CHAMPIONS LEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ 3-1: Σαφές προβάδισμα

Σκορ όπως στον τελικό του Κιέβου. Και αυτό δεν ήταν το μοναδικό κοινό στο Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ. Η μεγάλη διαφορά, όμως, είναι ότι αυτό το 3-1 από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα λόγω της ρεβάνς στο «Άνφιλντ». Είναι, πάντως, ένα ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Champions League. Στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά...

Στο πρώτο ημίχρονο η διαφορά ήταν χαοτική. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε τη Λίβερπουλ ό,τι ήθελε. Δύο γκολ, φάσεις και μία κυριαρχία σε όλες τις γραμμές του γηπέδου. Οι Μαδριλένοι ήταν σε καλή μέρα, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν απροετοίμαστοι και αυτό οφείλεται και στον προπονητή τους. Εντελώς αψυχολόγητο το να ξεκινήσει βασικός ο Κεϊτά και να σπάσει το δίδυμο των Φαμπίνιο και Τιάγκο. Με αυτούς βελτιώθηκε τελευταία η Λίβερπουλ και ο Γιούργκεν Κλοπ κράτησε τον έναν στον πάγκο και τον έβαλε τελικά άρον άρον.

Από τα πρώτα λεπτά οι Μαδριλένοι είχαν φάσεις. Ήταν… μαθηματικά βέβαιο πως θα προηγηθούν κάποια στιγμή όπως πήγαινε το ματς. Το έκαναν τελικά στο 27′ με τον Βινίσιους μετά την τρομερή μπαλιά του Μόντριτς. Τον έχασε εντελώς ο Φίλιπς τον Βραζιλιάνο. Ο Άγγλος αμυντικός έχει καθιερωθεί στο αρχικό σχήμα, τα πάει καλά αλλά φάνηκε η απειρία του σε αυτό το επίπεδο στη συγκεκριμένη φάση και η έλλειψη ταχύτητάς του.

Ήταν τόσο σοκαριστική η εικόνα της Λίβερπουλ που δυσκολευόταν ακόμη και να αλλάξει 2-3 πάσες. Πουλούσαν πολύ εύκολα την μπάλα, δεν μπορούσαν να κάνουν μία ολοκληρωμένη επίθεση και στο 36′ έγινε και το 2-0 από τον Ασένσιο, που σκόραρε σε τέταρτο σερί ματς. Στην αρχή της φάσης, πάντως, υπήρξε φάουλ στον Μανέ που δεν δόθηκε. Δεν ήταν και το μοναδικό που δεν πήρε ο Σενεγαλέζος.

Έχοντας έστω και καθυστερημένα συνειδητοποιήσει το λάθος του ο Κλοπ, έριξε στο ματς πριν τελειώσει το ημίχρονο τον Τιάγκο αντί του αόρατου Κεϊτά. Αυτό βοήθησε ώστε στο δεύτερο 45λεπτο να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο η ομάδα του. Μείωσε με τον Σαλάχ στο 51′, έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ζότα, αλλά στη συνέχεια δεν είχε πολλές ευκαιρίες.

Ακόμη και το συγκεκριμένο σκορ θα άφηνε ορθάνοιχτα τα πράγματα για τη ρεβάνς, όμως, στο 65′ ο Βινίσιους έκανε το 3-1. Φέρει ευθύνη και ο Άλισον για το γκολ. Έπρεπε να έχει αντιδράσει καλύτερα. Στα εναπομείναντα λεπτά η Λίβεπρουλ έψαξε ανορθόδοξα ένα ακόμη γκολ. Φιρμίνο και Σακίρι μπήκαν, ο Κλοπ ρίσκαρε προς το τέλος, αλλά δεν κατάφερε κάτι.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Λούκας Βάθκεθ, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ασένσιο (70′ Βαλβέρδε), Βινίσιους (85’ Ροντρίγκο), Μπενζεμά.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αλισον, Φίλιπς, Κάμπακ (81’ Σακίρι), Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (41′ Τιάγκο), Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (81′ Φιρμίνο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ 3-1: Σαφές προβάδισμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.