Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1: Πρόβα τίτλου! (vid)

Δείτε πώς διαμορφώνεται η βαθμολογία της Primera Division

Με πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 73ο λεπτό, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της εκτός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο και αύξησε στο +7 τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα.

Δύο και τρεις καλές ευκαιρίες είχαν οι δύο ομάδες αντίστοιχα στο α’ ημίχρονο (οι σημαντικότερες με Γουίλιαμς και Μπενζεμά).

Το ματς δεν είχε καλό τέμπο στο β’ ημίχρονο, ώσπου στο 70′ ο Μαρσέλο κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι από τον Ντάνι Γκαρθία (μετά από χρήση VAR).

Ο Ράμος έφτασε τα 22 συνεχόμενα εύστοχα πέναλτι και η Ρεάλ πήρε τη νίκη που τη φέρνει πολύ κοντά στον τίτλο.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Παρασκευή 3/7

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαγιόρκα 3-0 (29′ πέν, 45+4′ Μοράτα, 79′ Κόκε)

Σάββατο 4/7

Θέλτα – Μπέτις 1-1 (22′ Νολίτο – 79′ Φεντάλ)
Βαγιαδολίδ – Αλαβές 1-0 (88′ Φερνάντεθ)
Γρανάδα – Βαλένθια 2-2 (61′ πέν. Φερνάντεθ, 86′ Βίκο – 63′ Βαγέχο, 69′ Γκουέδες)