«Σεφτέ» ο Αγροτικός Αστέρας – Μόνος πρώτος ο ΠΑΟΚ

Όσα έγιναν στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Ιστορική ήταν η 2η αγωνιστική της Α’ Εθνικής γυναικών για τον Εύοσμο αφού ο Αγροτικός Αστέρας πήρε την πρώτη του νίκη στη μεγάλη κατηγορία, νικώντας με 2-1 τον ΟΦΗ. Μοναδική ομάδα, που έκανε το 2/2 ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος οδηγεί από πολύ νωρίς την κούρσα.

Το ματς στο «Δ.Κοντικάκης» ήταν ντέρμπι από την αρχή. Οι Κρητικές προηγήθηκαν με την Αεράκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης με γκολ των Παπαδοπούλου στο 53’ και Κουπετσίδου στο 74’ έκανε την ανατροπή και πήρε τη πρώτη ιστορική νίκη της στην Α’ Εθνική.

Το θετικό αποτέλεσμα, όμως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Μαρίνας Στριλιγκά, η οποία δέχθηκε δυνατό χτύπημα στο κεφάλι και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Μην το VARάτε, βοηθήστε το!

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ «ζευγάρωσε» τις νίκες του, επικρατώντας με 6-0 εκτός έδρας των Ιωαννίνων, ενώ ο Άρης «γκέλαρε» (1-1) κόντρα στον Ατρόμητο στην Τριανδρία.

Στη Χαλκίδα έλαβε χώρα ένα απίθανο ματς με εννέα γκολ και τελικό αποτέλεσμα 5-4 ανάμεσα στις τοπικές Αβαντίδες και τη Γλυφάδα.

Στα ματς της Θεσσαλίας, τα Τρίκαλα επικράτησαν με 2-0 του Μεσολογγίου ενώ ΑΕΛ και Καρδίτσα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.