαν σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά και μάλιστα στο 90+3 ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε απευθείας κίτρινη στον Μαυρία για το μαρκάρισμά. Ωστόσο μετά από κλήση του Παπαπέτρου στο VAR πήρε πίσω την αποβολή και έδειξε κίτρινη.

• Σκόρερ: 64′ Βέλεθ
  • Κίτρινες: Μαλής, Σενγκέλια, Τσιγγάρας, Καρέλης, Μαυρίας, Φρ. Ντουάρτε – Βερστράτε.
  • Διαιτητής: Διαμαντόπουλος
  • Βοηθοί: Πετρόπουλος, Μεϊντάνας
  • VAR: Παπαπέτρου, Απτόσογλου
  • Τέταρτος: Γκάμαρης

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς (83’ Μαυρίας), Λιάβας, Χουάνπι (77’ Πέρεζ), Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης (71’ Φρ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (71’ Λομονάκο), Πέδρο (77’ Καρέλης).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Βερστράτε (90’ Ντουκουρέ), Νταρίντα (90’ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία (70’ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (54’ Ζαμόρα), Μορόν (90’ Ανσαριφάρντ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Άλμα» τελικού ο Άρης με Βέλεθ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.