Serie A: Νίκησε με Ζιρού στο φινάλε η Μίλαν – Ακάθεκτη στην κορυφή η Νάπολι

Μίλαν και Νάπολι συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A.

Serie A: Η Νάπολι συνέχισε σε ρυθμούς πρωταθλήματος, ενώ η Μιλάν δεν έχασε τη ψυχραιμία της και πήρε μια δύσκολη νίκη στην έδρα της στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ψυχή.. πρωταθλήτριας για τη Μίλαν. Μπορεί να ζορίστηκε, όμως στο τέλος βρήκε τη λύση και το τρίποντο! Το σκορ για τους Ροσονέρι άνοιξε ο Τεό Ερναντες. Ένας δανεικός της Μίλαν, ο Μαλντίνι έβαλε… δύσκολα στην πρώην ομάδα του, καθώς ισοφάρισε για την Σπέτσια. Όμως, οι γηπεδούχοι «μίλησαν» στο τέλος, καθώς ο πολύπειρος Ζιρού «εκτέλεσε» για το τελικό 2-1. Ο Γάλλος επιθετικός αντίκρισε μάλιστα και την κόκκινη κάρτα.

Αταλάντα – Νάπολι 1-2
Μόνη πρώτη παραμένει η Νάπολι, καθώς έφυγε με το διπλό και από την έδρα της Αταλάντα. Μπορεί οι γηπεδούχοι να πήραν το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λούκμαν, αλλά οι Ναπολιτάνοι έφεραν τούμπα το ματς, πριν το ημίχρονο. Οσίμεν αρχικά και Ελμάς στη συνέχεια χάρισαν το τρίποντο στην ομάδα τους, γράφοντας το τελικό 1-2.

Εμπολι – Σασουολο 1-0
Δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη Serie A πέτυχε η Έμπολι. Οι γηπεδούχοι με γκολ του Μπαλντάτζι στο 64ο λεπτό πήρε το βαθμολογικό τρίποντο. Ο 19χρονος μέσος έγινε αποδέκτης της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Σαλερνιτάνα – Κρεμονέζε 2-2
Συναρπαστική αναμέτρηση μας επιφύλασσε η μεταξύ τους σύγκρουση. Ο Πιάτεκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αντιπάλων αμυντικών. Η απάντηση ήρθε άμεσα και ειδικότερα στο 12ο λεπτό, όταν ο Οκερέκε με φανταστικό σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο Κουλιμπαλι έδωσε και πάλι το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, με ψύχραιμο πλασέ, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Κρεμονέζε “έκλεψε” το βαθμό στο τέλος του αγώνα με τον Κιοφάνι μα μην καταφέρνει να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από το σημείο του πέναλτι, όμως στην επαναφορά έκανε το 2-2.

Serie A: Αποτελέσματα και πρόγραμμα

Σάββατο 5/11
Ουντινέζε – Λέτσε 1-1 (68′ Μπέτο / 33′ Κολόμπο)

Έμπολι – Σασουόλο 1-0 (64′ Μπαλντάντζι)

Σαλερνιτάνα – Κρεμονέζε 2-2 (3′ Πιάτεκ, 38′ Κουλιμπαλί / 12′ Οκερέκε, 89′ Τσιοφάνι)

Αταλάντα – Νάπολι 1-2 (19′ πέν. Λούκμαν / 23′ Όσιμεν, 35′ Έλμας)

Μίλαν – Σπέτσια 2-1 (21′ Ερναντέζ, 89′ Ζιρού / 59′ Μαλντίνι)

Κυριακή 06/11
13:30 Μπολόνια – Τορίνο
16:00 Σαμπντόρια – Φιορεντίνα
16:00 Μόντσα – Βερόνα
19:00 Ρόμα – Λάτσιο
21:45 Γιουβέντους – Ίντερ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Serie A: Νίκησε με Ζιρού στο φινάλε η Μίλαν – Ακάθεκτη στην κορυφή η Νάπολι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.