Serie A: Νίκες για Μίλαν, Ίντερ και Γιουβέντους – Η βαθμολογία

Δείτε τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική της Serie A

Serie A: Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο ιταλικό πρωτάθλημα οι Μίλαν, Ίντερ και Γιουβέντους, καθώς επικράτησαν των Φιορεντίνα, Αταλάντα και Λάτσιο αντίστοιχα.

Οι «ροσονέρι» λύγισαν τους «βιόλα» εντός έδρας με 2-1 και επανήλθαν στο -8 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Η Μίλαν προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λεάο, η Φιορεντίνα απάντησε στο 28′ με τον Μπαράκ, ώσπου στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλένκοβιτς έβαλε αυτογκόλ.

Νωρίτερα, η Ίντερ επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Αταλάντα και επανήλθε στο -11 από τη Νάπολι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Λούκμαν στο 25′, όμως ο Τζέκο ισοφάρισε στο 36′ και ανέτρεψε τα δεδομένα στο 56′, προτού ο Παλομίνο βάλει αυτογκόλ στο 62′.

Ο Παλομίνο εξιλεώθηκε με κεφαλιά στο 77′ και το ματς πήρε… φωτιά, ωστόσο το 2-3 παρέμεινε ως το τέλος.

Στο τελευταίο ματς για το 2022, η Γιουβέντους επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Λάτσιο με σκόρερ τους Κεν (43′, 54′) και Μίλικ (89′).

Ρόμα και Τορίνο, από την πλευρά τους, μοιράστηκαν τον βαθμό (1-1), σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 54′ με κεφαλιά του Λινέτι, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 90′ με τον Μπελότι (δοκάρι), ο Ντιμπάλα είχε νέο δοκάρι στο 90+4′, ώσπου ο Μάτιτς με σουτ έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία.

Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11/11

Έμπολι – Κρεμονέζε 2-0 (46′ Καμπιάτζι, 88′ Παρίζι)

Σάββατο 12/11

Νάπολι – Ουντινέζε 3-2 (15′ Οσιμέν, 31′ Ζιελίνσκι, 58′ Ελμάς – 79′ Νεστορόφσκι, 82′ Σάμαρτζιτς)

Σαμπντόρια – Λέτσε 0-2 (45+1’ Κολόμπο, 83’ Μπάντα)

Μπολόνια – Σασουόλο 3-0 (30′ Έμπισερ, 50′ Αρναούτοβιτς, 78′ Φέργκιουσον)

Κυριακή 13/11

Αταλάντα – Ίντερ 2-3 (25’ πέν. Λούκμαν, 77’ Παλομίνο – 36’, 56’ Τζέκο, 62’ αυτ. Παλομίνο)

Βερόνα – Σπέτσια 1-2 (30′ Βέρντι – 53′, 69′ Ενζολά)

Μόντσα – Σαλερνιτάνα 3-0 (24′ Αουγκούστο, 35′ Μότα, 75′ πέν. Πεσίνα)

Ρόμα – Τορίνο 1-1 (90+4′ Μάτιτς – 55′ Λινέτι)

Μίλαν – Φιορεντίνα 2-1 (2’ Λεάο, 90+2’ αυτ. Μιλένκοβιτς – 28’ Μπαράκ)

Γιουβέντους – Λάτσιο 3-0 (43′, 54′ Κεν, 89′ Μίλικ)